XIII ŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIE ROZMÓWKI OKAZJONALNE

Poleć znajomym
 

XIII rozmówki poświęcone będą zabytkom architektury militarnej z okresu zimnej wojny. Aby uczestnicy mogli lepiej poznać tematykę i poczuć jej atmosferę, spotkanie odbędzie się w schronie przeciwatomowym w Będzinie (ul. 11 Listopada 5). O obiekcie opowiedzą członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Początek o godz.17.00.

XIII ŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIE ROZMÓWKI OKAZJONALNE

 

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zobaczyć w ponad dwudziestu salach m.in.: oryginalne wyposażenie schronu, przykłady indywidualnych i zbiorowych środków ochrony (maski przeciwgazowe), urządzenia do wykrywania i analizy skażeń, zaimprowizowane punkty: medyczny i gastronomiczny, środki łączności wykorzystywane przez Ludowe Wojsko Polskie i formacje Obrony Cywilnej (m.in. telefony polowe, łącznicę wojskową, radiostację).

 

 

Schron w Będzinie od niedawna jest udostępniony zwiedzającym. Przez wiele lat był zamknięty na klucz. O tym jak wygląda i co znajduje się w jego wnętrzu wiedzieli nieliczni. Obecnie mieszkańcy Zagłębia i Śląska mogą w nim odbyć niezwykłą podróż po okresie zwanym w historii zimną wojną. Obiektem opiekuje się Koło Terenowe "Zagłębie Dąbrowskie" Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Zajmuje się ono okresem tzw. zimnej wojny i tej tematyce poświęca tworzone w będzińskim obiekcie ekspozycje, jednocześnie poprzez kontakt z żywą historią, przybliża zwiedzającym czasy rywalizacji Układu Warszawskiego z Paktem Północnoatlantyckim.

 

 

Powstanie będzińskiego schronu przypada na drugą połowę lat 50-tych XX wieku. Gmach Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida stanowił przede wszystkim formę kamuflażu dla schronu, który znajduje się pod budynkiem szkoły. Pod liceum funkcjonował jeszcze jeden schron. Ten jednak obiekt był przeznaczony najprawdopodobniej dla uczniów i pracowników szkoły. Oba schrony nie są ze sobą w żaden sposób połączone. Było to swoiste centrum dowodzenia na wypadek wojny, w tym także konfliktu atomowego. Schron sztabowy posiadający swoje wejście z placu szkolnego był w pewien sposób izolowany i ukrywany przed oczami „ciekawskimi” i ludnością cywilną. Umożliwiał on pracę kryzysowego sztabu i koordynację działań podległych mu służb.

 

 

Obiekt posiadał łączność telefoniczną nie tylko z przedstawicielami ówczesnej władzy, ale również z pobliską hutą. Ze względu na wyposażenie schronu, czyli zainstalowanie w nim komory dekontaminacyjnej możemy być pewni, że obiekt umożliwiał przeżycie po ataku chemicznym czy też atomowym. Według klasyfikacji opracowanej w połowie lat 50-tych, będziński schron miał być odporny na pośrednie działanie bomb lotniczych i dalekich wybuchów jądrowych. Strop obiektu posiada grubość co najmniej 50cm, a ściana zewnętrzna około 68 cm.

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" za cel stawia sobie ratowanie zabytków architektury militarnej, a także rozbudzanie wśród ludzi zainteresowania problematyką fortyfikacji. Stowarzyszenie m.in.: udostępnia izby muzealne, organizuje inscenizacje historyczne, uczestniczy w konferencjach naukowych a także publikuje książki o tematyce historycznej.

[źródło: http://www.profort.org.pl]

 

O projekcie:

„Śląsko – zagłębiowskie rozmówki okazjonalne” to nowy cykl spotkań o tematyce regionalnej, realizowany przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek we współpracy z Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu. Spotkania, zaplanowane na przemian w siedzibach obu organizatorów, stawiają sobie za cel tworzenie i wzmacnianie współpracy pomiędzy Śląskiem i Zagłębiem, a przede wszystkim stworzenie przestrzeni do debaty publicznej na temat tożsamości regionalnej. W ramach "rozmówek"” uczestnicy będą mieć okazję do podjęcia rozmowy na tematy związane z historią oraz kulturą obu sąsiadujących regionów.

 

Patronat medialny:

Portal informacyjny "Bez Wyjątku" http://www.bezwyjatku.pl/
Bezpłatny tygodnik "Twoje Zagłębie" http://www.twojezaglebie.pl/

 

Koordynatorzy:

Paweł Graja (z ramienia CKK), pawel.graja@ck.art.pl,
Ewa Gajewska (z ramienia CIM w Sosnowcu), cim@um.sosnowiec.pl.

 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/394158267378001/

powrót
  • 4
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Benedykt, Ambroży, Zdzimir, Izydor
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 9oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka