- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Jubileusz 60-lecia ...
Jubileusz 60-lecia Biblioteki na Dańdówce
1 lutego minęło 60 lat kiedy to ówczesne władze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, realizując postanowienia Dekretu o Bibliotekach, uruchomiły filię w dzielnicy Dańdówka, jako siódmą placówkę w mieście. Początkowo Biblioteka zlokalizowana była w budynku przy ulicy Wrzosowej 4. Był to lokal mieszkalny, ogrzewany piecami, składający się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki i przedpokoju. Pokoje pełniły funkcję wypożyczalni i czytelni, natomiast w kuchni znajdował się magazyn książek oraz sprzętu. W 1976 Biblioteka została przeniesiona do pawilonu handlowego przy ul. Kalinowej, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.
Na przestrzeni 60 lat Biblioteka była pod opieką 10. kierowników. Pierwszym kierownikiem była pani Janina Starowieyska, a ostatnim , aktualnie "panującym" - pani Ewa Tkacz, która od 28 lat służy swoim czytelnikom.
Przeglądając dokumentację placówki z lat 50-tych ubiegłego wieku trafiamy na ciekawe spostrzeżenia - ówcześnie pracujących bibliotekarek - na temat lokalnego środowiska czytelniczego, które charakteryzują jako: ”środowisko rekrutujące się z elementu robotniczego (o niedawnym chłopskim pochodzeniu). U ludzi odczuwa się brak nawyku czytania. Czytelnictwo uprawia się tutaj „sezonowo”, wówczas jak nie ma innych zajęć...”.
Jednak - jak przekonuje Ewa Tkacz - "od tego czasu nastąpiła diametralna zmiana, wśród czytelników dominują osoby uczące się i studiujące oraz posiadające wyższe wykształcenie. W 2013 roku zarejestrowano 1150 czytelników rekrutujących się ze wszystkich grup wiekowych, począwszy od trzylatków, aż po osiemdziesięcioparolatków. W tym miejscu warto nadmienić, że jedną z najwierniejszych i najaktywniejszych naszych czytelniczek jest pani Anna Zielnik.
Młodzież i nasi najmłodsi czytelnicy chętnie odwiedzają naszą placówkę i wypożyczają nowości oraz korzystają z komputerów z dostępem do Internetu".
Biblioteka przy ul. Kalinowej jest placówką uniwersalną, całkowicie skomputeryzowaną, działającą w oparciu o system PROLIB. Placówka gromadzi księgozbiór ze wszystkich dziedzin wiedzy. Książki kupowane są zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami czytelników. Ze względu na niewielką powierzchnię lokalu księgozbiór Biblioteki musi być na bieżąco selekcjonowany. W miarę napływu nowości usuwane są książki zdezaktualizowane i zaczytane. Na dzień 31.12.2013 ogólny stan księgozbioru wynosił blisko 24 tys. woluminów z czego ponad 12 tys. to beletrystyka dla dorosłych, blisko 5 tys. to literatura piękna dla dzieci i młodzieży, a niemalże 7 tys. to książki popularnonaukowe.
Za pośrednictwem katalogu OPAC czytelnicy mają wgląd nie tylko w księgozbiór "Dańdówki", ale i zasoby całej sosnowieckiej sieci. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom czytelnicy mogą zamawiać i rezerwować poszukiwane pozycje, nie wychodząc z domu. Potem już tylko pozostaje miła wizyta po odbiór zamówionych książek.
Od wielu lat Filia nr 7 prowadzi aktywną współpracę z okolicznymi placówkami edukacyjnymi, szczególnie owocnie współdziała ze Szkołą Podstawową nr 29, Przedszkolem Miejskim nr 54, a od zeszłego roku z Prywatnym Przedszkolem Bajkowo i Sportowo. Organizuje lekcje biblioteczne, zajęcia z edukacji regionalnej, pasowania na czytelnika, konkursy, wycieczki do biblioteki oraz cykliczne zajęcia dla najmłodszych czytelników. Do najbardziej lubianych należą: „Z Koziołkiem Matołkiem przez świat”, „Baśniowy rok”, „Z Pyzą na polskich dróżkach” oraz „Bajkowa podróż po krajach UE”.
Raz w miesiącu - w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom - maluchom, które nie odwiedzają biblioteki czytane są bajki w przedszkolach.
Pracownicy Biblioteki chętnie wychodzą na zewnątrz ze swoimi pomysłami, od lat aktywnie uczestniczą w festynach rodzinnych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 29 i Przedszkole Miejskie nr 54.
Aktywizując najstarszych czytelników dzielnicy, Filia organizowała spotkania integracyjne seniorów i dzieci włączając się w promowanie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Natomiast, do ciekawych propozycji - adresowanych do najmłodszych - należało spotkanie z wolontariuszką ze schroniska dla zwierząt Nadzieja na dom, która opowiedziała o specyfice pracy wolontariusza oraz uczyła dzieci zasad prawidłowej opieki nad czworonożnymi przyjaciółmi.
Ogółem w 2013 roku zorganizowano 465 różnorodnych imprez czytelniczych, a uczestniczyło w nich ponad 2.5 tys. osób. Bezpłatny dostęp do Internetu umożliwił blisko 3 tys. osób - nie tylko surfowanie po stronach WWW, ale i edukację jak np. uczestnictwo w szkoleniach e-learningowych Angielski 123 oraz zajęciach dla dzieci Fun English.
- 4
- kwietnia 2025Piątek
- 17oCTeraz
- 10oCJutro
- 3oCPojutrze