Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia

Poleć znajomym
 

Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza od 16 maja na wystawę fotografii sosnowiczanina, Zbigniewa Podsiadły. Wybór prezentowanych prac Zbigniewa Podsiadły jest subiektywny, podyktowany intuicyjnym odbiorem ich przesłania. Za zgodą autora zestawiono je według kryterium „igrzyska Bożego” – dominującego motywu fotografii. Prace będzie można oglądać do 27 września.

 

 

Jako motto posłużył barokowy tekst Wacława Potockiego zawarty w Ogrodzie fraszek i odnoszący się w metaforyczny sposób do życia ludzkiego: Cóż jest świat? Szachownica. Właśnie mu to służy. A ludzie co są? Szachy rozmaitej struży. Ludzki los został pokazany jako gra toczona na czarno-białej szachownicy między Bogiem i szatanem, w której człowiek miałby być pionkiem. Jednak z zapytaniem – czy tylko? Cytat z klasyka jest dobrym kontekstem analizy prac autora i mimo upływu trzech stuleci nadal aktualnym.

 



 

Wystawa Igrzysko Boże nie jest prezentacją retrospektywną, ale sięga do kilku zrealizowanych projektów, by wydobyć z nich znaczenia zawarte w tytule. Mimo różnych wątków porusza te same dylematy – układanie
się człowieka z Bogiem, sobą, otoczeniem, poszukiwanie granic sacrum i profanum, konsumpcję życia w jego codziennych, pospolitych, jak i świątecznych, atrakcyjnych odsłonach i tych ostatecznych – eschatycznych, których w kulturze młodości naturalnej i tej współcześnie kreowanej nie ma. Nie ma przesłania memento mori, odchodzi temat śmierci i pamięci, a przeszłość nie wpisuje się w kanony dzisiejszego konsumenta życia.
Jednak powraca jak topos, łączy piękno egzystencji z przemijaniem i obrazuje całe bogactwo misterium życia.

 



 

Prezentowane fotografie skomponowane w sekwencje wydobywają z dorobku autora wątki egzystencjalne, które przewijają się przez całą jego twórczość. W obrazach utrwalonych w różnych czasoprzestrzeniach, zrealizowanych w ciągu kilku ostatnich lat, dominuje tematyka związana z religijnym wymiarem życia człowieka. Tę duchową aurę zawartą w kolejnych kadrach oddaje bogata architektura świątyń różnych wyznań wpisana w ludzkie osady, symbole wiary znajdowane w rozmaitych przestrzeniach i krajobrazach, kapliczki, przydrożne świątki i krzyże. No i cmentarze – ostoje pamięci – z całym rytuałem dbałości i pielęgnowania lub zapomnienia – kiedy jako relikty dawnych kultur podlegają naturalnemu przemijaniu. Dziś, tkwiąc w sąsiedztwie ludzkich siedzib, nadal niosą przesłanie pro memoria.

 

Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura


Zbigniew Podsiadło
Urodzony w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF.
Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii” oraz Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, w roku 2010 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca.
Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco.


Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów i sympozjów artystycznych oraz Opiekunem Artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.
Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.

 

 

 

 

powrót
  • 4
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Benedykt, Ambroży, Zdzimir, Izydor
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 9oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka