- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Jaka przyszłość ...
Jaka przyszłość Przemszy?

Za nami pierwsza konferencja, która bezpośrednio dotykała tematyki Przemszy. Nie brakowało historii, wskazywania kierunków działania, a także przykładów z całego świata.
Przemsza wczoraj, dziś i jutro – to konferencja, która we wtorek odbyła się w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Interesujące prelekcje spowodowały, że żaden z gości się nie nudził, a nawet wywiązała się debata, która swoim „zasięgiem” objęła nawet Olkusz. Wśród uczestników był prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński oraz prezydent Mysłowic, Edward Lasok.
Prof. dr hab. Stanisław Czaja z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego wprowadził uczestników w długą i okazałą historię Przemszy. Rzeka przez lat była bardzo ważnym elementem życia mieszkańców dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.
Dr hab. inż. arch. Alina Pancewicz z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zabrała przybyłych w swego rodzaju "wycieczkę" po miastach, które ze swojego nadrzecznego charakteru zrobił ogromny atut. Miasta takie jak Emscher, Rotterdam, czy Leeds mogą być idealnym przykładem dla całej Europy - jak wykorzystać swój charakter.
Jednak nim nastąpi rewitalizacja, konieczne jest zadanie sobie pytania - "dla kogo?". Zdaniem dr Aleksandra Wolskiego z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, konieczna jest tzw. partycypacja społeczna, a więc bezpośredni lub przedstawicielski udział społeczności w etapach rewitalizacji.
Mirosław Czerny z Fundacji Przystań Wisła opowiadał o różnych produktach sieciowej turystyki wodnej, które mogą być inspiracją dla Przemszy. Wśród propozycji pojawiły się szlaki kajakowe, współgrające ze szlakami pieszymi przy rzece.
Dzięki dr inż. Franciszkowi Pistelokowi, dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, poznaliśmy garść statystyk związanych z rzeką. Zgodnie z jego zapowiedziami, region nie odczuwa deficytów wody do picia. Nie należy się spodziewać znaczących zmian w zapotrzebowaniu wody do roku 2030.
Na koniec niestety nie powiało optymizmem. Marcin Pasternak z Państwowej Służby Hydrogeologicznej przedstawił badania jakości wód odprowadzanych z kopalń (nieczynnych i czynnych) do Przemszy. Niestety, częstokroć wody są bardzo złej jakości. Kilkanaście składników wielokrotnie przekracza wartości dopuszczalne dla wód pitnych i ścieków.
Jak zapowiedział prowadzący, dr Grzegorz Jankowski z Wydziału Nauk o Ziemi, pierwsza konferencja na pewno nie będzie ostatnia.
- 26
- kwietnia 2025Sobota
- 14oCTeraz
- 12oCJutro
- 18oCPojutrze