- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
Komunikat do zarządców nieruchomości i osób opiekujących się kotami
Koty wolno żyjące (dzikie, piwniczne) stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów). Nie są to zwierzęta bezdomne, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.
KOTY WOLNO ŻYJĄCE W EKOSYSTEMIE MIASTA
• Koty wolno żyjące (dzikie, piwniczne) stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów).
• Nie są to zwierzęta bezdomne, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.
• Utrudnianie, czy zamykanie dostępu do ich schronień w terenie zabudowanym, jakim są przede wszystkim piwnice jest niehumanitarne.
• Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.) daje możliwości wszczęcia postępowania wobec osób, które znęcają się nad zwierzętami. Znęcanie się nad zwierzętami jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch.
• Wszelkie działania podjęte przez zarządców nieruchomości, jak też osoby opiekujące się wolno żyjącymi kotami, powinny odbywać się z zachowaniem zasad współżycia społecznego tak, aby nie stwarzać uciążliwości dla mieszkańców, a jednocześnie zgodnie z wymogiem ustawowym humanitarnie traktować zwierzęta.
Jeśli decydujesz się na dokarmianie kotów pamiętaj:
• Karmiąc koty uzależniasz je od siebie, zwierzęta nie poradzą sobie jak nagle wyjedziesz, znudzisz się itp.
• Pamiętaj by w miejscu dokarmiania panował porządek, sprzątaj po swoich podopiecznych.
• W miarę możliwości dbaj o sterylizację i kastrację swoich podopiecznych. Dokarmiane koty rozmnażają się w tempie geometrycznym.
Apelujemy do wszystkich zarządców nieruchomości o humanitarne podejście do kotów w okresie zimy!!! Można kotom udostępnić jedno pomieszczenie, które będzie zamykane a którym zajmie się karmiciel. Wiele kotów zamarza podczas zimy, zdarzają się także sytuacje kiedy koty są zamykane w piwnicach a okienka zabijane. Zwierzęta umierają z głodu nie mając możliwości ucieczki. Otwieranie okienek piwnicznych nie jest zabronione przepisami prawa, a utrudnianie sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami grozi konsekwencjami karnymi jako „postępowanie prowadzące do skutków porównywalnych do znęcania się”.
KASTRACJA KOTÓW WOLNOŻYJĄCYCH
Po co w ogóle kastrować wolno żyjące koty?
Przede wszystkim po to, aby ograniczyć populację kotów wolno żyjących. Niechęć większości lokatorów do kotów żyjących w piwnicach uzasadniana jest zazwyczaj argumentem „jest ich za dużo i śmierdzą”. Kastracja kotek to sposób na to, żeby kotów za dużo nie było, kastracja kocurów – żeby nie śmierdziało. Ograniczenie populacji kotów to też zmniejszenie ryzyka przeniesienia na człowieka chorób odzwierzęcych.
Kastrując wolno żyjące kotki, zapobiegamy rodzeniu się kociąt i ich umieraniu na koci katar, panleukopenię, z niedożywienia, pod samochodami, w zębach psów… Bardzo niewielu kociętom udaje się dożyć dorosłości. Kto raz zobaczył umierające kociaki z zaropiałymi pyszczkami i wrzodami zamiast oczu, ten nie ma żadnych wątpliwości.
Ponadto kastracje bardzo dobrze wpływają na zdrowie. Kocic po kastracji nie wyniszczają już ruje, ciąże, porody i karmienie kociąt. Kocury nie wdają się w bójki, przestają się włóczyć w poszukiwaniu kotek do zapłodnienia.
Kastracja/sterylizacja - dlaczego warto?
Kastracja (termin dotyczy osobników obu płci)
Konsekwencją przeprowadzonego zabiegu jest bezpłodność i obniżenie produkcji hormonów płciowych.
Głównym celem wykonywania zabiegów kastracji jest zapobieganie rodzeniu się niechcianych, bezdomności zwierząt.
Pozostałe korzyści:
-zapobieganie ropomaciczu, nowotworom u samic i samców
-znaczna większość kastrowanych kocurów nie znaczy terenu moczem samice nie przechodzą rui i ciąż urojonych psy/kocury samce nie interesując się samicami w rui nie próbują z ich powodu uciekać właścicielom,
-zmniejsza się poziom agresji rywalizacyjnej u samców
powrót- 23
- kwietnia 2025Środa
- 16oCTeraz
- 22oCJutro
- 12oCPojutrze