- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Startuje kolejna ...
Startuje kolejna inwestycja ekologiczna
16 lutego w sosnowieckim Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa w czasie której uroczyście podpisano umowę na zadanie „Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To kolejna – ważna dla mieszkańców – inwestycja ekologiczna w Sosnowcu. Druga część konferencji była poświęcona omówieniu realizacji projektu dotyczącego gospodarki ściekowej w Sosnowcu.
„Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu”
- To wielkie wyzwanie dla miasta, jego budżetu i pracowników, którzy będą pilotowali i rozliczali ten projekt. Należy docenić ich pracę, bowiem Unia Europejska jest bardzo wymagająca - mówiła Gabriela Lenartowicz, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tuż przed podpisaniem umowy.
Wnioskodawcą Projektu jest Gmina, natomiast samą realizację Projektu przejmuje Miejski Zakład Składowania Odpadów Spółka z o.o., bowiem Gmina zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie zasad dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w ramach zadań JST, musiała stworzyć zgodnie z tymi wytycznymi właściwą strukturę instytucjonalną Projektu tj. powołać Spółkę, która przejmie Projekt do realizacji, a zarazem przejmie obowiązki realizacji zadań własnych Gminy w zakresie zagospodarowania odpadów.
Prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski ( w środku) w towarzystwie sygnatariuszy umowy Gabrieli Lenartowicz (WFOŚiGW - po lewej stronie) i Henryka Mantury (MZSO - po prawej stronie).
Projekt zakłada wykonanie kwatery do składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, o pojemności 510.000m3 , kwater do składowania odpadów azbestowych, których pojemność zapewni możliwość utylizacji tych odpadów w ilościach zinwentaryzowanych w gminie. Projekt przewiduje także budowę zakładu obejmującego mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów, który tworzyć będą: stacja segregacji o przepustowości 35.000 Mg/rok dla odpadów surowcowych z możliwością kierowania na sita odpadów zmieszanych w ilości 70 000Mg/rok, kompostownia odpadów zielonych o przepustowości 3.000Mg/rok, kompostownia odpadów biodegradowalnych o przepustowości 13.000Mg/rok, magazyn odpadów niebezpiecznych wydzielonych ze strumienia odpadów komunalnych, linia przetwarzania odpadów budowlanych i linia demontażu odpadów wielkogabarytowych.
W ramach Projektu zakupiony zostanie także sprzęt ruchomy tj. kompaktory, spycharki, ładowarki, przerzucarki, rębarki i sprzęt do transportu tj. sprzęt niezbędny do prowadzenia bieżącej eksploatacji składowiska i zakładu przetwarzania odpadów.
Niezwykle istotnym elementem Projektu jest opracowanie i wdrożenie Programu selektywnej zbiórki odpadów w Gminie, który obejmie wszystkich mieszkańców miasta, w tym edukację ekologiczną, na którą przewidziano kwotę ok. 2mln zł.
Realizacja Projektu, a w szczególności działania związane z ograniczeniem ilości opadów deponowanych na składowisku, pozwoli na spełnienie zasadniczego celu jakim jest zmniejszenie masy odpadów trafiających na składowisko z terenu Sosnowca do 54%.
Planowany całkowity koszt Projektu wynosi 83.398.361 zł. Dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 44.185.852,42zł, co stanowi 66,6% kosztów kwalifikowanych Projektu.
Pierwsze postępowania przetargowe w ramach Projektu zostaną uruchomione w pierwszej połowie marca 2010r., a zatem wykonawca nowego składowiska powinien przystąpić do prac projektowych jeszcze w I połowie 2010r., a wykonawca Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w II połowie tego roku.
Projekt będzie realizowany do roku 2014.
Gospodarka ściekowa
Głównym celem polityki wodnej Unii Europejskiej jest osiągnięcie dobrego stanu wód do 2015 roku. Osiągnięcie tego celu wiąże się z realizacją zadań określonych w kilkunastu dyrektywach szczegółowych w obszarze Jakość wód, do których przestrzegania Polska zobowiązała się przystępując do Wspólnoty Europejskiej.
Jedną z głównych dyrektyw w tym zakresie, jest dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (zwana potocznie „dyrektywą ściekową”). Dyrektywa ta dotyczy gromadzenia, oczyszczania i zrzutu ścieków komunalnych oraz oczyszczania i zrzutu ścieków z niektórych sektorów przemysłowych, a jej celem jest ochrona środowiska przed niekorzystnymi skutkami tych zrzutów.
W celu realizacji zadań w zakresie wyposażenia aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków komunalnych, wynikających z Traktatu Akcesyjnego (w części dotyczącej spełnienia przez Polskę wymagań dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych), został sporządzony przez Ministra Środowiska, zgodnie z ustawą Prawo wodne, „Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych”(KPOŚK), przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 16 grudnia 2003r, a zatem Unia wspiera inwestycje prowadzące do osiągnięcia standardów zapisanych w tych strategicznych dokumentach.
Projekt „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” realizowany przez Gminę Sosnowiec w poprzedniej perspektywie finansowej UE ze środków Funduszu Ispa/Spójności został rozpoczęty w roku 2003, a prace budowlane zostały zakończone w roku 2008.
W wyniku jego realizacji już na koniec roku 2007 Oczyszczalnia Ścieków Radocha II wypełniła wymagania zawarte w Dyrektywie 91/271//EWG dotyczące parametrów ścieków oczyszczonych.
Projekt dotyczył modernizacji oczyszczalni ścieków Radocha II oraz budowy systemu kanalizacji sanitarnej (kolektor Bobrek) wraz z przepompowniami sieciowymi.
Szczegółowy zakres działań modernizacyjnych oczyszczalni ścieków obejmował: modernizację wstępnych i wtórnych osadników, usprawnianie komór napowietrzania, a w szczególności recyrkulacji wewnętrznej, rozbudowę zbiornika dawkującego chemikalia w celu usprawnienia procesu usuwania fosforu, zainstalowanie czwartej dmuchawy dla komór napowietrzania, instalacje urządzeń do zagęszczania osadów ściekowych, uruchomienie niewykorzystywanych komór fermentacyjnych, dostosowanie przepompowni I stopnia i II stopnia do przyjmowania zwiększonej ilości ścieków, instalacje układów automatycznego sterowania i nowoczesnych systemów elektrycznych i wentylacyjnych.
Modernizacja oczyszczalni ścieków Radocha II nie tylko zwiększyła jej przepustowość, ale pozwoliła na jej stabilniejszą pracę.
Nowy ciąg technologiczny oparty został o nowoczesne rozwiązania z biologiczną denitryfikacją, defosfatacją oraz chemicznym strącaniem fosforanów.
Z eksploatacji wyłączone zostały 3 przestarzałe oczyszczalnie ścieków tj. Porąbka, Kazimierz oraz oczyszczalnia przy ul. Tuwima.
W wyniku realizacji Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” oczyszczalnia ścieków Radocha II została przygotowana docelowo na odbiór 65tys.m3 ścieków/d, aktualnie po realizacji Projektu, w tym poprzez wybudowany w ramach Projektu kolektor Bobrek na oczyszczalnię Radocha II płynie ok. 37tys.m3 ścieków/d, które spełniają standardy Unii Europejskiej dot. parametrów ścieków oczyszczonych.
W najbliższym czasie na oczyszczalnię popłyną również ścieki z Mysłowic i Katowic, gdyż oczyszczalnia stanowi zlewnię aglomeracji Sosnowiec, do której oprócz prawie całego obszaru miasta Sosnowiec należy większość obszaru miasta Mysłowice i niewielki obszar miasta Katowice oraz Czeladź.
Przed miastem kolejny etap realizacji zadań związanych z porządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej w mieście.
Aktualnie trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej dla budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w tych rejonach miasta, w których sieci są w złym stanie technicznym lub ich brak.
Gmina jeszcze w tej perspektywie będzie aplikować o środki zewnętrzne na wykonanie zadań związanych z wyposażeniem aglomeracji w system sieci kanalizacyjnej, dla osiągnięcia wymogów określonych w KPOŚK.
- 5
- lutego 2025Środa
- 3oCTeraz
- 3oCJutro
- 0oCPojutrze