- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Przełącz się na ...
Przełącz się na telewizję cyfrową
20 maja na terenie województwa śląskiego zostanie wyłączony ostatni nadajnik analogowej telewizji naziemnej. Warto uprzedzić ten moment i odpowiednio się zabezpieczyć.

Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości, nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby zatem uniknąć sytuacji, gdy np. pod koniec maja włączymy telewizor a na ekranie będzie widoczny tylko szum, należy wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.
Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia - zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB - Set-Top-Box). Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera/dekodera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego. Niezwykle istotnym jest aby nasz sprzęt spełniał wymagania ustalone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych dostępnych dzięki naziemnej telewizji cyfrowej.
Sygnał podstawowy telewizji cyfrowej dla powiatów: pszczyńskiego, mikołowskiego, bieruńsko-lędzińskiego, będzińskiego, oraz miast wydzielonych: Żory, Tychy, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze i Gliwice aktualnie jest emitowany z nadajników zlokalizowanych w Mysłowicach-Kosztowach
- multipleks 1: kanał 55, częstotliwość 746 MHz,
- multipleks 2: kanał 49, częstotliwość 698 MHz,
- multipleks 3: kanał 51, częstotliwość 714 MHz,
Odbiór multipleksu 3 na kanale 51 (częstotliwość 714 MHz), do czasu zwiększenia mocy nadajnika w Mysłowicach w większych odległosciach od nadajnika moze byc utrudniony i wymagać zastosowania systemu antenowego o dużym zysku energetycznym.
Warto pamiętać także o dostępnych innych formach odbioru telewizji cyfrowej. Osoby, które obecnie korzystają z komercyjnych usług operatorów telewizji kablowej lub posiadają dekodery TV satelitarnej, jeśli nie są zainteresowane odbiorem programów naziemnej telewizji cyfrowej, nie muszą dokonywać wymiany instalacji antenowej, nabywać nowego odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T do starego telewizora. W płatnej ofercie operatorów TV kablowej lub satelitarnej są już obecne programy nadawane w technice cyfrowej, często nawet w dużej rozdzielczości obrazu (tzw. HD TV).
Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.polskacyfrowa.org
powrót
- 29
- kwietnia 2025Wtorek
- 15oCTeraz
- 19oCJutro
- 19oCPojutrze