Pomoc województwa dla powodzian

Poleć znajomym
 

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk skierował list do wójtów, burmistrzów i prezydentów z terenów województwa śląskiego, które objęła powódź. Wojewoda poinformował, że koordynowanie działań zmierzających do likwidacji szkód w wyniku powodzi powierzył pełnomocnikowi.

 

Został nim Andrzej Szczeponek zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który w imieniu wojewody koordynuje również działania związane z budową zbiornika Racibórz. Wojewoda powołał też zespół, którego zadaniem będzie wspieranie ww. pełnomocnika w realizacji powierzonych mu zadań. Głównym zadaniem pełnomocnika i zespołu będzie zapewnienie sprawnej wypłaty zasiłków celowych osobom uprawnionym do ich otrzymania. Wypłata takich zasiłków nastąpi zgodnie z niżej opisanymi wytycznymi przesłanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i doprecyzowanymi przez podległe mi służby i pracowników.

 

Wojewoda poinformował samorządowców, że pomoc w postaci zasiłku celowego przysługuje rodzinom lub osobom samotnie gospodarującym, uznanym za osoby uprawnione, na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który uległ zniszczeniu w związku z powodzią z maja 2010 r., a jej wysokość nie może przekroczyć wysokości szkód wyrządzonych w danym budynku mieszkalnym lub lokalu.

 

Osobą uprawnioną jest:

1) właściciel budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,

2) osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

3) osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,

4) najemca lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego.

 

Pomoc będzie mogła być także udzielona osobie uprawnionej będącej najemcą budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego pod warunkiem uzyskania zgody właściciela na przeprowadzenie remontu lub odbudowy budynku lub lokalu. W przypadku wyrażenia ww. zgody właściciel nie będzie mógł już ubiegać się o pomoc, o którą zwróci się najemca.

 

Pomoc udzielana będzie na wniosek osoby uprawnionej. Wnioski o udzielenie pomocy (wypłatę zasiłku) osoby uprawnione powinny składać niezwłocznie we właściwych miejscowo ośrodkach pomocy społecznej.

 

Do wniosku (wzór - zał. 1), uprawniony powinien dołączyć oświadczenie o legalności wybudowania obiektu budowlanego oraz o posiadanym tytule prawnym (lub braku takiego tytułu) do budynku lub lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku (wzór – zał. 2). Oświadczenia powinny zostać złożone przez wnioskodawców pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie w nich nieprawdy.

 

Pomoc przyznawana jest wyłącznie na remont lub odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego, a więc nie obejmuje innego typu budynków lub pomieszczeń (np. budynków gospodarczych, użytkowych itp.) ani kosztów zakupu wyposażenia budynku/lokalu (np. mebli, sprzętu RTV czy AGD).

 

Pomoc finansowa udzielana uprawnionym w formie zasiłku celowego wypłacana jest:

1) na zasadach określonych w art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

2) w drodze jednej lub kilku odrębnych decyzji administracyjnych, którym nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności,

3) przez kierowników właściwych ośrodków pomocy społecznej (właściwe miejscowo ośrodki), działających z upoważnienia wójtów/burmistrzów/prezydentów miast.

 

Osoby uprawnione do otrzymania pomocy zobowiązane są przedstawić faktury i rachunki potwierdzające poniesione przez nich wydatki związane z remontem lub odbudową. Osoby, które nie przedstawią wymaganych faktur lub rachunków albo przeznaczą otrzymaną pomoc niezgodnie z celem na jaki została ona udzielona zobowiązane zostaną, na podstawie ustawy o pomocy społecznej, do zwrotu otrzymanej kwoty zasiłku.

 

Wysokość kwoty szacowanej do wypłaty w formie zasiłku nie może przekroczyć wysokości szkody rzeczywiście wyrządzonej. Wysokość zasiłku na odbudowę lub remont budynku lub lokalu mieszkalnego nie jest zależna od wysokości dochodów uzyskiwanych przez uprawnionego do otrzymania pomocy.

 

Pomoc na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego może być przyznana w wysokości:

1) do 20 tys. złotych – w przypadku, gdy uprawniony do zasiłku nie przewiduje większych kosztów i rezygnuje z wyceny, która jest obowiązkowa w przypadku kosztów przekraczających tą kwotę; pomoc w tym przypadku udzielana jest w dwóch ratach, a wysokość pierwszej raty nie może przekroczyć 50% wstępnie szacowanych kosztów;

2) od 20 tys. złotych do 100 tys. złotych – w takim przypadku:

a) uzasadniony wniosek o udzielenie pomocy może zostać złożony jeszcze przed dokonaniem wyceny szkód,

b) wyceny szkód dokonają osoby - wyznaczone do jej wykonania spośród osób posiadających uprawnienia rzeczoznawców majątkowych lub osób posiadających odpowiednie kwalifikacje/wykształcenie niezbędne do oceny stanu technicznego uszkodzonych budynków i wyliczenia poniesionych strat - ujęte w wykazie sporządzonym przez wojewodę,

c) pomoc udzielana jest w minimum dwóch ratach, przy czym pierwsza rata wypłacana jest w wysokości do 50% kosztów oszacowanych przez rzeczoznawcę (osobę uprawnioną do szacowania), nie przekraczającej jednak kwoty 50 tys. złotych.

 

Wypłata drugiej i kolejnych rat następuje dopiero po rozliczeniu pierwszej (lub kolejnej) raty, a więc po przedstawieniu ww. faktur i rachunków potwierdzających poniesione dotychczas koszty remontu/odbudowy.

 

Wojewoda poinformował także samorządowców że, w celu opracowania aktualnego wykazu rzeczoznawców lub osób uprawnionych do szacowania strat, wystąpił – za pośrednictwem mediów - z apelem do mieszkańców województwa śląskiego posiadających odpowiednie kwalifikacje, o zgłaszanie się do prac przy obliczaniu kosztów odbudowy lub remontu budynków/lokali mieszkalnych (Apel i ogłoszenie opublikowane zostały dziś w „Gazecie Wyborczej” i dzienniku „Polska. Dziennik Zachodni” – zostaną także powtórzone w wydaniu poniedziałkowym tych gazet, są także dostępne w aktualnościach na stronie internetowej ŚUW).

 

Baza(wykaz) takich osób stworzona zostanie przez zespół, działający pod kierunkiem powołanego przez wojewodę pełnomocnika, a następnie zostanie udostępniona wszystkim gminom w formie elektronicznej. Ze względu na zamieszczone w wykazie dane osobowe korzystać z niego będą mogły wyłącznie gminy. Zadaniem zespołu będzie także stałe aktualizowanie danych tej bazy. Aktualizacja bazy (wykazu) będzie następować na podstawie danych z terenu, a więc z gmin, które powinny przekazywać informacje o ilości umów podpisanych z danym rzeczoznawcą (osobą uprawnioną do szacowania strat). Informacje te będą na bieżąco wpisywane do bazy, dzięki czemu gminy z niej korzystające będą miały możliwość zorientowania się w obciążeniu pracą danego rzeczoznawcy (uprawnionego do szacowania strat). Równocześnie, aby zapewnić sprawne obliczanie szkód, przyjęto górny próg ilości szacowanych nieruchomości przez jednego rzeczoznawcę (uprawnionego do szacowania strat), który nie powinien przekroczyć 50 budynków lub lokali mieszkalnych (łącznie w miesiącu czerwcu i lipcu).

 

Umowy o szacunkowe wyliczenie szkód, z osobami, których dane zostaną zamieszczone w wykazie, będą podpisywane przez gminy zgodnie ze wzorem umowy przekazanym przy piśmie (wzór – zał. 3). Załącznikiem do umowy powinna być lista nieruchomości z terenu danej gminy, które będą podlegały szacowaniu przez osobę podpisującą umowę z daną gminą. Koszty związane z wykonaniem wyceny szkód pokryje Skarb Państwa. Ustalono zryczałtowaną kwotę na wykonanie takiej wyceny, która na terenie województwa śląskiego wynosić będzie 600 PLN za wycenę jednego budynku lub lokalu mieszkalnego. Środki na ten cel przekazane zostaną gminom. Gminy będą mogły przystąpić do zawierania umów o wykonanie wyceny szkód z chwilą udostępnienia im wykazu rzeczoznawców (uprawnionych do szacowania).

 

Wnioski o przekazanie środków na pomoc mieszkańcom zalanych terenów powinny być przekazywane z gmin sukcesywnie. Do składanych wniosków gminy zobowiązane są załączyć, potwierdzone przez sołtysa, listy budynków mieszkalnych w poszczególnych miejscowościach z adresem, opisem szkody i szacowaną kwotą zasiłku. Na podstawie danych otrzymanych z gmin sporządzone zostaną, przez pełnomocnika i podległy mu zespół, zbiorcze listy zasiłków z terenu województwa śląskiego, które stanowić będą podstawę złożenia wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o uruchomienie środków z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

 

W celu zapewnienia sprawnej realizacji opisanych zadań wojewoda wyznaczył daty graniczne dla gmin na składanie zbiorczych wniosków:

- 30 czerwca br. - w odniesieniu do wniosków nie przekraczających kwoty 20 tys PLN,

- 31 lipca br. – w przypadku kwoty wyższej niż 20 tys PLN, a więc w sytuacji gdy konieczne jest dokonanie wyliczenia szkód przez rzeczoznawcę lub inną uprawnioną osobę,

 

Złożenie wniosków przez gminy po tym terminie będzie możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. zdarzenia losowe, które uniemożliwiły złożenie poszkodowanym wniosku do gmin w terminach wyznaczonych). Wnioski złożone po terminie będą rozpatrywane indywidualnie. Gminy powinny zatem zadbać o poinformowanie mieszkańców o konieczności pilnego składania wniosków. Terminy wyznaczone poszkodowanym mieszkańcom gmin na składanie wniosków w ośrodkach pomocy społecznej powinny być dostosowane do terminów wyznaczonych gminom na składanie zbiorczych wniosków o przyznanie pomocy.

 

Wojewoda zobowiązał samorządowców do sporządzania i zabezpieczania dokumentacji, w tym zwłaszcza dokumentacji fotograficznej, dotyczącej budynków i lokali mieszkalnych zniszczonych wskutek powodzi. Dokumentacja ta jest szczególnie istotna w sytuacji ubiegania się poszkodowanego o zasiłek w kwocie nieprzekraczającej 20 tys PLN, a więc w tych sytuacjach gdy szacowania strat poszkodowany dokonuje samodzielnie, bez udziału rzeczoznawcy (osoby uprawnionej do szacowania).

 

Wojewoda poinformował także, że zarówno ustanowiony przez niego pełnomocnik, jak również członkowie zespołu go obsługującego, zostali zobligowani do prowadzenia weryfikacji wniosków już na etapie ich składania przez gminy. Weryfikacja ta będzie prowadzona wybiórczo i ma na celu zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom lub nadużyciom. W toku weryfikacji urzędnicy wojewody będą zwracać się do wójtów, burmistrzów i prezydentów z żądaniem udostępnienia dokumentacji potwierdzającej zasadność złożonych wniosków.

 

Wojewoda poinformował, że przypadku ewentualnych wątpliwości bądź pytań należy kontaktować się z Andrzejem Szczeponkiem pełnomocnikiem wojewody śląskiego do spraw usuwania Skutków powodzi i budowy zbiornika Racibórz pod numerem telefonu 032/ 20-77-109 (110 lub 233) Pełnomocnik wraz z zespołem pozostają również do Państwa dyspozycji w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 w pok.109, 110 lub 233.(żródło:Śląski Urzą Wojewódzki)

powrót
  • 5
  • lutego 2025Środa
Imieniny: Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita
Pogoda:
  • 2oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 0oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka