Ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza

Poleć znajomym
 

Gmina Sosnowiec 29 lutego 2012 roku podpisała umowę ws. przystąpienia do projektu „Take a breath” (TAB), który będzie realizowany w latach 2012-2014, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

Ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza

 

Uczestnikami Projektu obok Gminy Sosnowiec są : Główny Instytut Górnictwa pełniący rolę lidera Projektu, oraz IPLA (Forestry and Environment Institute) i APRA (Regional Environmental Agency) z Włoch, Usti Region z Czech, miasto Varpalota z Węgier, miasto Valenje i ERICo (Environmental Research and Industrial Co-Operationm Institute) ze Słowenii.


Celem projektu jest wymiana doświadczeń między partnerami Projektu w zakresie wdrożenia dyrektywy PE i RE nr 2001/80/WE z 23.10.2001r. w sprawie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, podniesienia efektywności działań samorządu lokalnego na rzecz ochrony powietrza atmosferycznego celem wypełnienia wymogów przepisów prawa, w tym realizacji zadań wynikających z programu likwidacji niskiej emisji, usuwania azbestu, zastosowania paliw alternatywnych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów gazowych nowej generacji.


Gmina Sosnowiec zaprosiła do współpracy w ramach Projektu jednostki naukowo-badawcze z terenu Sosnowca i województwa śląskiego w tym. m.in. Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.
IMP prowadzi badania z zakresu tworzenia szczegółowej inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń powietrza, modelowania dyspersji zanieczyszczeń, klasyfikacji źródeł i pomiaru stężeń zanieczyszczeń, wpływu tych zanieczyszczeń na zdrowie. Analizy i wyniki badań IMP oraz instytucji naukowych z Włoch, Węgier i Słowenii będą wykorzystywane w Projekcie.


Główną przyczyną wystąpienia w Sosnowcu przekroczeń pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu szczególnie w okresie zimowym jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków. Emisja ta występuje ze zróżnicowanym natężeniem zależnym od temperatury i warunków meteorologicznych, związanych z bezwietrzną lub prawie bezwietrzną pogodną (prędkością wiatru poniżej 1,5 m/s) i brakiem opadów atmosferycznych.


Znacznie mniejszy negatywny wpływ na jakość powietrza ma emisja przemysłowa i transport. A zatem jednym z kluczowych zadań w ramach Projektu jest przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjno-edukacyjnej dla społeczności lokalnej przy współpracy z instytutami naukowymi w mieście i regionie (na rzecz ograniczenia niskiej emisji pochodzącej głównie ze spalania węgla w lokalnych kotłowniach i paleniskach indywidualnych), oraz uzupełnienie działań proekologicznych podejmowanych przez ośrodki przemysłowe wytwarzające zanieczyszczenia gazowe i pyłowe na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza.

 

Działania podejmowane w ramach Projektu w pełni wpisują się w działania ujęte w Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Sosnowca na lata 2009-2018.

Strona Projektu: http://www.tabproject.eu/ będzie na bieżąco modyfikowana w miarę postępu prac nad Projektem.


 

powrót
  • 23
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy
Pogoda:
  • 20oCTeraz
  • 22oCJutro
  • 13oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka