- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
- Prezydent spotkał ...
Prezydent spotkał się z minister edukacji

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński spotkał się wczoraj z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządów województwa śląskiego oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy wzięli udział w debacie oświatowej zorganizowanej 15 marca w naszym mieście.
- Przekazaliśmy uwagi oraz propozycje dotyczące zmian w edukacji, które wypracowane zostały podczas naszej debaty oświatowej. Rozmowa trwała ponad dwie godziny i przebiegała w miłej atmosferze. Poruszyliśmy wiele wątków, oczywiście najwięcej czasu poświęciliśmy sześciolatkom. Pani minister zapewniła, że dotacje na sześciolatki w przedszkolach będą zbliżone do subwencji szkolnych. Jednocześnie dodała, że mimo zmniejszającej się liczby dzieci subwencja będzie pozostawała na tym samym poziomie co obecnie. Warto podkreślić, że Pani minister bardzo pozytywnie odniosła się do naszego programu miejskiego „Wsparcie na starcie”, który zakłada jednorazową wypłatę w wysokości 500 zł oraz pakiet badań dla tegorocznych pierwszaków, którzy rozpoczną edukację w szkole. Mam nadzieję, że wszystkie deklaracje złożone podczas spotkania zostaną spełnione – powiedział po spotkaniu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
W trakcie spotkania rozmawiano m.in.: na temat zmian systemu wynagradzania nauczycieli i ewentualnych podwyżek, jak podkreślała minister Anna Zalewska zwiększony zostanie nadzór pedagogiczny nad szkolnictwem niepublicznym, planowana jest reforma doskonalenia zawodowego nauczycieli, a także uszczelnienie systemu finansowania szkolnictwa niepublicznego dla dorosłych. Jednocześnie Pani minister zdementowała doniesienia medialne dotyczące szkolnictwa specjalnego. Wbrew pojawiającym się informacjom nie jest planowana likwidacji kształcenia zintegrowanego i oddzielenia uczniów niepełnosprawnych. Ministerstwo dementuje także informacje o likwidacji szkół zawodowych.
Na zakończenie spotkania minister Anna Zalewska obiecała, że w najbliższym czasie odwiedzi Sosnowiec.
Dziś w Sejmie RP odbędzie się debata o edukacji podzielona na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy panel prowadzi Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, drugi Prezes ZNP Sławomir Broniarz, a ostatni Zofia Grudzińska, ekspertka edukacyjna, psycholog, nauczyciel.
W Sejmie Prezydentowi będzie towarzyszyła delegacja z Sosnowca - przedstawiciele Dyrektorów placówek oświatowych i członków Zarządu Oddziału ZNP.
Program konferencji „Poważnie o edukacji”
11:15 - 12:15 Panel I - Temat: „Krajobraz po burzy, czyli konsekwencje cofnięcia reformy 6-latków” (prowadzący Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca)
Podsumowanie zmian w systemie oświaty, które stanowią wyzwanie dla środowiska nauczycieli oraz samorządowców. Jak cofnięcie reformy 6-latków wpłynie na samorządy, szkoły oraz przedszkola? Sytuacja finansowa samorządów, sytuacja kadrowa pracowników oświaty oraz organizacja pracy szkół podstawowych i przedszkoli w roku szkolnym 2016/2017 po zmianach ustawowych dotyczących 6-cio latków.
1. Anna Zasada - Chorab - Zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych w Siemianowicach Śląskich
2. Teresa Korab - Dyrektor Zakładu Ekonomiczno-Finansowej Obsługi Placówek Oświatowych w Piekarach Śląskich
3. Małgorzata Ochęduszko - Ludwik - Naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej w Czeladzi
4. Daria Szczepańska - I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych w Tychach
5. Zbigniew Byszewski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Edukacji w Sosnowcu
6. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rybniku
7. Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Tychach
8. Otwarta dyskusja.
12:15 - 13:15 Panel II - „Regionalne konferencje MEN, czyli warto przypomnieć czym są debata i konsultacje społeczne” (prowadzący Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego)
Minister edukacji ogłosiła, że na podstawie wojewódzkich spotkań oraz pracy zespołów eksperckich przeprowadzi dobrą zmianę w oświacie. Sławomir Broniarz, przypomni zatem znaczenie pojęć konsultacja społeczna i debata. Czy w rzeczywistości mamy do czynienia z debatą i jakąkolwiek formą konsultacji?
Ekspertki zakwalifikowane do grona Ekspertów „Dobrych Zmian” w Edukacji podzielą się wrażeniami ze zorganizowanych przez resort spotkań oraz powiedzą o tym, jak w rozwiniętych systemach edukacji wprowadza się zmiany w podstawie programowej i korzysta z nowatorskich pomysłów oraz doświadczeń nauczycieli. www.powaznieoedukacji.pl
1. Grażyna Ralska - prezeska Okręgu Małopolskiego ZNP
2. Dorota Obidniak - koordynatorka ds. współpracy międzynarodowej i projektów edukacyjnych w ZG ZNP
3. Iga Kazimierczyk - prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji
4. Otwarta dyskusja.
13:30 - 15:00 Panel III - "Edukacja przyszłości. Co naprawdę powinno się zmienić w polskiej edukacji?" (prowadząca: Zofia Grudzińska, ekspertka edukacyjna, psycholog, nauczyciel)
Prezentacja dokumentu "Porozumienie dla Edukacji” - jak powstawał dokument zawierający owoc szerokiej społecznej debaty dotyczącej edukacji.
Czy oceny są potrzebne i konieczne? Dekonstrukcja świadomych i podświadomych motywacji pozwoli wypracować nowy model tego elementu procesu edukacji.
Uspołecznienie polskiej szkoły poprzez szerokie włączenie rodziców jako partnerów w proces decyzyjny dotyczący edukacji ich dzieci. Rada szkoły jako platforma współpracy i współdecydowania o kierunkach rozwoju szkoły, gdzie decyzje podejmują wspólnie: uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Potrzeba indywidualizacji we wczesnej edukacji.
Jaka edukacja jest potrzebna terenom wiejskim? Jak zwiększać szanse dzieci i wiejskich społeczności?
1. Zofia Grudzińska - ekspertka edukacyjna, psycholog, nauczyciel
2. Elżbieta Piotrowska - Gromniak - prezeska Stowarzyszenia Rodzice w edukacji
3. Anna Kienig – pedagog i psycholog z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
4. Elżbieta Królikowska - Tołwińska – członek Zespołu do spraw Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej, współorganizatorka III Kongresu Polskiej Edukacji
5. Otwarta dyskusja.
powrót- 27
- kwietnia 2025Niedziela
- 9oCTeraz
- 17oCJutro
- 20oCPojutrze