"Witkiewicz i Syn"

Poleć znajomym
 

Wystawa w  Muzeumw  Pałacu Schoena prezentuje twórczość dwóch niezwykłych indywidualności sztuki polskiej: Stanisława Witkiewicza (1851-1915), malarza, ilustratora, krytyka sztuki, twórcy stylu zakopiańskiego - i jego syna, Stanisława Ignacego, zwanego Witkacym . Wystawa jest czynna od 8 września do 4 listopada 2012 roku

 

Prezentuje obrazy, akwarele, pastele, rysunki i fotografie z różnych etapów twórczości obu artystów.  W prezentowanych pracach Stanisława Witkiewicza dominują portrety, m.in. wybitnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej, legendarnego gawędziarza i przewodnika górskiego Sabały, uwagę widzów skupiają karykatury Stefana Żeromskiego oraz księgarza i wydawcy –Jana Gebethnera. Wśród pejzaży wyróżniają się obrazy Na pastwisku, Staw w parku zakopiańskim, Mgła wiosenna, nie brakuje widoków z Krakowa, na przykład Wawel od strony Wisły czy Giełda uliczna na rogu Rynku krakowskiego.
Wśród prac Stanisława Ignacego Witkiewicza znajdują się autoportret, liczne portrety, m.in. Eugenii Dunin-Borkowskiej – wieloletniej przyjaciółki Witkacego, Henryki Soroko-Labordaire i Mieczysława Soroko, dra Ignacego Wasserberga a także prace o różnorodnej tematyce i formie Wizja fantastyczna, Martwa natura z zegarem, Maskarada. Osobny rozdział to „Gębozbiór" – cykl oryginalnych fotografii dokumentujących „miny" autora.

Aranżacja ekspozycji pozwala poznać dwa odmienne światy artystyczne ojca i syna, ale również dojrzeć ich cechy wspólne, chociażby w odniesieniu do wspólnych tematów, jak pejzaż czy portret, ukazując dwie sugestywne wizje sztuki i świata . Jednocześnie zmusza widza do większego zaangażowanie w jej percepcję i uruchomienie wyobraźni, sugerując konieczność skupienia się na grupie obrazów, by odnaleźć w nich różnice bądź podobieństwa, podniesienia wzroku wyżej, powrót do już obejrzanych dzieł.

Prace pochodzą z kilkunastu polskich muzeów: Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Koninie, Rzeszowie, Tarnowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.Scenariusz i aranżacja plastyczna – Anna Król komisarz – Ilona Gajda.
 


 

powrót
  • 26
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Pogoda:
  • 7oCTeraz
  • 12oCJutro
  • 17oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka