Tydzień Edukacji Globalnej w SP nr 4

Poleć znajomym
 

Od 19 do 23 listopada Szkoła Podstawowa nr 4 im. Julina Tuwima obchodziła Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Odpowiedzmy na wyzwania współczesnego świata”. W poniedziałek klasy pierwsze uczestniczyły  w warsztatach dot. dostępu do wody pitnej w Sudanie Południowym z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Zajęcia poprowadzone były w Zagłębiowskiej Mediatece.

 

Kolejnego dnia uczniowie świętowali razem z UNICEF Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Solidaryzując się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane, uczniowie „czwórki” ubrali się na niebiesko w ramach akcji #GoBlue.W środę uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w spotkaniu z dr Mikołajem Marcelą -  autorem książki pt. „Best Seler, czyli zagadka znikających warzyw”. Podczas spotkania dr M. Marcela zdradził uczniom sekret, jak powstawał vege kryminał oraz dlaczego warto dbać o zbilansowaną dietę i nie marnować żywności.

Czwartego dnia tygodnia ósmoklasiści poznawali ideę Sprawiedliwego Handlu. Podczas warsztatów w Zagłębiowskiej Mediatece uczniowie klas starszych rozmawiali o zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz uczestniczyli w pokazie filmów Fairtrade. Natomiast czwartoklasiści brali udział w zajęciach dot. praw człowieka.

Na zakończenie obchodów drugo- i trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach „Błękitna wyspa – ekologia w Unii Europejskiej”, która została zorganizowana we współpracy z Europe Direct w Katowicach. Ponadto wszyscy uczniowie mogli zobaczyć nietypowe instrumenty muzyczne oraz przedmioty użytkowe i dekoracyjne z różnych stron świata. Oprócz tego uczniowie klas siódmych wzięli udział w warsztatach dot. parzenia herbaty, jej zwyczajów, historii i właściwości zdrowotnych. Poza tym siódmoklasiści przygotowali dla społeczności szkolnej degustację różnorodnych rodzajów herbat z najodleglejszych krańców globu. 

Tegorocznym obchodom #TEG2018 towarzyszyła imponująca dekoracja oraz trzy wystawy. Pierwsza dotyczyła recyklingu. Druga - fotograficzna pt. „Miasta kontrastów” - ukazywała bogactwo i biedę wybranych krajów Afryki. Trzecia z kolei związana była z popularyzacją Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.   

Poprzez udział w powyższym wydarzeniu cała społeczność szkolna i grupa przedszkolna „Słoneczka” z Miejskiego Przedszkola nr 28 w Sosnowcu jednoczyła się z mieszkańcami Globalnego Południa przez realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

powrót
  • 23
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy
Pogoda:
  • 13oCTeraz
  • 19oCJutro
  • 15oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka