- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
- Co zrobić ze starym ...
Co zrobić ze starym sprzętem AGD?
W prosty i szybki sposób znajdziesz miejsce, gdzie możesz oddać zalegające w domowych zakamarkach zepsute urządzenia. Elektrograt.pl to jedyna ogólnopolska wyszukiwarka punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Wystarczą dwa kliknięcia i masz adres najbliższego punktu, gdziekolwiek będziesz, 24 godziny na dobę.
W tej proekologicznej inicjatywie Fundacji Zielony Horyzont chodzi nie tylko, aby dać ogólnodostępne narzędzie wyszukiwania miejsc zbiórki elektrośmieci. Elektrograt.pl także edukuje. Zawiera podstawowe informacje na temat zużytego sprzętu i zużytych baterii.
Jest codziennie aktualizowany i wzbogacany o kolejne 20 punktów zbiórki. W chwili obecnej zawiera ich ponad 260. Są to: komunalne zakłady gospodarki odpadami, sklepy AGD i RTV, specjalistyczne punktu odbioru zużytego sprzętu, cykliczne zbiórki organizowane na terenie gmin, jak i jednorazowe, okazjonalne akcje.
Uwaga! Każde przedsiębiorstwo lub instytucja może dodać swój punkt do wyszukiwarki, jeśli tylko posiada zgodę od władz samorządowych na funkcjonowanie. WWW. ELEKTROGRAT.PL - warto zaglądać tam regularnie!
Fundacja Zielony Horyzont to organizacja pozarządowa specjalizująca się w edukacji na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami.
Więcej o Fundacji na stronie www.zielonyhoryzont.org.pl oraz www.facebook.com/zielonyhoryzont.
W Polsce aż 90% zużytego sprzętu RTV i AGD trafiało na wysypiska. Niezabezpieczony, nie poddany procesom utylizacji stanowił zagrożenie dla organizmów żywych.
Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają wiele obciążających środowisko naturalne substancji takich jak: kadm, ołów, rtęć, związki bromu. Jeśli metale ciężkie wydostaną się z uszkodzonego urządzenia, przenikną do gleby i wód i trwale je zatrują. Jedna bateria guzikowa może zatruć od 5 do aż 50 tys. litrów wody.
Poza tym po wdrożeniu Ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, każdy obywatel ma prawny obowiązek właściwie go utylizować, czyli oddawać do punktów zbiórki.
A za pozostawienie sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym, pod osiedlowym śmietnikiem, czy w lesie, grozi grzywna od 50 do 5000 zł.
Po drugie, segregacja i recykling elektrośmieci po prostu się opłaca! Z jednej tony starych telefonów komórkowych można odzyskać 150 gramów złota, 100 kilogramów miedzi i aż 3 kilogramy srebra.
Te odzyskane cenne surowce posłużą do produkcji nowego sprzętu, bez konieczności pozyskiwania kolejnych. To wielka oszczędność.
- 29
- kwietnia 2025Wtorek
- 13oCTeraz
- 20oCJutro
- 20oCPojutrze