Odbyły się Dni Muzeum

Poleć znajomym
 

Muzeum w Sosnowcu drugie półrocze kulturalne zapoczątkowało czterodniowym cyklem imprez. Od 3 do  6 września odbyło się wiele szczególnych wydarzeń.

Obchody Dni Muzeum rozpoczęto 3 września zorganizowaniem Konferencji Naukowej „Zagłębie Dąbrowskie w latach wojny i okupacji (1939-1945). W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej”, w której wzięło udział wielu znakomitych historyków, m.in. prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński, (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka, (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Mieczysław Starczewski, (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), ks. dr Mariusz Trąba (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Referaty, komunikaty oraz liczne głosy w dyskusji zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonferencyjnym.


Piątek (4 września) upłynął pod znakiem spotkania z grafikami jednego z najwybitniejszych artystów renesansu - Albrechta Dürera. Otwarciu wystawy „Triumfalny pochód cesarza Maksymiliana I w grafikach Albrechta Dürera i jemu współczesnych” towarzyszył koncert „Muzyka Renesansu” oraz pokaz strojów z epoki w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego Capella Nicopolensis z Mikołowa. Wernisaż uświetnili swoją obecnością Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie – Ivan Horski oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie (Czechy) – Jerzy Kronhold. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających był pokaz czerpania papieru oraz wykład połączony z prezentacją „Techniki graficzne Albrechta Dürera”. Prezentowane na ekspozycji grafiki oraz militaria pochodzą z Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, z którym podczas wernisażu zawarto umowę o współpracy kulturalnej i wymianie naukowej.


Sobota (5 września) poświęcona była nieco innej tematyce. Cofając się do czasów faraonów, można było obejrzeć wystawę „Barwy starożytnego Egiptu”, przygotowaną wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycji towarzyszył bazar egipski, na którym można było zakupić amulety, papirusy, stroje i biżuterię, a dodatkowymi atrakcjami wernisażu były degustacja tradycyjnych potraw kuchni egipskiej oraz pokaz tańca brzucha „RAKS SZARKI” w wykonaniu Thasis. Wieczorem odbyły się jeszcze dwa wykłady: „ABC hieroglifów” dr Moniki Dolińskiej, egiptologa z Muzeum Narodowego w Warszawie, a także „Wierzenia starożytnych Egipcjan” Bożeny Kostrzejowskiej, archeologa z Muzeum w Sosnowcu.


Niedziela (6 września) zapoczątkowała nowy cykl imprez organizowanych przez sosnowiecką placówkę - I Zagłębiowskie Miodobranie, na którym m.in. umożliwiono zakup miodu, pyłku, propolisu i wyrobów z wosku, co cieszyło się ogromną popularnością wśród odwiedzających. Dla dzieci przygotowano specjalny pokaz miodobrania, podczas którego Henryk Działo, mistrz pszczelarski z Wojkowic, zdradził wiele ciekawostek z zakresu pracy i życia pszczół. Zainteresowani mogli rozszerzyć swoją wiedzę na wykładach „Tajemnice pyłku pszczelego” przygotowanego przez Zenona Kołacza i „Miód… a sprawa polska” red. Wiesława Głowacza z TVP Katowice.


Tego samego dnia została także otwarta kolejna wystawa, pt. „Marszałek Józef Piłsudski w pasiece” przygotowana przez Adama Wilczyńskiego, a podczas jej wernisażu wystąpił zespół „Dąbie” z Dąbia, gmina Psary. Całość została zakończona wykładem „Życie codzienne w starożytnym Egipcie” przedstawionym przez Ewę Chmielewską, historyka sztuki z Muzeum w Sosnowcu.


Udział we wszystkich imprezach odbywających się w ramach Dni Muzeum był bezpłatny. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Sosnowca i okolic, gromadząc ponad 1500 osób.


Weekend w Muzeum był również z jednym z punktów programu „Miasto Gra!”, akcji zorganizowanej przez Urząd Miejski. Uczestnicy zabawy, którzy odwiedzili w tych dniach instytucję otrzymali specjalne naklejki, które zwiększały ich szanse na wygraną.


 

powrót
  • 5
  • lutego 2025Środa
Imieniny: Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita
Pogoda:
  • 5oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 0oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka