- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
- Buzek na inauguracji w ...
Buzek na inauguracji w Humanitas
– W uczelni wyższej zgromadzony jest intelektualny, a nawet duchowy kapitał. Nie marnujcie go. Zachęcam was również do swego rodzaju egoizmu, ale rozumnego egoizmu. Aby nie realizować wyłącznie celów uczelni, ale także byście mieli własne cele. I w sposób racjonalny, sensowny do nich dążyli – mówił podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego rektor Humanitas, prof. Jerzy Kopel.

To już siedemnasta uroczysta inauguracja, która przyciągnęła liczne grono parlamentarzystów, samorządowców, gości specjalnych i przede wszystkim – nowych studentów. Autorem wykładu inauguracyjnego był prof. Jerzy Buzek, premier rządu RP w latach 1997–2001, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie poseł do PE.
Motywem przewodnim piątkowej uroczystości stał się dialog. Jego istotę podkreślał m.in. prorektor WSH dr Michał Kaczmarczyk, który witając audytorium zgromadzone w auli mówił: – Inauguracja jest świętem instytucji, jaką jest uczelnia wyższa. Oznacza rozpoczęcie kolejnego rozdziału służby nieśmiertelnej wartości, jaką jest wiedza. Ponadto uczelnia wyższa winna być wspólnotą opartą na relacji mistrz – uczeń.
– Zrobimy wszystko, co możemy, abyście mieli poczucie, że wasz wybór Humanitas jest dla nas zobowiązujący. Będziemy kłaść nacisk, by relacje akademickie w jak największej mierze miały charakter dwustronny i dialogiczny. Będziecie mieli możność pytać, bo bez żywego dialogu, bez rozmowy, wiedza nabyta z książek na nic się nie zda – zwrócił się do nowych studentów rektor prof. Jerzy Kopel.
Tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiowaniem życzenia i gratulacje złożyli także przedstawiciele władz samorządowych. Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski nawiązywał do zmian, jakie zaszły w Zagłębiu w minionych latach, podkreślając, że nie byłyby one możliwe bez nauki i wiedzy. – Życzę wam, aby ocena lat spędzonych w Sosnowcu, w WSH i w całym naszym regionie była z perspektywy lat jak najbardziej pozytywna. Pamiętajcie, że aby budować trzeba mieć podstawy, które w tej uczelni na pewno znajdziecie – mówił prezydent Górski. Wyboru uczelni pogratulował nowym studentom także Arkadiusz Chęciński, członek zarządu Województwa Śląskiego, absolwent WSH.
Najważniejszym punktem inauguracji był akt immatrykulacji, czyli włączenia w poczet wspólnoty akademickiej nowych studentów. Przedstawiciele studenckiej braci odebrali z rąk rektora WSH indeksy oraz złożyli uroczyste ślubowanie. – Pamiętajcie, że studia to jedyny i niepowtarzalny czas, gdy świat stoi przed nami otworem. Jesteście częścią uczelni, a bez was nie mogłaby ona funkcjonować – powiedziała nowym kolegom przedstawicielka samorządu studenckiego Humanitas.
Tegoroczny wykład inauguracyjny, zatytułowany „Kryzys, ochrona klimatu, zaopatrzenie w energię – jak odpowiedzieć na wyzwania przyszłości” wygłosił prof. zw. dr hab. Jerzy Buzek. Witając się z zebranymi w auli gośćmi zaznaczył: – Humanitas to uczelnia z prawdziwego zdarzenia. Wiem to zarówno z moich wizyt tutaj, jak i z informacji, które pojawiają się na jej temat w mediach. Jak każda uczelnia wyższa jest to miejsce, w którym człowiek dorośleje.
Były premier rządu RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w swoim wykładzie podkreślał, że Europa co prawda jest w głębokim kryzysie, ale ma też zupełnie inny punkt startu do wyjścia z tego kryzysu. – Kryzys, o którym tyle mówimy zaczął się od załamania podstawowych wartości, takich jak np. zaufanie. Receptą na niego jest teraz nic innego jak myślenie wspólnotowe i wdrożenie trzech elementów: postawienia na interdyscyplinarną naukę, stworzenia warunków do rozwoju innowacyjnej Europy oraz tańszej energii. Wszystko to jesteśmy w stanie osiągnąć będąc w Unii Europejskiej, sami nie damy rady – mówił prof. Buzek dodając, że to na młodych ludziach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość. – Musicie ciągle stawiać pytania. Liczę, że w ciągu najbliższych kilku lat waszej nauki w Humanitas poznacie na nie odpowiedzi – stwierdził.
Piątkowa uroczystość była też doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć uczelni w ubiegłym roku akademickim. – Przede wszystkim naszemu Wydziałowi Prawa i Administracji udało się otrzymać bardzo wysoką ocenę parametryczną, która powoduje, że Wyższa Szkoła Humanitas znalazła się w tej samej lidze co wiele znaczących ośrodków akademickich w kraju. Jest to o tyle ważne, że oceny dokonywali najznamienitsi naukowcy w kraju – mówił dr Michał Kaczmarczyk, prorektor Humanitas podkreślając, że sosnowiecka uczelnia jako jedna z 37 innych otrzymała także ministerialną nagrodę wysokości miliona złotych za nowatorski program studiów na kierunku dziennikarstwo.
– Dodać do tego należy uruchomienie studiów z psychologii, drugiego po prawie kierunku, należącego do trzech najbardziej elitarnych. Brakuje nam jeszcze medycyny, ale wszystko przed nami – dodał dr Michał Kaczmarczyk.
- 25
- kwietnia 2025Piątek
- 11oCTeraz
- 13oCJutro
- 12oCPojutrze