Dziwnów

Do XIX wieku Dziwnów był typową osada rybacką, która składała się z dwu miejscowości: Berg Dievenow i Ost Dievenow, które w późniejszym okresie połączyły się. Przez cały XIX wiek osady rozwijały się, podobnie jak pobliski Heidebrink (dziś Międzywodzie) oraz Klein Dievenow. Pod koniec XIX wieku odkryto źródła solankowe i jodowo-bromowe, dzięki czemu powstało w 1886 roku sanatorium, które stanowiło doskonałą bazę leczniczo-zabiegową. Rozwój miejscowości Dziwnów jako kąpieliska morskiego oraz miejsca stwarzającego doskonałe warunki do rozwoju rybołówstwa powodował jego ciągłą rozbudowę i rozwój. W porcie rybackim stacjonowało przed drugą wojną światową nawet do 50 kutrów rybackich. W 1925 dotychczasowe dwie miejscowości: Berg Dievenow oraz Ost Dievenow połączyły się w jedną – Dievenow. W okresie wojny w Dziwnowie znajdowało się wiele ważnych obiektów wojskowych, m. in. szkoła lotnicza. Od 19 października 1946 roku powstała w Dziwnowie Gminna Rada Narodowa. Następne lata upłynęły pod znakiem nieustannego rozwoju, przybywało np. wiele ośrodków wczasowych. Dziś zatem z całą pewnością można stwierdzić, iż gmina Dziwnów to gmina o długiej i bogatej tradycji turystycznej.

 

Gmina Dziwnów położona jest w północno – zachodniej części województwa zachodniopomorskiego i otoczona trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim od północy, Zalewem Kamieńskim od południa oraz rzeką Dziwną, która łączy Bałtyk z Zalewem. Takie położenie bez wątpienia jest walorem turystycznym gminy, dzięki niemu stanowi ona doskonałe miejsce np. do uprawiania wielu sportów wodnych. Główne źródło dochodów tym samym to oczywiście turystyka.

 

 

 

Powierzchnia gminy wynosi 3790 ha, a liczba mieszkańców – 4009. Długość linii brzegowej wynosi 17,5 km. W skład gminy Dziwnów wchodzą cztery miejscowości: Dziwnów, który w styczniu 2004 roku uzyskał prawa miejskie, Dziwnówek, Międzywodzie oraz Łukęcin. Gmina Dziwnów prowadzi ożywioną współpracę z innymi gminami, w tym z niemieckim miastem Werneuchen. Została doceniona przez Unię Europejską – w roku 2006 Komisja Europejska zakwalifikowała plaże wszystkich miejscowości gminy Dziwnów do plaż spełniających najwyższe sanitarne standardy. Warto przy tym zaznaczyć, iż to właśnie w gminie Dziwnów na turystę czekają wyjątkowo szerokie plaże, na których każdy znajdzie miejsce. Co ciekawe, specyfiką Dziwnowa jest również zawsze ciepłe morze. Temperatura morza w Dziwnowie bowiem jest najwyższa na polskim wybrzeżu ze względu na kierunki wiatru płn.-zach. oraz ze względu na płytkość akwenów morskich. Ponadto Dziwnów charakteryzuje się uzdrowiskowymi warunkami, m. in. wyjątkowo przyjaznym klimatem dla zdrowia (duża zawartość jodu w powietrzu) – to właśnie tu można leczyć choroby m. in. dróg oddechowych. W Dziwnowie istnieje wiele komfortowych obiektów noclegowych, których ilość wciąż się powiększa, a standard jest ciągle podnoszony. W czterech miejscowości na terenie gminy jest już ogółem ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych.

 

Na liczne rzesze turystów czekają oprócz słońca, plaż i morza także parki, lasy, a na spragnionych wrażeń i zabawy – liczne imprezy o różnorodnej tematyce. To właśnie w Dziwnowie są wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, jak np. żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing. Także zwolennicy wędkarstwa mogą w Dziwnowie czuć się wyśmienicie – rzeka Dziwna to idealny teren do wędkowania. Nabrzeża jej, jak też port leżący przy ujściu rzeki do morza to doskonały teren do cumowania jachtów.

  

Gmina Dziwnów posiada także niezwykłe walory przyrodnicze. Występują tu lasy i parki, wśród których można spędzić czas na długich, relaksacyjnych spacerach, Szczególnie godny polecenia jest użytek ekologiczny „Martwa Dziwna”, będący dawnym naturalnym ujściem rzeki Dziwny – to przepiękna okolica, pełna zieleni, w której obok jeziora znajdziemy wiele prawnie chronionych gatunków flory i fauny. Wśród nich warto szczególnie wspomnieć o mikołajku nadmorskim – przyrodniczym symbolem Dziwnowa, który obecny jest w herbie gminy. Przez tę okolicę prowadzi także ścieżka rowerowa oraz piesza.


Gmina pochwalić się może również wieloma innymi atrakcjami. Do takich można z pewnością zaliczyć most zwodzony – jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Warto także wybrać się w rejs po morzu i zalewie statkami wycieczkowymi, zbudowanymi na wzór okrętów pirackich. Z kolei nowoczesna hala sportowo-widowiskowa zapewnia: solarium, saunę, siłownię oraz liczne imprezy sportowe i artystyczne, zaś tuż obok niej można przespacerować się Aleją Gwiazd Sportu, na której znajdują się repliki medali słynnych polskich sportowców.

 

Z tym wyjątkowym miejscem związana jest najważniejsza i mogąca pochwalić się długą tradycją impreza w gminie Dziwnów – Festiwal Gwiazd Sportu. Podczas tej imprezy Dziwnów na kilka dni staje się miejscem, gdzie można spotkać wielu mistrzów polskiego sportu. Przez kilka letnich dni odbywają się liczne zabawy, turnieje, gry sportowe z ich udziałem, a także wybory Miss Sportu. Kolejną ważną imprezą w gminie jest Dzień Grecki, podczas którego, oprócz oficjalnych uroczystości upamiętniających uchodźców greckich przybyłych do Dziwnowa w 1949 r. i leczonych w szpitalu wojskowym, organizowane są koncerty muzyki greckiej. Ponadto nie sposób nie kojarzyć Dziwnowa z Neptunaliami – imprezą organizowaną od wielu lat w Dziwnowie, podczas której oprócz zabaw i koncertów można obejrzeć, a nawet wziąć udział, w chrzcie morskim.

Źródło: www.dziwnow.pl

  • 19
  • maja 2024Niedziela
Imieniny: Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda
Pogoda:
  • 15oCTeraz
  • 25oCJutro
  • 26oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka