Współpraca z miastami partnerskimi

Partnerstwo miast, jako forma współpracy międzynarodowej, istnieje w Europie Zachodniej od końca lat 40. XX w. Genezą tej współpracy była chęć odbudowy relacji partnerskich po II wojnie światowej. Pierwsza taka umowa została zawarta w 1947 r. Jej sygnatariuszami były miasta Ludwigshafen ( Niemcy ) i Montbeliard ( Francja ). Obecnie partnerstwo miast stało się bardzo popularne w Unii Europejskiej. Pozwala ono wymienić doświadczenie administracyjne, gospodarcze, kulturalne i sportowo-turystyczne. Poprzez bezpośrednie kontakty różnych grup zawodowych oraz dzieci i młodzieży zbliża do siebie lokalne społeczności, buduje nowe więzi międzynarodowe.
Również Sosnowiec bierze czynny udział w budowaniu relacji partnerskich z innymi miastami. Zaowocowało to dotychczas podpisaniem umów partnerskich z miastami Suceava z Rumunii (2003 r.), Les Mureaux z Francji (2004 r.), Komárom z Węgier (2005 r.) , Roubaix z Francji (2006 r.) oraz Wspólnota Miejska Casablanca Maârif z Maroka (2008 r.). Ponadto, w ramach różnych projektów unijnych, Sosnowiec współpracuje z miastami Nonantola (Włochy) i Idar-Oberstein (Niemcy), Olesa de Montserrat (Hiszpania), Příbram (Czechy).
Podstawą umożliwiającą podpisanie umowy partnerskiej jest wcześniejsza współpraca obu miast. Również Sosnowiec, wraz z miastami partnerskimi, współpracował intensywnie przy realizacji wielu projektów europejskich.

Współpraca z miastami partnerskimi przede wszystkim ma za zadanie służyć mieszkańcom Sosnowca. Nawiązanie kontaktów na szczeblu oficjalnym zawsze przekłada się na współpracę obywatelską na polu kultury, sztuki, sportu, gospodarki i edukacji.
Przykłady wymiany w dziedzinie kultury to występy zespołu wokalno-tanecznego „Kiepurki” działającego przy sosnowieckim Klubie im. Jana Kiepury, z okazji Dni Kultury Polskiej organizowanych w Roubaix, ten sam zespół występował również na dniach Komarom. Dni Komarom uświetnione zostały także występem sosnowieckiego zespołu tanecznego „Skandal”. Innym przykładem ciekawej formy współpracy był występ młodych Francuzów – uczniów i studentów – którzy przez pół roku pracowali nad przygotowaniem mini spektaklu cyrkowego. Podczas swojego pobytu w Sosnowcu zaprezentowali go kilkakrotnie chorym dzieciom na oddziałach Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II, a także dzieciom z półkolonii organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Również sosnowieckie szkoły podjęły aktywną współprace, czego przykładem była wymiana dydaktyczno-pedagogiczna i wspólne koncerty uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu i Konserwatorium w Roubaix w latach 2007 i 2008. Kolejny to projekty edukacyjne w ramach europejskiego programu Comenius: « Wejście młodzieży na europejski rynek pracy » z udziałem Liceum Vaucanson z Les Mureaux oraz Szkoły Stylizacji Ubioru z Sosnowca oraz „Miasto, które się zmienia”, koordynowanym przez Liceum François Villon z Les Mureaux, z udziałem VII Liceum im. J. Korczaka w Sosnowcu.

Współpraca z partnerami zagranicznymi obfituje w wiele zabawnych i wzruszających momentów. Różnice kulturowe oraz przypadkowe zdarzenia dostarczają niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom.
Sosnowiec i Polska budzą zainteresowanie u odwiedzających nas obcokrajowców. To zainteresowanie prowadzi niekiedy do nieoczekiwanych i wzruszających zdarzeń. Za przykład może posłużyć tu wizyta w Auschwitz – Birkenau, zorganizowaną w ramach „III Forum Licealistów”. Pomysłodawcą wyjazdu była niemiecka młodzież, która koniecznie chciała poznać ten element historii. Historia tego miejsca wywarła ogromne wrażenie. Opisy eksperymentów dr Mengele, opowieści o okrucieństwie i opis wydarzeń spod ściany śmierci uświadomiły zagranicznej młodzieży grozę tamtych czasów. Wielu spośród uczestników, szczególnie Niemców, płakało doświadczając tej lekcji historii.
Sosnowiec dostarcza również inspiracji naszym zagranicznym partnerom. Jednego z francuskich radnych, goszczącego na „ Spotkaniu Miast Partnerskich” w 2006 roku, zainteresowały ogródki działkowe. Pomysł takiego zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz wypoczynku uznał za doskonały i chciał go przenieść na francuski grunt. Na jego prośbę zorganizowano krótką wycieczkę do najbliższych ogródków działkowych.
Sosnowiec budzi pozytywne emocje i cieszy się sporą popularnością odwiedzających go gości, co wszyscy z nich zgodnie powtarzają. Doceniają oni profesjonalizm i staranność wkładaną w przygotowanie wizyt zagranicznych. Uznanie budzi również pomysłowość i aktywność, dzięki której Sosnowiec pozyskuje środki unijne i przygotowuje liczne projekty międzynarodowe. W samym mieście za najbardziej interesujące uznają architekturę miasta oraz ilość zieleni w jego obrębie. Takie opinie budują pozytywny obraz naszego miasta i kraju. Dzięki temu wielu spośród naszych zagranicznych gości odwiedza ponownie nasze miasto wraz ze swymi rodzinami.
 

  • 7
  • maja 2024Wtorek
Imieniny: Benedykt, Florian, Gizela, August, Ludomiła
Pogoda:
  • 11oCTeraz
  • 17oCJutro
  • 16oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka