Musimy robić swoje!

Poleć znajomym
 

- Metropolia Śląska już jest. Nie musimy jej tworzyć, ale musimy zadbać o rozwiązania prawne, które pozwolą jej działać i rozwijać się – przekonywali dziś podczas spotkania z szefami regionalnych mediów członkowie zarządu GZM wraz z przewodniczącą Zgromadzenia Związku, prezydent Małgorzatą Mańką – Szulik. W ten sposób prezydenci odnieśli się do wypowiedzi ministra cyfryzacji i administracji, Michała Boniego, że rząd nie planuje specjalnych ustawowych rozwiązań dla Metropolii „Silesia”.

 

Spotkanie z szefami regionalnych mediów było okazją do zaprezentowania planu pracy Związku na najbliższe miesiące. Najważniejszy jego punkt to projekt grupowego zakupu energii elektrycznej przez 12 miast GZM / oprócz Gliwic i Rudy Śląskiej / oraz 9 jednostek samorządu terytorialnego spoza Związku. Są to: powiaty Mikołowski i Zawierciański oraz gminy Knurów, Radzionków, Mikołów, Ornontowice, Łaziska, Orzesze oraz Wyry. Przewodniczący GZM, Dawid Kostempski poinformował, że po świętach zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych samorządy podpisujące porozumienie wyłonią ze swego grona lidera, którym zostanie gmina Świętochłowice. Biuro GZM będzie udzielać liderowi wsparcia w organizacji samego przetargu, o którym już teraz wiadomo, że będzie największym w Polsce.

 

 

Kolejny projekt, w który angażuje się Górnośląski Związek Metropolitalny, to organizacja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prezydenci miast tworzących Metropolię „Silesia” wezmą udział w wielu panelach poświęconych inwestycjom komunalnym, partnerstwu publiczno –prywatnemu oraz samorządom. – W ramach Kongresu organizujemy również panel poświęcony realizowanym przez samorządy oszczędnościom. Każda z gmin pochwali się swoimi osiągnięciami na tym polu – podkreślił prezydent Dawid Kostempski.

 

 

Podczas spotkania sporo mówiono o ustawodawczych zapisach dotyczących obszarów metropolitalnych w Polsce. Prezydent Kostempski poinformował zebranych, ze podczas spotkania parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z premierem Donaldem Tuskiem ustalono, że projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, przygotowany przez śląskich posłów PO, trafi do laski marszałkowskiej. I choć wiadomo, że nie należy spodziewać się specjalnych rozwiązań dla metropolii śląsko-zagłębiowskiej, to jednak jest szansa, że część zapisanych w nim rozwiązań zostanie wykorzystana przy tworzeniu ustawowych norm dla polskich obszarów metropolitalnych. – Byłoby dobrze, gdyby zapisane w projekcie śląskich parlamentarzystów PO rozwiązania znalazły się w tzw. Zielonej Księdze. Zwłaszcza te dotyczące finansowania przyszłych metropolii – podkreślała przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

 

 

Kolejny, nowy projekt realizowany przez GZM, to SERPENTE - projekt Poprawy Efektywności Energetycznej Obiektów Użyteczności Publicznej” . Przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie do 31.12.2014 r. w oparciu o wymianę informacji i doświadczeń w zakresie racjonalizacji zużycia energii i promowania rozwiązań mających na celu zmniejszanie zużycia energii w budynkach pozostających w zasobach publicznych. Całkowita wartość projektu wynosi 1,9 mln euro, z czego 85% tj. 1,5 mln euro dofinansowane będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IV C. W projekt zaangażowanych jest 10 instytucji z 10 krajów Unii Europejskiej, które reprezentują: władze lokalne, metropolitalne, urzędy ds. energetyki i uczelnie wyższe.

 

 

Metropolia „Silesia” zamierza również w tym roku organizować Metropolitalną Noc Teatrów oraz włączyć się w organizacje szeregu innych imprez takich jak: Industriada, Festiwal Gorczyckiego oraz Metropolitalne Święto Rodziny. Związek prowadzi również portal internetowy „Pełnia Kultury”, który po kilku miesiącach działalności odnotowuje średnio około 10 tysięcy wizyt w miesiącu.

 

 

Źródło: GZM

powrót
  • 25
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz
Pogoda:
  • 12oCTeraz
  • 12oCJutro
  • 12oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka