- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
- Poszukiwani kandydaci ...
Poszukiwani kandydaci na rodziny zastępcze
Miasto Sosnowiec poszukuje kandydatów do pełnienia opieki nad dziećmi w formie zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych.
Bywają sytuacje, gdy dziecko nie może się wychowywać w swoim domu, pod opieką własnych rodziców. Jeśli rodzice niewłaściwie wypełniają swoje role, jeśli wsparcie ze strony krewnych jest niedostateczne i jeśli pomimo świadczonej pomocy ze strony służb społecznych dziecko nadal nie jest bezpieczne i zadbane - wówczas należy zabezpieczyć jego dobro poza rodziną naturalną. Nie jest to sytuacja nieodwracalna.
Przyczyny dysfunkcjonalności rodziny, mogą dzięki aktywności rodziców i pomocy ze strony specjalistów zostać usunięte. Dziecko będzie miało wówczas szansę wrócić do rodzinnego domu. Ale nawet jeśli jest to sytuacja, którą da się „naprawić” zawsze jest ona dla dziecka bardzo trudna. Właśnie po to, żeby dziecko miało szanse nadal wzrastać i żyć w rodzinie tworzone są rodziny zastępcze.
Co to jest rodzina zastępcza:
Rodzina zastępcza, to taka forma opieki, która zapewnia dziecku możliwość wychowywania się wśród życzliwych, bliskich mu osób, indywidualny kontakt z opiekunami, którzy zajmują się dzieckiem całodobowo, poczucie posiadania własnego miejsca na świecie – domu.
Rodziną zastępczą może zostać osoba będąca lub nie będąca w związku małżeńskim, mająca gotowość zaopiekowania się dzieckiem, której stan zdrowia nie uniemożliwia tej opieki, korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich, mieszkająca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, która nie ma i nie miała ograniczonych, ani zabranych praw rodzicielskich do własnych dzieci posiada stałe źródło utrzymania, ukończyła szkolenie dla rodzin zastępczych i otrzymała kwalifikacje. Cechy jakie pomogą jej w pracy to: zaradność, tolerancja, dobry kontakt z ludźmi, empatia, umiejętność rozwiązywania problemów i szukania pomocy , nastawienie na rozwój.
Rodzina zastępcza pełni swoje funkcje czasowo tzn. dziecko po pewnym czasie może wrócić do rodziny biologicznej, zostać umieszczone w rodzinie adopcyjnej lub pozostać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia. Rodziny zastępcze otrzymują świadczenia finansowe oraz wsparcie koordynatora, psychologa i pedagoga w wypełnianiu swojej roli wychowawczej. Dzielą się na spokrewnione /gdy funkcje opiekunów pełnią dziadkowie lub rodzeństwo dziecka/, niezawodowe i zawodowe /rodziny zawodowe otrzymują wynagrodzenie za pełnioną pracę/.
Opiekunowie zastępczy pamiętają, że dzieci potrzebują również utrzymywania więzi z własną rodziną biologiczną, kierują się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw. Bywa, iż dziecko które przybywa do rodziny zastępczej doświadczyło traumy, ma opóźnienia rozwojowe, przeżywa ból, czasem bunt. Wymaga zatem większego zrozumienia, uwagi, często wzmożonej cierpliwości ze strony opiekunów.
O ustanowieniu rodziny zastępczej - po ukończeniu przez kandydatów na tę rodzinę odpowiedniego szkolenia - decyduje sąd rodzinny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Szkoleniami dla kandydatów na rodziny zastępcze zajmuje się Organizator pieczy zastępczej. Najczęściej zadania Organizatora pełnią odpowiednie zespoły w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie lub w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Szkolenie odbywa się w grupach warsztatowych, poprzedzone jest diagnozą psychologiczną kandydatów i ich dzieci, oraz rozmową przeprowadzoną w miejscu zamieszkania kandydatów.
Już funkcjonujące rodziny zastępcze otrzymują wsparcie finansowe na utrzymanie dzieci, oraz pomoc specjalistów /koordynatorów, psychologów i pedagogów/ w pełnieniu roli opiekuńczej i wychowawczej. Mają też stworzone możliwości do wymiany doświadczeń lub też po prostu do wzajemnych wspierajacych kontaktów – co realizuje się głównie na bazie grup wsparcia, które często stanowią rodzaj przyjacielskich wspólnot. Rodzice zastępczy mają też możliwość podnoszenia kompetencji wychowawczych w ramach szkoleń i indywidualnych konsultacji.
Co w zamian – a wiec jakie zyski z bycia rodziną zastępczą
Opiekunowie zastępczy mają szanse nadać ważny, pozajednostkowy i pozaprywatny sens własnemu życiu. Zaistnieć w grupie ludzi aktywnych o altruistycznych motywacjach. Dowiedzieć się istotnych rzeczy o wychowaniu, psychologii, o własnym związku, o swojej rodzinie, o sobie. Mają szanse na ciągły rozwój i pogłębianie wiedzy. Z cała pewnością nie dotknie ich nuda; a zasoby ich empatii, kreatywności, często też umiejętności negocjacyjne i asertywność - spożytkowane będą każdego dnia. Obserwowanie rozwoju dziecka, jego otwierania się na świat, na kontakt z innymi – sprawi, że swoją pracę rodzica zastępczego będą postrzegali w kategorii prac najważniejszych – tych ratujących życie ludzkie.
Małgorzata Małkiewicz
Zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. Pieczy Zastępczej
dr@mopssosnowiec.pl , tel.32/ 296 22 81
- 30
- kwietnia 2025Środa
- 21oCTeraz
- 20oCJutro
- 23oCPojutrze