Nowa płyta Muariolanzy

Poleć znajomym
 

Miasto Sosnowiec objęło mecenat nad nową, trzecią już płytą zagłębiowskiej grupy Muariolanza. Nazywany „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” na płycie „Wszystko będzie inaczej” prezentuje 10 utworów. Premiera płyty odbyła się 9 sierpnia na Off Festivalu 2009 w Mysłowicach Promocyjna trasa w klubach całej Polski w październiku. Płyta ukazała się przy pomocy finansowej Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Muariolanza to pierwszy w Polsce przedstawiciel muzyki ambient-jazz, łączącej ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. Zespół wyznaje zasadę klasyka awangardy 20. wieku, Johna Cage'a: „cisza nie istnieje - wszystko jest muzyką”. W swoich piosenkach Muariolanza wykorzystuje więc nie tylko instrumenty, ale też dźwięki otoczenia.

Debiutancka płyta „Muarioland” ukazała się w 2006 r. Muariolanza była jeszcze wtedy projektem studyjnym: gitarzysta Mariusz Orzełowski (absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, autor pierwszej w Polsce pracy magisterskiej o muzyce ambient) skomponował i nagrał całość, przy gościnnym udziale muzyków ze świata jazzu, rocka i muzyki tanecznej (kilku z nich gra w zespole do dziś).Dwa utwory z płyty „Muarioland” wybrano do spektaklu Teatru Telewizji „Bezład”. Sztukę Krzysztofa Czeczota (z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Krzysztofa Stroińskiego, Anny Dereszowskiej, Doroty Pomykały i Kamili Baar) wyreżyserował Witold Adamek. W tę współczesną psychodramę świetnie wpisały się dwa utwory Muariolanzy: „Albin Kulano” i „Voodoo” (muzyka Mariusz Orzełowski, słowa Marcin Babko). Premiera w Teatrze Telewizji TVP1 odbyła się 11 czerwca 2007 r. Pozytywne recenzje pierwszej płyty i koncertów Muariolanzy ukazały się m.in. w Gazecie Wyborczej, Ultramarynie, Gościu Niedzielnym, na muzycznych portalach internetowych: diapazon.pl i gery.pl, a także na wielu prywatnych blogach. Pod koniec 2006 r. skład zaczął regularnie koncertować, w 2007 dał prawie 30 koncertów (zagrał m.in. na Off Festivalu, na JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej i trasę Summer Lemur Tour). W 2008 r. wystąpił m.in. na 10. edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, Festiwalu Muzyki Nieprzewidywalnej, festiwalu Jazz w Ruinach, Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach (muzyka improwizowana do filmu niemego „Zaginiony Świat” z 1925 r.) i w warszawskim Akwarium (koncert transmitowany przez PR2). Zarejestrował także koncert dla TVP Kultura.

Poprzedni album, nagrany na żywo „Po drugiej stronie Przemszy” z 2008 r., w recenzjach uznany m.in. za „prawdziwą rewelację na palecie tegorocznej fonografii” (Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza) uczynił Muariolanzę „najoryginalniejszym młodym projektem jazzowym w tym kraju” (Artur Rojek, Dziennik). Trwał prawie godzinę, choć było na nim tylko 6 utworów. Tym razem nagrano 10 piosenek, a całość trwa tylko trochę ponad pół godziny. Najkrótsza ma 1,5 minuty, najdłuższa niecałe 7 – warto to podkreślić, bo tytułowy utwór z poprzedniej miał minut ponad 18!
Muariolanza to: Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Zyla (wizualizacje). W przeszłości muzycy współpracowali m.in. z legendą space-rocka, brytyjską grupą Hawkwind, ze Zbigniewem Namysłowskim, Edytą Jungowską, Hansem Peterem Salentinem (Niemcy), projektem Robstar (Wielka Brytania) i grupą Pogodno.

 


 

powrót
  • 5
  • lutego 2025Środa
Imieniny: Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita
Pogoda:
  • 5oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 0oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka