- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Nagrody Miasta ...
Nagrody Miasta Sosnowca wręczone
Wczoraj wieczorem w Teatrze Zagłębia odbyła się uroczysta gala wręczenia "Nagród Miasta Sosnowca". Wśród uhonorowanych znaleźli się wybitnie uzdolniony, nie słyszący pływak Artur Pióro, trener Andrzej Kurdziel, Martyna Bierońska postać numer 1. w polskim i światowym rankingu ju-jitsu, Beata Janasik terapeutka pracująca z dziećmi upośledzonymi intelektualnie oraz aktor Teatru Zagłębia Zbigniew Leraczyk. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Osiągnięcia sportowe w 2010 roku
Artur Pióro – urodzony 15 maja 1991 roku w Sosnowcu. Zawodnik zgłoszony przez Śląski Okręgowy Związek Pływacki w Katowicach. Wybitnie uzdolniony , nie słyszący pływak. Posiada i klasę sportową na basenach o dł. 25 metrowych i 2 klasę na basenach o dł. 50 m. Wg klasyfikacji PZP startuje w kat. młodzieżowiec, wg przepisów PFSN startuje w kat. seniorów. W swojej dotychczasowej karierze ustanowił 310 rekordów Polski, 35 razy poprawił rekordy Europy w kat. juniorów i 11 razy w kat. seniorów na 100, 200, 400, 800i 1500 m stylem dowolnym oraz na 100 m stylem grzbietowym.
W 2009 roku odniósł wielki sukces ustanawiając swój pierwszy rekord świata nie słyszących na dystansie 1500 m stylem dowolnym / czas 15: 50,91 sek/.
Sukcesy w 2010 roku
1 miejsce – Mistrzostwa Europy w pływaniu nie słyszących / 1500 m stylem dowolnym/
2 miejsce – Mistrzostwa Europy w pływaniu nie słyszących / 400 m stylem dowolnym/
2 miejsce - Mistrzostwa Europy w pływaniu nie słyszących / 200 m stylem dowolnym/
2 miejsce – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu w kat. młodzieżowiec / 4x100 m stylem dowolnym/
3 miejsce - Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu w kat. młodzieżowiec / 4x200 m stylem dowolnym/
1 miejsce – Mistrzostwa Polski młodzieżowców w pływaniu na basenie 25 m /4x100 m stylem zmiennym/.
Trener Roku 2010
Andrzej Kurdziel – urodzony 6 lutego 1970 roku w Będzinie. Mieszkaniec Będzina. Kandydat zgłoszony przez zarząd MKS - MOS „ Płomień” Sosnowiec. Od 1993 roku związany z Sosnowcem, pracuje w Zespole Szkół nr 1 jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener w MKS - MOS „Płomień”. Trener drużyn młodzików i juniorów w lekkiej atletyce. Wychował wielu sportowców , którzy zdobywali medale na mistrzostwach Polski /Dusza Paulina, Jelonkiewicz Agata, Stala Dagmara, Woszczyk Natalia/, Mistrzostwach Świata Juniorów /Stala Dagmara/, Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich /Krzysztof Brzozowski/ oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży / Brzozowski Krzysztof, Piotrowski Mateusz/ . Trener A. Kurdziel ma opinię jednego z najlepszych trenerów młodego pokolenia. Jest trenerem grupy rzutów kadry woj. śląskiego oraz trenerem kadry PZLA. Wyróżnia się wzorową pracą dydaktyczną i wychowawczą z młodzieżą. Aktywnie angażuje się w życie pozaszkolne wychowanków, jest dobrym organizatorem, zdecydowanym i konsekwentnym w działaniu. Cechuje go wysoka kultura osobista
Sportowiec Roku 2010
Martyna Bierońska – urodzona 8 listopada 1984 r. w Kielcach. Mieszkanka Sosnowca. Zawodniczka zgłoszona przez KS „ Budowlani”. Posiada mistrzowską klasę międzynarodową, startuje w kategorii seniorów. W 36. letniej historii KS „ Budowlani” Martyna Bierońska posiada największe osiągnięcia w ji-jitsu. Jest postacią numer 1. w polskim i światowym rankingu ju-jitsu. Otrzymała czterokrotnie wyróżnienie Ministra Sportu za wybitne osiągnięcia sportowe / 2007, 2008, 2009 i 2010 rok/.Jest instruktorem judo i ju-jotsu. Prowadzi zajęcia w fili Klubu na Niwce. Jej wychowanka Monika Sokołowska w 2010 roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorek w ju-jitsu w Wiedniu.
Osiągnięcia w 2010 roku
I miejsce – Igrzyska Sportów Walki Seniorów / Pekin/
II miejsce – Mistrzostwa Świata Seniorów / Sankt Petersburg/
I miejsce- Otwarte Mistrzostwa Europy Seniorów / Belgia/
I miejsce- Mistrzostwa Polski seniorów / Wrocław/
I miejsce – Otwarte Mistrzostwa Włoch Seniorów / Bologna/
II miejsce – Otwarte Mistrzostwa Niemiec Seniorów / Hanau/
I miejsce – Puchar Polski Seniorów / Jaworzno/
Upowszechnianie kultury w 2010 roku
Beata Janasik - pracuje jako instruktor terapii zajęciowej z osobami z upośledzeniem intelektualnym. Swoje obowiązki w pracy wykonuje bardzo dobrze, za co nagradzana jest dyplomami i wyróżnieniami, natomiast jej zaangażowanie w pomoc innym wybiega poza jej obowiązki. Chętnie jako wolontariusz poświęca swój prywatny czas realizując działania przybliżające osobom niepełnosprawnym, niezwykle wrażliwym na artystyczny świat kultury i sztuki integrację ze społecznością miasta Sosnowca. Osoby niepełnosprawne posiadają ogromny potencjał twórczy, który Beata Janasik potrafi wspaniale wyeksponować.
Jednym z pierwszych jej pomysłów był projekt ogrodu z przeznaczeniem dla zabawy, odpoczynku, ale także celu edukacyjnego dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Projekt ten został nagrodzony 3. miejscem w pierwszej polskiej edycji Konkursu „Ziemia Planeta Kobiet”, a 38. miejscem na świecie. Konkurs corocznie organizowany jest przez Fundację „Yves Rocher” - Instytutu Francuskiego w Paryżu.
Dzięki inwencji twórczej Beaty Janasik, która chętnie udziela się społecznie i ciągle szuka nowych wyzwań, organizowane są przez Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Sosnowcu plenery, wystawy, pikniki czy festyny. Wśród nich warte uwagi są właśnie festyny środowiskowo - integracyjne dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych
i ich rodzin oraz mieszkańców z dzielnicy Dańdówka- Niwka w Sosnowcu. Właśnie ten ogród na ul. Jodłowej 1, o powierzchni ponad dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych przy siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej OM TPD, stał się miejscem organizowania festynów.
Najważniejsze z nich to, organizowane z okazji Dnia Dziecka i Dni Sosnowca:
- I Festyn Środowiskowo-Integracyjny - 2007 r. (był bez nazwy);
- II Festyn Środowiskowo-Integracyjny „Żeglarska Przygoda” - 07.06.2008 r.;
- III Festyn Środowiskowo-Integracyjny „Wszystkie Dzieci Nasze Są”-06.06.2009 r.;
- IV Festyn Środowiskowo-Integracyjny „Bajkowy Świat Dziecka”- 29.06.2010
Dotychczasowe osiągnięcia:
11.2010 r. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym
„Secesyjne kamienice Mieszczańskie w obiektywie” przyznane
przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne;
10.2010 r. Indywidualna wystawa fotografii „Sosnowiec w obiektywie”
Miejski Klub im. J. Kiepury w Sosnowcu („Energetyk”);
06.2010 r. II miejsce oraz wyróżnienie dla osób niepełnosprawnych, których jest
instruktorem terapii w mojej pracowni Międzynarodowym Konkursie
Plastycznym Żywioły w XX Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku
Lublin 2010;
05.2010 r. Indywidualna wystawa fotografii „Barcelona bez tajemnic”
w Miejskim Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu;
Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca 2011
Zbigniew Leraczyk - jest aktorem, urodził się w Nowej Rudzie, ale zawodowo i artystycznie związany jest z Sosnowcem i Teatrem Zagłębia od 1979 roku, gdzie zadebiutował rolą clowna w „Operze za trzy grosze” B. Brechta. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 80- tych prowadził amatorski „Teatr Ekspresji” w klubie „13 Muz” przy Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do 2010 roku w ciągu 30- letniej pracy zagrał na deskach Teatru Zagłębia ponad 120 ról, tworząc wiele znakomitych kreacji. Z ogromnego dorobku należy wymienić Stomila w „Tangu” Mrożka, Popieła w „Na dnie” Gorkiego, Willego w „Niemcach” Kruczkowskiego, Profesora Pimko w „Ferdydurce” Gombrowicza, Fryderyka w „Pornografii” Gombrowicza, Vincenta Donalda w „Czyż nie dobija się koni” Horacego McCoy. Sympatię publiczności zdobył grając szereg ról w spektaklach komediowych tj. „Paryżanin”, „Prywatna klinika”, „Sztuka kochania, czyli sceny dla dorosłych”, „Biznes”, „Stosunki na szczycie”.Role odegrane przez Zbigniewa Leraczyka zostały wysoko ocenione przez krytykę teatralną, a także przez środowisko i publiczność. Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami. Występował też gościnnie na deskach Teatru Stu w Krakowie. Jego talent i dojrzałość artystyczna została uhonorowana licznymi nagrodami:
- Złota Maska- 1990 r.;
- Nagroda Zarządu Okręgu ZASP-u im. Leny Starke- 2001 r.;
- Kreaton dla najlepszego aktora sezonu nagroda Towarzystwa Przyjaciół Teatru Zagłębia- 2001 i 2006 r.;
- Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury- 2004 r.
Zbigniew Leraczyk dotychczasową pracą artystyczną udowodnił, że jest artystą bardzo uzdolnionym, utalentowanym, pracowitym, zdyscyplinowanym i lubianym przez cały zespół teatralny i publiczność.
Wszyscy laureaci
- 24
- kwietnia 2025Czwartek
- 15oCTeraz
- 12oCJutro
- 11oCPojutrze