- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
- Blisko 100 studentów ...
Blisko 100 studentów z Ukrainy w Humanitas!
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu staje się coraz bardziej popularną polską uczelnią na Wschodzie. W sosnowieckiej uczelni studiuje około 100 studentów z zagranicy. Tylko w ostatnim tygodniu do Sosnowca przybyło 60 Ukrainców. Zobacz relacje TV Sosnowiec.

Zobacz relacje TV SOSNOWIEC
Poza studentami z Ukrainy WSH gości też Białorusinów, Rosjan, Nigeryjczyków, Anglików, Niemców a nawet Brazylijkę. Według najnowszego rankingu Perspektyw Humanitas jest najbardziej „obleganą” przez obcokrajowców uczelnią w naszym regionie.
Poza studentami, którzy na stałe przybyli do Sosnowca, mieszkają w uczelnianych akademikach i studiują w systemie dziennym, spora część kształci się w nowoczesnej formule Distance Learning. W Sosnowcu poza zajęciami dydaktycznymi przystępują do sesji egzaminacyjnej. - Projekt „Distance Learning Management Studies” przewiduje, że studenci część zajęć odbywają w Polsce, a część prowadzona jest z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Dorównujemy tym samym uczelniom europejskim, które od dawna oferują nowatorskie rozwiązania w edukacji. Jest to pełnowartościowa i zgodna z wszelkimi wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego forma kształcenia – tłumaczy Maja Chyży-Dudek, prodziekan ds. współpracy z zagranicą Wyższej Szkoły Humanitas. Podkreśla ona, że dzięki technologii, z możliwości studiowania w Polsce mogą skorzystać osoby z najodleglejszych zakątków świata.
Humanitas cały czas prowadzi zagraniczną rekrutację i na chwilę obecną zapisało się kolejnych kilkadziesiąt osób. -Z naszych prognoz wynika, że liczba studentów obcokrajowców się podwoi. Gwarantuje nam to miejsce w prestiżowym gronie polskich uczelni cieszących się uznaniem za granicą – mówi Maja Chyży-Dudek. Na pytanie skąd taka popularność Humanitas wśród studentów zza granicy odpowiada krótko: - To wynik wypracowanych przez lata kontaktów, dobrej oferty i zadowolenia dotychczasowych studentów.
Czego szukają w Sosnowcu młodzi ludzie z zagranicy?
– Studia w Polsce umożliwiają zdobycie dyplomu unijnego, który jest przepustką do podjęcia nauki, a potem pracy. Dla wielu z moich koleżanek i kolegów Polska jest idealnym miejscem do realizacji marzeń o zagranicznej pracy. Gościnność, przyjazne warunki studiowania, podobieństwa kulturowe i opinie osób, którym się to już udało zachęcają i przyciągają do studiów w Polsce – mówi Wiktoria Sadowa, studentka z zagranicy.
Część z Ukraińców zdążyła dość mocno utożsamić się z zagłębiowską małą ojczyzną. Dowód na to mieliśmy całkiem niedawno, kiedy to właśnie Wiktoria Sadowa, zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu o nagrodę imienia Piotra Zarzyckiego, przyznawaną za prace naukowe i publicystyczne poświęcone Zagłębiu Dąbrowskiemu. Jej praca na temat sytuacji cudzoziemców w Zagłębiu Dąbrowskim i promowania regionu poza granicami kraju wyróżniała się wysokim poziomem merytorycznym, zacięciem badacza i obserwatora.
Co ciekawe w grupie zagranicznych studentów znajduje się o wiele więcej osobowości, jak choćby Yurii Ivanysko, artysta prowadzący największe imprezy rozrywkowe na Ukrainie między innymi Galę Viva Najpiękniejsi oraz inne eventy o zasięgu ogólnokrajowym. Gościmy również członków zespołów muzycznych - Oleksiia Chervoniaka i Dmytryja Kozachuk, a także znaną za wschodnią granicą piękność Khrystynę Kotvytską - zwyciężczynię ukraińskiej edycji Big Brothera.
Studiują, pracują, wygrywają
- Do Humanitasa przyciągają nas nie tylko dobre opinie, jakie uczelnia zbiera na Ukrainie, ale przede wszystkim atmosfera jaką da się wyczuć już podczas pierwszej wizyty w uczelni. Do tego w trakcie studiów mamy, podobnie jak polscy studenci, obowiązek odbywania praktyk, co wprowadza nas w szeroko rozumiany świat pracy. Część z tych praktyk odbywa się w firmach o międzynarodowej reputacji. Jestem przekonany, że pomoże to w późniejszym znalezieniu pracy. W moim przypadku tak właśnie było – opowiada Ukrainiec Artur Kostiw, który od 3 lat jest pracownikiem Biura Współpracy z Zagranicą Humanitas, a ponadto prowadzi uczelnianą internetową rozgłośnię radiową - Radio Humanitas. Podkreśla on, że wszystko to pokazuje, iż drugie z rzędu zwycięstwo w plebiscycie „Uczelnia przyjazna studentom” dotyczy wszystkich studentów, bez względu na kraj pochodzenia.
Co ciekawe koleżanką Artura Kostiva z pracy w Biurze Współpracy z Zagranicą jest Białorusinka Alesia Aliakhnovich, która studia zakończyła 4 lata temu. Odpowiada za współpracę z przyjeżdżającymi do Sosnowca obcokrajowcami, dbając, by czuli się tu jak u siebie w domu. - Pobyt naszych koleżanek i kolegów w Polsce to intensywny czas poświęcony nauce. Staramy się jednak, by w wolnych chwilach relaksowali się poznając Polskę. Stąd bogaty program pobytu i organizacja m.in. wycieczek do Krakowa, Wieliczki czy Wisły – opowiada.
Obcokrajowcy w Humanitasie mają okazję poznać polską gościnność. Na przybywających czekają bowiem akademiki, uczelniana stołówka i wspomniany atrakcyjny program pobytu. Humanitas nie zapomina też o polskich studentach, oferując im bogatą ofertę studiów w uczelniach partnerskich nie tylko w Europie. Do wyboru są m.in.: Włochy, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Rosja, Grecja, Kazachstan, Słowacja, Anglia, Litwa czy Ukraina.
- 25
- kwietnia 2025Piątek
- 11oCTeraz
- 13oCJutro
- 12oCPojutrze