- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Informacja o wystawie ...
Informacja o wystawie „Polskie szkło współczesne”

23 października Muzeum w Sosnowcu otwiera wystawę „Polskie szkło współczesne” w jej finalnym kształcie - po przeprowadzeniu modernizacji. Stało się to możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100.000 zł na I.w roku 2013 i 50.000 zł na II. etap modernizacji w roku 2014. W wyniku II etapu wystawa została wzbogacona o dużą gablotę do prezentacji szkła ołowiowego, popularnego kryształu oraz podest ekspozycyjny do pokazania szkła unikatowego – rzeźb i kompozycji.
Kryształy, chętnie kupowane w latach 70. i 80., były częstym elementem wyposażenia mieszkań oraz formą lokaty w czasach inflacji. Mają zwolenników oraz tyleż samo prze-ciwników, uważających je za przejaw mieszczaństwa, to przez bogate szlifowane dekorację, czasem przeładowane i ocierające się o kicz. Eksponaty z sosnowieckiej kolekcji przeczą tej opinii. Są zdobione w sposób oszczędny i nowoczesny, mogą być ozdobą współczesnych, nawet awangardowych wnętrz. Nowatorskie jest zwłaszcza zastosowanie barwnych partii, powodujących dodatkowe efekty świetlne i wizualne. Warto pamiętać, że dekorowane ręcznie kryształy są ostoją dawnego rękodzieła.
Znajdują się w tej grupie prace najwybitniejszych designerów: Janusza Robaszewskiego, Stefani Rybus-Kujawy, Agnieszki Leśniak, Aleksan-dra i Reginy Puchałów, małżeństwa Unoldów oraz seniorki rodzimego wzornictwa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel. Naszym regionalnym wkładem w narodowe wzornictwo są prace Józefa Podlaskiego, Marii Słaboń i Zofii Szmydt-Ścisłowicz wykonane w hucie szkła w Za-wierciu - ostatniej działającej w Zagłębiu Dąbrowskim.
Poza wzorami użytkowymi, będącymi podstawą kolekcji, wystawa przedstawia dzieła unikatowe. Są to obiekty wykonane tradycyjną techniką dmuchania oraz klejenia oszlifowa-nych fragmentów szkła, a także spiekania w piecach ceramicznych. Można podziwiać rzeźby znakomitych artystów: Henryka Albina Tomaszewskiego, przedstawicieli wiodącego środo-wiska wrocławskiego – np. Małgorzaty Dajewskiej, Kazimierza Pawlaka, Wojciecha Olecha, Jerzego Chodurskiego, Wojciecha Peszki i małżeństwa Sobotów, a także Jerzego Maraja, Barbary Urbańskiej-Miszczyk, Tasiosa Kiriazopoulosa, Jerzego Beceli, Stefana Sadowskiego i innych. Twórców zagłębiowskich reprezentują: małżeństwa Drostów, Bogdan Kupczyk, Ludwik Fiedorowicz i Ryszard Serwicki.
Modernizacja pozwoliła na całkowitą wymianę archaicznego sprzętu wystawienni-czego na nowoczesny, spełniający normy konserwatorskie i pozwalający na wydobycie z pre-zentowanych eksponatów wszystkich walorów plastycznych i technologicznych. Obecnie można zobaczyć obiekty ze szkła dmuchanego i prasowanego, sodowego i kryształowego,
a także część wystawy poświęconą szkłu historycznemu.
Ewa Chmielewska – kurator wystawy
powrót
- 8
- kwietnia 2025Wtorek
- 3oCTeraz
- 9oCJutro
- 5oCPojutrze