Herody w Sosnowcu!

Poleć znajomym
 

Herody w Sosnowcu!

Do Sosnowca powróciły Herody! Kolędnicy pojawili się 22 grudnia między innymi Urzędzie Miasta i w Centrum Informacji Miejskiej. Grupę Herodów tworzą dzieci z rodzin zastępczych. Zapraszamy na wspólne kolędowanie.
 

Delegacja Herodów odwiedziła Prezydium

 

Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego kolędowano w okresie od 26 grudnia do 6 stycznia. W latach 80-tych XX wieku obyczaj ten podtrzymywali kolędnicy z klubu Tip-Top w Zagórzu. Właśnie oni zainspirowali nas do odkrycia na nowo i kultywowania tej nieco zapomnianej tradycji. W ubiegłym roku zagłębiowskie Herody powróciły dzięki podopiecznym rodzin zastępczych. Dzieci występowały w MOPS, Urzędzie Miasta, Centrum Informacji Miejskiej oraz kilkakrotnie na Patelni. Herody zdobyły także nagrodę specjalną na V Festiwalu Jasełek organizowanym przez: MDK „Kazimierz”; ZSO nr 12 oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Sosnowca ponownie mogli zobaczyć Herody, a także zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi rodzicielstwa zastępczego w Sosnowcu.

 

Podczas przedstawienia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej



Klub Tip-Top powstał w 1985 roku z inicjatywy dzieci i młodzieży zamieszkującej bloki (nr2/I, 4, 4a) przy ulicy Modrzewiowej w Sosnowcu-Zagórzu. Siedzibą klubu były pomieszczenia znajdujące się w bloku przy ul. Modrzewiowej 2/I. Funkcję społecznego opiekuna i zarazem animatora pełnił Zbigniew Ptasiński. Jedną z pierwszych form działalności było zorganizowanie grupy kolędniczej, tzw. Herodów, którzy przez kilka lat podtrzymywali tradycję, kolędując na ulicach miast Zagłębia Dąbrowskiego . Klub prowadził działalność skupiającą się głównie na organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży. Do dyspozycji klubowiczów oraz mieszkańców osiedla przeznaczone były liczne gry planszowe i zręcznościowe, stół do tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki. W klubie odbywały się także projekcje bajek dla dzieci, turnieje sportowe, giełdy, zbiórki zabawek dla „domów dziecka”, dyskoteki etc.. Organizowano również wycieczki piesze w góry oraz na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Urządzano imprezy plenerowe, np. z okazji Dnia Dziecka. Zimą młodzież zajmowała się przygotowaniem lodowiska. Z czasem w klubie powstała sekcja fotograficzna (z profesjonalnie wyposażoną ciemnią) oraz sekcja żeglarska – członkowie samodzielnie zbudowali żaglówkę „Junga”.
Działalność klubu zakończyła się z początkiem lat 90-tych.

 

 

 

powrót
  • 1
  • maja 2025Czwartek
Imieniny: Jeremiasz, Berta, Briok, Jeremi, Józef
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 24oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka