Możesz uratować komuś życie!

Poleć znajomym
 

22 kwietnia(niedziela) w godzinach od 10.00-16.00 w Centrum Medycznym Sante przy Al.Wolności 6 zaplanowano Dzień Dawcy Szpiku.

Możesz uratować komuś życie!

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród prawie 19 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne. Jest to pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Sosnowcu. Może to właśnie ktoś zarejestrowany w Sosnowcu będzie zgodnym dawcą i podaruje szanse na nowe życie, komuś choremu na białaczkę.
Fundacja DKMS Polska i Pani Elżbieta Skrzek wspólnie organizują akcję „Dzień Dawcy Szpiku w Sosnowcu”. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Może to Ty uratujesz komuś życie.

22-go kwietnia, w niedzielę, wszyscy mieszkańcy Sosnowca i okolic będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie Fundacji DKMS Polska.
Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu Fundatora naszej Fundacji - DKMS Niemcy, Fundacja DKMS Polska, od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie Fundacji ponad 215 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 159 osób, spośród nich dało szansę na nowe życie Pacjentom.

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
• Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.
II. Pobranie szpiku kostnego
• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

 

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: niedziela, 22-go kwietnia 2012r.
Godziny: 10.00 – 16.00
Miejsce: Centrum Medyczne SANTE
Adres: Al. Wolności 6, Sosnowiec

 

Kontakt:
Filip Rorant – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

 


 

powrót
  • 25
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz
Pogoda:
  • 12oCTeraz
  • 12oCJutro
  • 12oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka