- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Kultura
- Muzeum w Sosnowcu ...
Muzeum w Sosnowcu zaprasza
Muzeum w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12) zaprasza do zapoznania się z październikową ofertą. Szczegóły w dalszej części informacji.
WYSTAWY
BARWY STAROŻYTNEGO EGIPTU
z Muzeum Narodowego w Warszawie
do końca grudnia 2009 r.
Ideą wystawy jest prezentacja barw i materiałów, które Egipcjanie wykorzystywali tworząc wizerunki bóstw, figurki, amulety, przedmioty związane z kultem grobowym, jak sarkofagi, kartonaże, skrzynki pogrzebowe, stele, stoły ofiarne i figurki uszebti, a także rzeczy używane na co dzień - naczynia o przeróżnych formach, papirusy i ostraka. Opisy umieszczone na wystawie wprowadzą w tajemnice symboliki barw i wyjaśnią ich znaczenie, a zarazem objaśnią przeznaczenie rozmaitych, właściwych tylko dla Egiptu obiektów. Starożytny Egipt przyciąga swą magią i egzotyką, ale możemy ujawnić niektóre jego tajemnice.
TRIUMFALNY POCHÓD CESARZA MAKSYMILIANA I W GRAFIKACH ALBRECHTA DÜRERA I JEMU WSPÓŁCZESNYCH
z Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach (Słowacja)
do 15 października 2009 r.
Wystawa stanowi reprezentacyjny wybór najcenniejszych prac pochodzących z kolekcji Henszlmanna, architekta, kolekcjonera dzieł sztuki, pisarza i twórcy ochrony zabytków na Węgrzech oraz towarzystwa muzealnego. Pokazano ponad 60 dzieł nie tylko Albrechta Dürera, ale także współczesnych mu grafików włoskich i niemieckich, między innymi: Albrechta Altdorfera, Hansa Springinklee, Hansa Burgkmaira, Leonharda Becka, Heinricha Recka.
Wszystkie prace pochodzą z XV i XVI wieku, kiedy to artyści zaczęli podpisywać je znakami graficznymi, datą czy inicjałami. Sygnowanie dzieł przez autorów stanowiło konsekwencję przemian w sztuce renesansowej, kiedy to artysta zyskał swą indywidualność i przestał być wyłącznie anonimowym rzemieślnikiem. Stosowano także różnego typu stylizowane symbole, mające sygnalizować nie tylko autora, ale pracownię, w której wykonano dzieło. Większość zaprezentowanych prac wydrukowana została z oryginalnych klisz w pracowniach artystów. Na wystawie zaprezentowano także militaria, między innymi: miecze obosieczne, piki, czy też halabardy.
KOLONIE I OSIEDLA ROBOTNICZE W SOSNOWCU
do końca października 2009 r.
Wystawa fotograficzna prezentująca na 60 zdjęciach stan obecny kolonii i osiedli robotniczych w Sosnowcu, które wykonał Jerzy Łakomski.
W wyniku intensywnego rozwoju przemysłowego Sosnowiec stał się dużym skupiskiem robotniczym, do którego ciągnęli mieszkańcy wsi i małych miasteczek z południa byłego Królestwa Kongresowego. Przemysłowcy, którzy zatrudniali przybyszów zmuszeni zostali do budowy patronackich osiedli i kolonii robotniczych w celu zapewnienia swoim zakładom prawidłowego funkcjonowania. Na terenie miasta istnieje ich blisko 40, zachowanych w różnym stopniu. Budowano je od lat 30. XIX w., czyli dużo wcześniej przed przyznaniem praw miejskich. Najstarszym przykładem są pozostałości po osiedlu Henryków z lat 1833-1840, a najmłodszym Osiedle Jedności Robotniczej z lat 50. XX w.
Zapowiedź:
MIĘDZY WERSALEM A MONTMARTRE.
SZTUKA FRANCUSKA XVIII - XX w.
z Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie (Ukraina)
listopad – grudzień 2009 r.
Ekspozycja stanowi pierwszą w powojennej Polsce prezentację obiektów sztuki francuskiej pochodzących z dawnego Miejskiego Muzeum Przemysłowego we Lwowie oraz rezydencji magnackich położonych na kresach Rzeczypospolitej Polskiej.
Wśród ponad 200 wybranych zabytków znajdą się wyroby fajansowe (np. waza i dzban projektu Emila Gallé) i porcelanowe (m. in.: naczynia i figurki ze słynnej manufaktury Sévres), emaliowane ikony i ołtarzyki ze znanej wytwórni w Limoges czy brązowe świeczniki. Skromniej ilościowo, ale w niezwykle interesującej formie, reprezentowane są meble (np. kołyska z ok. 1815-1830). Atrakcją wystawy będzie około 50 plakatów, dokumentujących początki i rozwój tego gatunku (m.in. mistrzowskie projekty Henri de Toulouse-Lautreca). Dzieła te anonsują ważne wydarzenia kulturalne, reklamują produkty, zapowiadają kolejne wystawy, informują o rozrywkach Paryża oraz atrakcjach nocnych klubów i kabaretów, w tym słynnego Montmartre. Zmiany w twórczości artystycznej zachodzące w tym okresie zostaną pokazane na tle burzliwych i rewolucyjnych dziejów Francji - poprzez królewskie portrety (np. talerze z wizerunkami Ludwika XVI i Marii Antoniny, biskwitowe popiersie Ludwika XVIII), sceny historyczne i batalistyczne z czasów I Republiki na serii fajansowych talerzy czy emblematy Napoleona I (talerz z Sévres).
AKADEMIA WIEDZY O SZTUCE
(wykłady co dwa tygodnie w środy, godz. 12.00 i 17.00)
WSTĘP WOLNY
9 IX - „Albrecht Dürer – życie i twórczość” (I. Gajda)
23 IX - „Albrecht Dürer – tajemnice warsztatu” (I. Gajda)
7 X - „Kanon w sztuce egipskiej” (I. Gajda)
21 X - „Henri de Toulouse-Lautrec i jego sztuka” (E. Chmielewska)
4 XI – „Architektura starożytnego Egiptu” (B. Kostrzejowska)
18 XI – „Francuskie rzemiosło artystyczne przełomu XIX i XX wieku”
(E. Chmielewska)
2 XII - „Paryska cyganeria la belle époque” (E. Chmielewska)
PLANOWANA WYSTAWA:
W związku z planowaną wystawą
„Czołgi i pojazdy militarne II wojny światowej w miniaturze”, Muzeum w Sosnowcu zwraca się z prośbą o kontakt osoby zainteresowane wystawieniem swoich modeli.
Ramy chronologiczne prezentowanych modeli mogą również wychodzić poza granice lat: 1939-1945.
Zainteresowanych modelarzy prosimy o kontakt pod nr tel.: 032-363-45-18, 363-45-10, pocztą elektroniczną na adres: muzeum@muzeum.org.pl lub promocja@muzeum.org.pl
powrót
- 5
- lutego 2025Środa
- 5oCTeraz
- 3oCJutro
- 0oCPojutrze