- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Kuszenie Matyldy ...
Kuszenie Matyldy Sałajewskiej
20 km kolorowego sznurka, 4100 gwoździ, 160 godzin pracy – to bilans obecności Artystki w Pałacu Schoena i podjęcia przez nią nowego wyzwania – wykonania ażurowej instalacji w pałacowym holu. Pracownicy Muzeum w Sosnowcu wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej realizują ten oryginalny, lecz wymagający mozolnej pracy projekt, którego efekt końcowy będzie można zobaczyć 24 listopada o godz. 18:00, podczas finisażu wystawy Kobieta jest jak Sosnowiec, w ramach festiwalu Ars Cameralis.
Matylda Sałajewska – jest młodą artystką i projektantką. W 2008 roku ukończyła katowicką Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mariana Oslislo. Jej działania artystyczne obejmują wiele płaszczyzn. Tworzy filmy, instalacje, realizacje w ramach street art’u. To właśnie miasto i związane z nim problemy społeczne są jej żywiołem i stały się jej znakiem rozpoznawczym.
Już zrealizowana w 2008 roku praca dyplomowa „Skin” wywołała duże zamieszanie w Katowicach, ingerując w przestrzeń miejską. Przypominała akcję uliczną. Składała się z kilku realizacji: ogromne ręce, odwołujące się do mitycznych Atlasów, podtrzymywały gmach Superjednostki, wielkoformatowy wydruk przedstawiający ludzi leżących wzdłuż torów tramwajowych szokował przechodniów, widok wylewającej się ze zrujnowanej kamienicy przy ul. Matejki farby zadziwiał mieszkańców. W 2010 roku powstała „Taśka” – gigantyczna torba na zakupy przed centrum handlowym Silesia City Center, do której można było wejść, schować się, zaparkować samochód. Rok później w ramach projektu „Słodkie Kato” powstały wielobarwne siedziska rozmieszczone w centrum Katowic. Te modułowe, cukierkowe obiekty, istniejące do dzisiaj, umożliwiające tworzenie dowolnych konfiguracji, odwołują się do wyobraźni przechodniów, przywodzą na myśl żelki, galaretki, lody. Cieszą oko i zmieniają wizerunek miasta. W 2011 pojawił się na ul. Mariackiej oddychający dom, projekt zrealizowany z holenderskim designerem Janem Körbesem. Budowlę wykonano z banerów reklamowych i specjalnych poduszek doczepionych do fasady. Kolejne przestrzenne instalacje powstały w ramach Industriady 2012 w dzielnicy Nikiszowiec, gdzie kilka tysięcy plażowych piłek pokryło front kamienicy i Katowice Street Art Festiwal 2013.
- 31
- marca 2025Poniedziałek
- 8oCTeraz
- 10oCJutro
- 14oCPojutrze