Modernizacja stałej wystawy Polskie szkło współczesne zakończona

Poleć znajomym
 

Modernizacja stałej wystawy Polskie szkło współczesne zakończona

Uroczystym wernisażem w dniu 27 listopada 2013 r. Muzeum w Sosnowcu zakończy I etap modernizacji stałej wystawy „Polskie szkło współczesne”. Wybitne dzieła polskich projektantów wyeksponowano w nowoczesnych i estetycznych gablotach zakupionych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100.000 zł. Dzięki niej unikalna w skali kraju kolekcja rodzimego szkła użytkowego i artystycznego zyskała godną siebie oprawę. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych pozwoliło na wydobycie z prezentowanych wyrobów wszystkich walorów technicznych i estetycznych. Prace najlepszych artystów szkła znów zachwyciły swoją użytecznością, prostotą i pięknem.

 


Obecna wystawa ukazuje dorobek i osiągnięcia designerów pracujących nad praktycz-nym zastosowaniem i wcielaniem w życie idei wzornictwa przemysłowego. Podstawą jej koncepcji są dokonania dwudziestu sześciu polskich designerów, w przeciwieństwie do po-przedniej opartej na prezentacji dorobku wytwórców – hut szkła. Na podstawie ich prac, re-alizowanych w ramach pracy zawodowej w różnych ośrodkach produkcyjnych, widzimy ob-raz dokonań, możliwości i sukcesów polskiego szkła. Są wśród nich wzory szkła gospo-darczego formowane ręcznie, czyli tradycyjną metodą dmuchania oraz prasowane. Feerią barw i oryginalnością formy wyróżniają się przedmioty autorstwa nestora rodzimych designe-rów Jerzego Słuczana-Orkusza i Zbigniewa Horbowego, najbardziej chyba znanego polskiego projektanta. W dziedzinie szkła prasowanego ukazano m.in. rewolucyjne projekty Jana i Eryki Drostów związanych zawodowo z HSG „Ząbkowice”. Można podziwiać „kultowe” zestawy ich autorstwa jak „Radiant”, „Diatret” i „Conti”.
Przedstawione eksponaty ukazują również dokonania rodzimych hut szkła oraz osią-gnięcia technologów i hutników. Prezentacja wzorów wytwarzanych masowo oraz w seriach limitowanych umożliwia poznanie jak najszerszej gamy technik wytwarzania i zdo-bienia wyrobów szklanych. W szczególny sposób zaakcentowano dorobek projektantów pra-cujących na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, konkretnie w hucie „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Jest to przypomnienie zanikłych już szklarskich tradycji naszego regionu i ma war-tość historyczną i edukacyjną.

Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja polskiego szkła wytworzonego przed rokiem 1939 . Są to wyroby hut szkła: „Hortensja” w Piotrkowie Tryb., „Niemen” na Gro-dzieńszczyźnie, „Zawiercie” w Zawierciu, „Ząbkowice” w Ząbkowicach Będzińskich, „Józe-fina” w Szklarskiej Porębie i Polskich Hut Szkła w Krośnie.
Kurator wystawy: Ewa Chmielewska.

 

Wazony - projekt B.Górska 1979 r.

 

 

Zestaw Radiant - projekt J.S.Drost

powrót
  • 4
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Benedykt, Ambroży, Zdzimir, Izydor
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 9oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka