„Piękno ziemi gorlickiej” w Bibliotece

Poleć znajomym
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza 13 stycznia o godz.15.00 na wernisaż pierwszej w tym roku wystawy. Otwarcie ekspozycji odbędzie się tradycyjnie w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2. W programie wernisażu m.in. prezentacja multimedialna „Ziemia gorlicka”. Wstęp wolny.

 

4 czerwca 2014 roku Sosnowiec podpisał umowę partnerską z Gorlicami. Umowa dotyczy m.in. współpracy w zakresie edukacji, kultury i sztuki. Również biblioteki obu miast podjęły decyzję o nawiązaniu współpracy. Pierwszym krokiem są prezentowane ekspozycje – Piękno ziemi gorlickiej  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu oraz Przyroda Zagłębia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach.  Gorlice to miasto położone w przepięknym Beskidzie Niskim. Historia Gorlic liczy ponad 660 lat. Jej początki sięgają roku 1354, kiedy to Dersław I Karwacjan uzyskał od króla Kazimierza Wielkiego przywilej utworzenia miasta. Już rok później Gorlice otrzymały prawa miejskie. Miasto kilkakrotnie przeżywało wzloty i upadki. Było prężnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym do XVIII wieku. Nowym i trwałym impulsem rozwoju było powstanie przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku. W latach 1853-1858 swoją pracownię miał tutaj Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta i konstruktor lampy naftowej, uważany za ojca przemysłu naftowego. W końcu drugiej dekady XIX w. masowo powstawały kopalnie, rafinerie i zakłady przemysłowe. Z powstałych przy rafinerii warsztatów mechanicznych rozwinęła się później, działająca do dziś, Fabryka Maszyn Wiertniczych i Górniczych ,,Glinik”. 

 

Wystawa fotograficzna Piękno ziemi gorlickiej autorstwa Janusza Fiegi i Jacka Kosiby ukazuje nam niezwykle malowniczą i interesującą krainę. Pokazuje zarówno miasto Gorlice, ze wspaniałymi zabytkami, jak: Ratusz, Dwór Karwacjanów, Bazylika Narodzenia NMP, ale także miejscowości powiatu gorlickiego. Możemy podziwiać kasztel w Szymbarku, cerkiew w Gładyszowie i Hańczowej, czy też piękne krajobrazy z okolic Regietowa, Ropy, Nowicy, Bednarki.

 

Wędrując przez powiat gorlicki, często można spotkać zabytki architektury drewnianej. Ich różnorodność i wielość decydują o atrakcyjności powiatu. Większość najciekawszych pod względem wartości historycznej oraz wyposażenia obiektów wpisana jest do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Na szlaku znajdą się łemkowskie cerkwie, gotyckie i barokowe kościoły, dzwonnice, a  dawna wiejska architektura eksponowana jest w skansenie w Szymbarku. Kościoły w Binarowej i Sękowej –  w 2003 r. zostały wpisane na listę UNESCO, co świadczy o ich światowym znaczeniu. Nie tylko zabytki wyróżniają tę okolicę. Decyduje o tym także przyroda, lesiste masywy górskie, rezerwaty przyrody, czy też osuwiskowe jeziorko, zwane beskidzkim „Morskim Okiem”.

 

Kontynuację części fotograficznej stanowi przedstawienie wydawnictw mówiących nt. historii Gorlic i innych miast powiatu, historii Łemków, bitwy gorlickiej z 2 maja 1915 roku, szlaku architektury drewnianej. Przedstawiamy także osoby związane z ziemią gorlicką, jak: Jerzy Hoffman, Marian Zgórniak, Istvan Kovacs, Włodzimierz Kunz, Ignacy Łukasiewicz.

 

Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz od osób prywatnych.

 

Wystawa będzie prezentowana w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w dniach 13 stycznia – 28 lutego 2015 w godzinach otwarcia placówki.

 

Kuratorzy wystawy:
Ewa Bochenek, Bartłomiej Kiełtyka – MBP w Gorlicach
Elżbieta Oleksiak, Tomasz Chodowiec – MBP w Sosnowcu

Aranżacja plastyczna:
Wacław Bugno – MBP w Gorlicach
Magdalena Miska – MBP w Sosnowcu

 

powrót
  • 4
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Benedykt, Ambroży, Zdzimir, Izydor
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 9oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka