- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Fundusze europejskie
- Kompleksowa termomodernizacja 7 ...
Kompleksowa termomodernizacja 7 obiektów użyteczności publicznej w Sosnowcu
Przedsięwzięcie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego)
Dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej dla poddziałania 4.3.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT
Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 4 sierpnia 2017 r.
Opis projektu
Projekt dotyczy termomodernizacji siedmiu budynków ośrodków pomocy społecznej, zlokalizowanych w Sosnowcu :
- Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego Pomocy Dziecku i Rodzinie ZOW nr 1 przy ul. Piwnika Ponurego 9,
- Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego Pomocy Dziecku i Rodzinie ZOW nr 2 przy ul. Suchej 21,
- Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego Pomocy Dziecku i Rodzinie ZOW nr 4 przy ul. Koszalińskiej 51-53,
- Dziennej Pomocy Społecznej przy ul. Żeromskiego 4b,
- Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia przy ul. Grota Roweckiego 2,
- Ośrodka dla Bezdomnych przy ul. Piotrkowskiej 19,
- Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Kraszewskiego 21.
W ramach prac inwestycyjnych przewidziano izolację przegród zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji wewnętrznych c.o. i c.w.u. W pięciu budynkach działania modernizacyjne polegać będą również na montażu instalacji kolektorów słonecznych wspomagających przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Projektem objęte są budynki użyteczności publicznej o łącznej powierzchni użytkowej 4 709,7 m2.
Cele projektu
Celem projektu jest zwiększenie efektywności wykorzystania i wytwarzania energii, w tym pochodzącej z OZE, w obiektach na terenie Sosnowca, a także kompleksowe zarządzanie i rozwój infrastruktury miasta ukierunkowany na niskoemisyjność i wprowadzanie niskoemisyjnych wzorców konsumpcji energii i jej nośników we wszystkich sektorach gospodarki miasta. W konsekwencji realizacja projektu umożliwi ograniczenie zużycia energii i/lub emisji zanieczyszczeń gazowych wynikających między innymi z poprawy efektywności przetwarzania nośnika energii lub jego zmiany oraz rozwoju OZE. W szerszym oddziaływaniu projekt zapewni korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, wynikających z działań zmniejszających emisję, osiąganych m.in. przez wzrost innowacyjności i wdrożenie nowych technologii, zmniejszenie energochłonności, utworzenie nowym miejsc pracy, a w konsekwencji sprzyjających wzrostowi konkurencyjności gospodarki.
Planowane efekty
Dzięki realizacji zadania wystąpi zmniejszenie zużycia energii cieplnej o 3 600,70 Gj/rok oraz ograniczenie niskiej emisji CO2 do atmosfery, co oznacza stopień poprawy efektywności energetycznej budynków na poziomie 49,78%. Projekt zakłada wykorzystanie instalacji odnawialnych źródeł energii w 5 z 7 obiektów (kolektory słoneczne). Przewiduje się również zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych do wartości docelowej na poziomie 983 975,00 kWh/rok.
Wartość projektu
Ostatecznie, ogólna wartość projektu to 2 371 666,02 złotych, w tym wydatki kwalifikowalne na poziomie 1 672 621,55 złotych, przy kwocie dofinansowania EFRR - 1 421 729,03 złotych.
- 30
- kwietnia 2025Środa
- 20oCTeraz
- 20oCJutro
- 23oCPojutrze