- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Kultura
- "Szema Israel "
"Szema Israel "
22 września o godz.19.00 w Art Cafe Muza przy ul.Warszawskiej odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Szema Izrael",którego bohaterem jest wybitny artysta plastyk Jakub Zim. Premiera dokumentu odbyła się 7 maja 2008 roku w katowickim Centrum Sztuki Filmowej. Bohater filmu urodził się 2 lipca 1920 r. w Sosnowcu. Razem z rodzicami - Gabrielą i Hermanem Cymberknopfami i rodzeństwem, mieszkał przy ulicy Targowej pod numerem 18, w żydowskiej dzielnicy miasta. Studiował malarstwo i grafikę, ale wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji na rok przed dyplomem. "Szema Israel" zabiera widzów w filmową historyczną podróż w towarzystwie Jakuba Zima. Artysta odwiedza miejsca swojej młodosci, opowiadając o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej i jej tragicznych losach okupacyjnych.
W sierpniu 1943 roku hitlerowcy zlikwidowali getto w Sosnowcu, a większość miejscowych Żydów została wywieziona do Oświęcimia. Trafili tam rodzice Jakuba i jego brat Samuel. Jakuba wysłano do żydowskiego obozu pracy w Annaberg (Góra Św. Anny), skąd w 1944 r. trafił do Arbeitslager Blechhammer (Obóz w Blachowni Śląskiej), gdzie spotkał swojego młodszego brata Natana. Bracia przeżyli tragiczny Marsz Śmierci do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie doczekali wyzwolenia w kwietniu 1944 r. W 1945 wyjechali do Palestyny. W Jerozolimie Jakub powrócił do przerwanych studiów plastycznych na Bezalel Academy of Arts and Design. Jego twórczość plastyczna obejmuje rysunki, grafikę, ilustracje książkowe i malarstwo. Zim stworzył wizerunek banknotów izraelskiego państwa, projektował także znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. Reminiscencje Holocaustu można znaleźć w jego dziełach malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz liczne nagrody.
W 1990 r. po raz pierwszy po 48 latach odwiedził Polskę i rodzinne miasto - Sosnowiec. Rok później, można było zobaczyć jego prace w warszawskiej Zachęcie, w 1993 r. w Galerii Extravagance w Sosnowcu, w 2002 r. w Toruniu, w 2003 r. wystawiał ponownie w Sosnowcu (Muzeum w Sosnowcu - Pałac Schöna). „Szema Israel” zabiera widzów w filmową historyczną podróż w towarzystwie Jakuba Zima.Artysta odwiedza miejsca swojej młodości, opowiadając o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej i jej tragicznych losach okupacyjnych. To niezwykłe spotkanie z człowiekiem o niecodziennym temperamencie i siłach witalnych. Film powstał z 16-godzinnej dokumentacji stworzonej przez Instytucję Filmową „Silesia- Film”. Na uwagę zasługuje muzyka specjalnie skomponowana do filmu przez wybitnego kompozytora Andrzeja Dziadka. Tytuł filmu „Szema Izrael” oznacza początek hebrajskiego tekstu modlitwy „Słuchaj Izraelu”.
scenariusz i realizacja: Mieczysław Herba
współpraca: Marcin Rozmarynowicz
zdjęcia: Mieczysław Herba
dźwięk: Marian Bogacki
powrót
- 5
- lutego 2025Środa
- 5oCTeraz
- 2oCJutro
- 1oCPojutrze