Konkurs Szpilmana w Sosnowcu po raz czwarty!

Poleć znajomym
 

Konkurs Szpilmana w Sosnowcu po raz czwarty!

 

Statuetka Grand Prix oraz czek na 6 tys. zł trafi do tegorocznego zwycięzcy kolejnego już, czwartego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN. Miasto Sosnowiec zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udział w eliminacjach konkursu. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze osoby, które będą miały szansę zaśpiewać w wielkim finale 7 grudnia br. w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. J. Kiepury.

 

Ogólnopolski Konkurs Piosenki AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN został zorganizowany przez miasto Sosnowiec po raz pierwszy w 2011 roku, w setną rocznicę urodzin Władysława Szpilmana. Ten wybitny sosnowiczanin skomponował ponad 500 utworów, z których wiele stało się wielkimi przebojami minionych lat. Jego piosenki śpiewali m.in. Irena Santor, Violetta Villas, Helena Majdaniec czy Mieczysław Fogg.

 

 

 

 

Jego życie, pełne tragicznych wydarzeń w okresie II wojny światowej, przeniósł na ekran Roman Polański w filmie „Pianista”, za który otrzymał w 2002 roku Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz 3 Oscary w 2003 roku.
- Pierwszą edycję konkursu, w której zasiadało jury w składzie: Renata Przemyk, Anna Serafińska i Czesław Majewski, wygrał Bartosz Jaśkowski z utworem „Tych lat nie odda nikt” – stwierdza Piotr Celej, rzecznik prasowy konkursu. - Rok później Szpilmanowski laur decyzją Marii Szabłowskiej, Elżbiety Adamiak, Jacka Cygana oraz Jacka Wójcickiego, trafił do Agaty Rożankowskiej, która zaprezentowała utwór „To właśnie miłość”. W ubiegłym roku

Grand Prix trzeciej edycji zdobył Kamil Franczak z utworem „Tych lat nie odda nikt”. O jego sukcesie zadecydowało jury w składzie: Krystyna Prońko, Kuba Badach, Paweł Sztompke oraz Ewa Zug.Tegoroczna, czwarta z kolei edycja również będzie obfitowała w moc muzycznych atrakcji. - W skład tegorocznego jury, oceniającego kandydatów wejdą: Adam Makowicz, Agnieszka Chrzanowska oraz Jacek Bończyk dodaje Celej.


Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy to eliminacje, polegające na przesłuchaniu przez przedstawicieli organizatora nadesłanych materiałów muzycznych. Organizatorzy czekają na zgłoszenia minimum jednej aranżacji lub interpretacji do 28 listopada. Utwory należy przesyłać na adres e-mailowy: dyrektor.szpilman@gmail.com lub dostarczyć osobiście bądź tradycyjną formą przesyłki pocztowej z dopiskiem „SZPILMAN” na adres Biura Konkursu:

Centrum Informacji Miejskiej, ul. Warszawska 3/20, 41-200 Sosnowiec. O wyniku eliminacji uczestnicy zostaną poinformowani niezwłocznie drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczony na internetowej stronie konkursu www.szpilman.pl komunikat.
 

Drugi etap – to przesłuchania, które odbędą się w dniu 6 grudnia br. w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury, ul. Wawel 2. W ich trakcie każdy uczestnik wykona dwa utwory, a na życzenie członków Jury ewentualnie trzeci utwór. Po zakończeniu tego etapu Jury wytypuje sześciu wykonawców, którzy wezmą udział w etapie finałowym. Przesłuchania kandydatów mają charakter otwarty dla publiczności.
 

 

 

 


Więcej o Festiwalu   www.szpilman.pl.

Jury czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN:
 

Adam Makowicz:
legenda jazzu, mistrz improwizacji oraz wybitny pianista. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.
 

W latach 60. XX wieku w krakowskim klubie jazzowym "Helicon", wraz z Tomaszem Stańką, utworzył grupę „Jazz Darings”, uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował z Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak czy Wojtkiem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od lat 70. na stałe przebywał w USA, gdzie występował w legendarnej Carnegie Hall oraz w klubie Cookery w Greenwich Village. Brał także udział w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
 

Wielokrotny solista orkiestr i zespołów kameralnych: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej „Amadeus” z Agnieszką Duczmal, Polskiej Filharmonii Kameralnej z Wojciechem Rajskim, Kwartetu Wilanów i wielu innych. Występ z Leszkiem Możdżerem w 2004 roku w Carnegie Hall, jako „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornie EMI Music.
Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej polonii, Adama Makowicza uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W 2009 roku Adam Makowicz został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem „Gloria Artis” – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie.

Agnieszka Chrzanowska
Sosnowiczanka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz krakowskiej Szkoły Aktorskiej SPOT. Dotychczas wydała sześć solowych albumów. Autorka wielu kompozycji do wierszy i tekstów wybitnych współczesnych polskich poetów: Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby, Tomasza Adamskiego, Józefy Latos, Krzysztofa Sikory, Witolda Jędrzejczaka i Kamila Śmiałkowskiego. Jest także autorką muzyki do wiersza Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”, Wisławy Szymborskiej „Pożegnanie widoku”, Bolesława Leśmiana „Śmierć wtórna” oraz Georga Trakla „Wieczór zimowy”.
 

W latach 1996-2003 związana z „Piwnicą pod Baranami”, a następnie z klubem „Alchemia” na krakowskim Kazimierzu. Przez dwa lata prowadziła założony wraz z Michałem Zabłockim Teatr Piosenki w Centrum w Krzysztoforach.

W latach 2010-2011 prowadziła Radiowy Teatr Piosenki w Radiu Kraków. Autorka audycji radiowej „Nieobojętna częstotliwość drgań”. Laureatka trzech prestiżowych nagród na 21 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za utwory „Camille Claudel” i „Pustka w środku” oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu za utwory „Ulica Rajska” i „Po drugiej stronie tęczy”. Laureatka trzeciej nagrody na warszawskim Festiwalu Sztuki Estradowej za utwory „Dług” i „Zakochały się chłopaki”.
 

Nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski „Wawrzynem Olimpijskim”, w dziedzinie sztuki, za album „Ogień Olimpijski”, w którym znalazły się jej kompozycje do wierszy Michała Zabłockiego. Album został zaprezentowany w 2004 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Atenach, w tamtejszym Centrum Kultury Technopolis w Gazi. Dwukrotnie (w 2000 i 2005 roku) była nominowana do nagrody „Fryderyka” za album „Cały świat płonie” oraz za płytę „Tylko dla Kobiet”.
 

W 2013 r. uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Jacek Bończyk
Polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański. Od 2010 roku - członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od 2013 roku - dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Zatoce Sztuki w Sopocie. W swojej twórczości chętnie sięga po teksty poetyckie i piosenki autorów francuskich. Zdobywca wielu nagród w tym m.in. Wyróżnienia XIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1992 roku, Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 1999 roku czy Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 roku.
 

powrót
  • 5
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Irena, Wincenty, Borzywoj, Tristan
Pogoda:
  • 7oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 4oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka