- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- "Eugeniusza Bodo"... ...
"Eugeniusza Bodo"... prapremiera w Teatrze Zagłębia
Przedstawienie „Eugeniusz Bodo - Czy mnie ktoś woła?” zrealizowane w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu opowiada historię jego życia. Ponad dwadzieścia międzywojennych hitów, rewia, schody, tancerze, pióra, brokaty i cela radzieckiego gułagu. Prapremiera już jutro!
Kariera, sława, pieniądze, uwielbienie i śmierć w radzieckim gułagu. Jego życie mogłoby stanowić kanwę scenariusza na miarę „Doktora Żywago”, gdzie historia i niesamowicie okrutny los niszczy wszystko i prowadzi do tragedii. Bodo, mega gwiazdor kina dwudziestolecia wojennego. Aktor, wykonawca przebojów znanych do dzisiaj, scenarzysta, producent, reżyser. U zarania wojny był u szczytu sławy i powodzenia, jego życie prywatne śledziły ówczesne brukowce. Po wojnie przedstawiano nieprawdziwe scenariusze związane z jego śmiercią. Prawdę ujawniono dopiero po 1989 roku.
Scenariusz i reżyseria: Rafał Sisicki
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch
Choreografia: Jakub Lewandowski
Aranżacje i nagranie muzyki: Stefan Sendecki
Przygotowanie wokalne: Adam Snopek
Asystent reżysera: Beata Deutschman
Prapremiera: 3.01.2014
Obsada:
Grzegorz Kwas: Bodo
Wojciech Leśniak: Major Fiedatow
Piotr Bułka: Młody Bodo
Aleksander Blitek: Protokolant
Krystyna Gawrońska: Matka
Tomasz Muszyński: Sołdat
Piotr Zawadzki Lejtnant/Kapitan Aleksandrow
Andrzej Rozmus: Kapitan Gałkin
Michał Bałaga, Przemysław Kania: Żołnierze
Jaś Bieńkowski / Kacper Gmurski: Bodo w dzieciństwie
Agnieszka Bieńkowska, Beata Deutschman, Katarzyna Giżyńska, Ewa Kopczyńska, Edyta Ostojak, Ewa Żurawiecka, Michał Bałaga, Przemysław Kania, Krzysztof Korzeniowski, Tomasz Muszyński: Przyjaciele z życia, teatru i filmu
fot.M.Stobierski
fot.M.Stobierski
Rafał Sisicki - Absolwent aktorstwa na PWST w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej. Aktor, reżyser teatralny i filmowy, scenograf. Odtwórca ponad 40 ról teatralnych i filmowych. W latach 1988- 1990 aktor Teatru im. J. Szaniawskiego w Płocku, 1990 – 2002 Teatr Nowy w Warszawie. Asystent A. Hanuszkiewicza. Reżyser takich spektakli jak: Wznowienie Macieja Wojtyszki (Teatr Nowy w Warszawie), Opowieść Wigilijna Karola Dickensa (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku), Kwiaty dla Algernona Daniela Keyesa (Teatr Powszechny w Warszawie). Autor scenografii m.in. do: Norymbergi Wojciecha Tomczyka (Teatr Polski w Bielsku-Białej), Walizki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Żydowski w Warszawie). Reżyser takich seriali jak: Brzydula, Szpilki na Giewoncie.
Aleksandra Szempruch – scenografka, absolwentka Wydziału Grafiki (dyplom w pracowni Grafiki Wydawniczej profesora Lecha Majewskiego) i studiów podyplomowych na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Asystentka scenografów: Andrzeja Witkowskiego przy spektaklach: Król umiera czyli ceremonie (Teatr Stary w Krakowie) i Księga Raju (Teatr Żydowski w Warszawie) oraz Pawła Dobrzyckiego Traviata (Opera w Białymstoku). Autorka scenografii do spektaklu Pomysł na morderstwo w reż. Rafała Sisickiego (Tesinske Divadlo, Scena Polska) oraz kilku niezależnych produkcji. Pracowała w agencji reklamowej jako art director.
Jakub Lewandowski – choreograf, stypendysta Centre Choregraphique Mathilde Monnier National de Montpellier we Francji. Absolwent Pedagogiki Artystycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2006-2010 solista w zespole baletowym Teatru Rozrywki w Chorzowie. Obecnie artysta niezależny współpracujący z różnymi teatrami w Polsce.
W roku 2010 został uhonorowany przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagrodą Artystyczną dla Młodych Twórców. W roku 2011 został laureatem Stypendium Artystycznego w Dziedzinie Kultury Województwa Śląskiego.
Trzykrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA. Laureat tej nagrody w roku 2011 za choreografię do spektaklu Hotel Nowy Świat w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl ten, bez słów, oparty na ruchu został wystawiony także w Teatro a Corte Torino we Włoszech, gdzie odniósł ogromny sukces.
Autor choreografii w spektaklach:
Adonis ma gościa reż. Fred Apke, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Hotel Nowy Świat reż. Magdalena Piekorz, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Wizyta Starszej Pani reż. Magdalena Piekorz, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Oskarowe kostiumy Barbary Ptak film reż. Krzysztof Korwin Piotrowski, Wakacje Don Żuana reż. Anna Polony, Teatr Muzyczny w Gliwicach, Monsters. Pieśni morderczyń reż. Robert Talarczyk, Teatr Rampa w Warszawie.
Spektakle w styczniu:
3.01 godz. 19.00/
4 i 5.01 godz. 18.00/
17.01 godz. 19.00/
30.01 godz. 19.00
- 4
- kwietnia 2025Piątek
- 17oCTeraz
- 10oCJutro
- 3oCPojutrze