O Bolesławie Prusie wie wszystko

Poleć znajomym
 

Uczennica klasy 2b, Antonina Mularczyk reprezentowała II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu i region śląski w finale Konkursu historycznoliterackiego dla uczniów szkół średnich „Bolesław Prus – w setną rocznicę urodzin pisarza”.

O Bolesławie Prusie wie wszystko

 

Przygotowana przez nią praca na temat „Lęki zbiorowości i niepokoje bohaterów w powieściach Bolesława Prusa” została wysoko oceniona zarówno przez członków Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, jak i przez Jury Komitetu Głównego w Warszawie dzięki czemu Antonina została zakwalifikowana do finału konkursu. Finał konkursu odbył się 18 maja w siedzibie PAN mieszczącej się w Pałacu Staszica w Warszawie. Tego dnia spotkali się wyłonieni spośród 182 uczestników konkursu finaliści.

 


86 uczniów szkół średnich z całej Polski (wśród nich znalazła się też reprezentantka Białorusi) miało okazję stanąć twarzą w twarz z wybitnymi badaczami, historykami literatury drugiej połowy XIX wieku, pracownikami naukowymi PAN oraz uniwersytetów polskich. Wśród nich znaleźli się prof. Tadeusz Bujnicki, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Józef Bachórz, prof. Ryszard Koziołek, prof. Grażyna Borkowska, prof. Maciej Gloger i wielu innych znanych i poważanych naukowców.Uczestnicy konkursu podjęli się obrony tez zawartych w nadesłanych przez nich pracach, odpowiadając na pytania dotyczące twórczości i biografii Bolesława Prusa oraz zagadnień z zakresu historii literatury pozytywistycznej i młodopolskiej.

 


- Tosia Mularczyk godnie reprezentowała nasze liceum, co potwierdziły słowa profesora Macieja Glogera: „Widzę, że o Prusie można z Panią godzinami rozmawiać”. W rezultacie nasza uczennica została wyróżniona przez jury konkursu jako jedna z najlepszych finalistów i otrzymała nagrodę w postaci czytnika książek elektronicznych ufundowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nagroda główna była blisko – zabrakło jedynie 3 punktów (w obu etapach konkursu można było otrzymać maksymalnie 120 punktów) – powiedziała Anna Baczyńska – Jach z LO Plater.
Uroczystą galę finałową uświetniły występy Łukasza Brzeziny, który na akordeonie zagrał porywająco m.in. „Libertango” Astora Piazzolli. Odczytano również list Prezydenta RP skierowany do uczestników konkursu, a aktorzy Teatru Polskiego, Mariusz Bonaszewski i Dorota Landowska odczytali fragmenty arcypowieści Prusa „Lalka”.
Konkurs zorganizowało Narodowe Centrum Kultury, Instytut Badań Literackich PAN i Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
 

powrót
  • 24
  • kwietnia 2025Czwartek
Imieniny: Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz
Pogoda:
  • 13oCTeraz
  • 12oCJutro
  • 13oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka