Przywrócić do życia zdegradowane tereny

Poleć znajomym
 

Przywrócić do życia zdegradowane tereny

Konferencją w Mysłowicach podsumowano wspólny projekt miast: Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic. Trzy graniczące ze sobą miasta przygotowały Strategię Rozwoju Gospodarczego w oparciu o posiadany potencjał terenów poprzemysłowych.



Projekt dotyczy przyszłej rewitalizacji siedmiu terenów zdegradowanych. Dzięki pozyskanym funduszom miasta przeprowadziły badania geologiczne, geotechniczne i ocenę stopnia zanieczyszczenia wraz z analizą ryzyka zdrowotnego dla potrzeb wyboru kierunku ponownego ich zagospodarowania oraz ekspertyzę stanu technicznego obiektów . – Mamy duże doświadczenie w przywracaniu do życia terenów po dawnych kopalniach czy hutach. Jednak każdy projekt, który pozwoli nam na poszerzenie oferty jest dla nas bardzo ważny. Dokumentacja pozwoli nam na ubieganie się o unijne środki na projekty rewitalizacyjne – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.



Na zaproszenie prezydentów gościem specjalnym była Elżbieta Bieńkowska - Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. – Za kilka lat będziemy zadowoleni, że zaczęliśmy coś konkretnego budować. Trzeba pamiętać, że do 2020 r. jest jeszcze szansa na pozyskanie dużych pieniędzy ze środków zewnętrznych – podkreślała Elżbieta Bieńkowska.


Od lewej stoją; Edward Lasok (Prezydent Mysłowic), Arkadiusz Chęciński (Prezydent Sosnowca), Paweł Silbert (Prezydent Jaworzna), Elżbieta Bieńkowska (Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw)


Prezydent Mysłowic Edward Lasok tłumaczył, że to właśnie Elżbieta Bieńkowska w 2013 r. zachęcała władze Mysłowic (czyli późniejszego lidera projektu) do korzystania ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. - Nie tylko Mysłowice mają problemy z zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych. Wspólnie z innymi miastami łatwiej je pokonać – stwierdził prezydent Lasok.



Sosnowiec zgłosił do projektu trzy tereny, największy obejmuje ok. 48 ha przy ul. Watta. Kolejne to ok. 10 ha na hałdzie po Kopalni KWK Porąbka-Klimontów oraz 6 ha przy ul. Wojska Polskiego w pobliżu Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Koszt całego projektu zamknął się kwotą 1,2 mln zł (w tym ok. 1 mln zł z UE).

 

Link do strategii na stronie projektu KLIKNIJ TUTAJ
 

powrót
  • 29
  • marca 2025Sobota
Imieniny: Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
Pogoda:
  • 15oCTeraz
  • 13oCJutro
  • 9oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka