Samolot myśliwsko-bombowy SU-22 w sosnowieckiej szkole

Poleć znajomym
 

Na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych pojawił się nowy materiał dydaktyczny, który wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko wśród uczniów placówki. To samolot myśliwsko-bombowy SU-22.  

Samolot myśliwsko-bombowy SU-22 w sosnowieckiej szkole

W sobotę, 10 sierpnia, samolot został przewieziony do Sosnowca na 26-metrowej platformie. Miał za sobą długą drogę z nadmorskiej jednostki wojskowej. Na miejscu czekali mechanicy, którzy zmontowali maszynę przed budynkiem szkoły.

 

- Samolot już wtedy wywołał ogromne zainteresowanie mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Ze względów bezpieczeństwa nie wpuszczaliśmy jednak nikogo na teren, gdzie był montowany. Teraz brama jest otwarta, każdy może podejść, dotknąć, zrobić sobie z nim zdjęcie. Okazały eksponat będzie dużą atrakcją nie tylko dla uczniów, którzy o niego zadbają - mówi Barbara Nowak, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych.

 

 
 

Su-22 znalazł się na terenie sosnowieckiej szkoły dzięki wspólnej inicjatywie ZSTiL oraz Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Placówki pozyskały samolot w celach dydaktycznych dla specjalizacji technik mechanik lotniczy. Maszyna została wcześniej wycofana z eksploatacji wojskowej.   


- Na naszej uczelni oraz w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych prowadzone są zajęcia na specjalnościach lotniczych. To dlatego
postaraliśmy się o nieodpłatne przekazanie sprzętu wojskowego. Jest to jeden z samolotów, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Obrony Narodowej dla potrzeb kształcenia kadr lotnictwa cywilnego
- mówi dr inż. Jan Warczek, adiunkt na Politechnice Śląskiej, który koordynował przejęcie samolotu.

 

 

Ogromna maszyna prezentuje się bardzo okazale. Władze szkoły planują zamieszczenie obok tablicy informacyjnej. Zanim takowa powstanie, podajemy kilka faktów i parametrów.

 

 

Su-22 – to samolot myśliwsko-bombowy, konstrukcji średniopłata o zmiennej geometrii skrzydeł, wykonany całkowicie z metalu. Produkowany był w ZSRR od 1970 r. i używany przez siły państw Układu Warszawskiego w tym i Polskę oraz państwa Bliskiego Wschodu. W Polsce pierwsze egzemplarze pojawiły się w 1974 r. z przeznaczeniem do pułków myśliwsko – bombowych. W sumie otrzymaliśmy 110 sztuk, ale w ostatnich latach są wycofywane z linii. W ubiegłym roku w użyciu pozostały już tylko 32 sztuki. Większość obecnie pełni rolę eksponatów w jednostkach lotniczych oraz muzeach. Samolot waży 10640 kg.  Rozpiętość skrzydeł to 10.025 m (skrzydła złożone) oraz 13,68 m (skrzydła rozłożone). Długość wynosi 19.026 m, a wysokość 5.129 m. Maksymalna prędkość jaką osiąga - 1850 km/h.


 

powrót
  • 30
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Eutropiusz, Bartłomiej, Chwalisława, Lilla, Katarzyna
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 20oCJutro
  • 22oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka