Rozumiem, zamknij to okno

Odwiedzając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików „cookies” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki „cookies” były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki

„Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”

Poleć znajomym
 

„Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”

Pałac Schoena prezentuje kolejną wystawę historyczną poświęconą dziejom naszego miasta. Tym razem jest to ekspozycja ukazująca jego dziedzictwo przemysłowe wraz z rozwojem przemysłu, handlu i usług. Oryginalne przedmioty ze zbiorów Muzeum oraz wypożyczone od osób prywatnych i instytucji pozwolą dotknąć historii Sosnowca i przypomnieć działalność najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z przemysłem węglowym, metalowym, włókienniczym czy papierniczym. 


Na ekspozycji znajdzie się wiele ciekawostek m.in. rower z Fabryki Karola Barana oraz fotografie portretowe pochodzące z najsłynniejszych sosnowieckich zakładów fotograficznych. Wystawa przybliża dziedzictwo przemysłowe miasta Sosnowca. Znajdą się na niej przedmioty wyprodukowane przez zakłady działające na przestrzeni XIX i  XX wieku oraz liczne fotografie, dokumenty, plany, które pozwolą zapoznać się z historią poszczególnych przedsiębiorstw. Oryginalne przedmioty ze zbiorów Muzeum w Sosnowcu oraz wypożyczone od osób prywatnych i firm pozwolą niejako „dotknąć historii”  i przypomnieć działalność tych najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z przemysłem węglowym, metalowym, włókienniczym, papierniczym czy hutnictwem żelaza. Eksponaty te są także dowodem na to, że miasto utożsamiane głównie z przemysłem ciężkim i wydobywczym, mogło się pochwalić różnorodną wytwórczością. W Sosnowcu produkowano m.in. hacele do podków, termometry, manometry, sprzęty gospodarstwa domowego, zabawki dziecięce, obuwie, produkty owsiane, mydło, piwo, wodę mineralną, rowery i inne. Wśród unikatowych eksponatów znalazły się na wystawie m.in.: oryginalny rower z Fabryki Rowerów Karola Barana sygnowany literami „KBS”, przywieziony od kolekcjonera z Warszawy, klatka dla ptaków firmy „Koliber”, medale zdobyte przez Antoniego Bernadzikiewicza, właściciela Fabryki Pończoch „Sosnowiczanka”, hacele z pierwszej w Polsce Fabryki Haceli „Podkowa”, modele wyrobów wykonane przez uczniów Zakładów Mechanicznych i Miedziano – Kotlarskich mistrza Jana Grendy. Ciekawie prezentują się też obiekty ilustrujące działalność dawnej fabryki kotłów W. Fitznera i K. Gampera, która od ponad 130 lat, pomimo zmieniających się właścicieli, nieprzerwanie produkuje różnego rodzaju kotły dla przemysłu i energetyki. Prezentujemy modele kotłów, tabliczki znamionowe, druki reklamowe, plan sytuacyjny fabryki z 1932 r. oraz unikalny katalog wydany z okazji Wszechświatowej Wystawy w Paryżu, na której jeden z kotłów wyprodukowanych przez ten zakład otrzymał „Grand Prix”.

Wernisaż odbył się w czwartek, 18 lutego. Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2016 roku.

 

powrót
  • 1
  • kwietnia 2025Wtorek
Imieniny: Hugo, Zbigniew, Grażyna, Meliton, Teodora
Pogoda:
  • 7oCTeraz
  • 14oCJutro
  • 14oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka