Kraina Świetlików wystartowała

Poleć znajomym
 

W Sosnowcu ruszył pierwszy w Polsce projekt profilaktyczny pn. Kraina świetlików. To początek realizacji dynamicznego i wieloaspektowego zadania, którego celem jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci.

Kraina Świetlików wystartowała


- Nasz projekt jest bacznie obserwowany. Jeśli się u nas sprawdzi będzie realizowany w całej Polsce – tłumaczy Adrian Drdzeń koordynator projektu z Wydziału polityki Społecznej.

 Do akcji chętnie przystąpiło m.in. CH Auchan, które nieodpłatnie udostępni jeden ze sklepów w pasażu handlowym a także firma WADER, która najprawdopodobniej wyprodukuje specjalną serię zabawek!

Realizatorem Kampanii jest Urząd Miejski w Sosnowcu. Kraina Świetlików to pilotażowy program przeprowadzony w pięciu przedszkolach Sosnowca.
 

 

 

Celem projektu jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci. Rozpoznawanie emocji, nazy-wanie ich i wyrażanie w społecznie akceptowalny sposób to niezwykle ważne zadania, przed którymi stoi każde dziecko. Od tego w jaki sposób maluch poradzi sobie z różnymi emocjami zależeć będzie jego poczucie wartości, zaufania do siebie i innych, umiejętności nawiązywania relacji z innymi, czy rozumienia siebie i innych.

Program Kraina Świetlików obejmuje kompleksowe działania kierowane do dzieci, rodziców, pra¬cowników przedszkoli oraz innych instytucji. Najważniejszym narzędziem projektu jest bajka i jej terapeutyczne oddziaływanie – to ona przeprowadzi dzieci przez świat, w którym doświadczą różnych sytuacji i różnych emocji. Dzieci będą w rezultacie uczyły się, jak szukać rozwiązań trudnych sytuacji.

 

 

 

Raporty światowe i krajowe wskazują, że często ofiarami przemocy padają dzieci około 3-5 r.ż., a sprawcami przemocy są zazwyczaj członkowie ich najbliższej rodziny — a więc osoby odpowiedzialne za opiekę i zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Dzieci w tym wieku padają ofiarami przemocy fizycznej, emocjonalnej, zaniedbania (The World Health Report 2006, Genewa: WHO).

W pierwszych latach życia dziecka kształtuje się więź pomiędzy nim a opiekunem. Bezpieczny styl przywiązania, będący relacją zaufania i ciepła miedzy dzieckiem a opiekunem, jest podstawą późniejszych pozytywnych więzi z innymi ludźmi, a także prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Brak pozytywnej więzi charakteryzowany jest jako nieufność, brak poczucia bezpieczeństwa dziecka w kontaktach z opiekunem. To powoduje, że dziecko rozwija w sobie negatywny wizerunek własnego „Ja”, co przekłada się na niską tolerancję na stres i trudności w kontaktach społecznych.
 

 

 

Doświadczenia dziecka z wczesnego kresu życia (około 3- 5 roku życia) są podstawą późniejszych jego pozytywnych lub negatywnych relacji dlatego projekt kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz profesjonalistów i rodziców. 

 

 

 Tłem i inspiracją do pracy z dziećmi jest przypowieść Kraina Świetlików – gdzie postacie i wydarzenia ucieleśniają i obrazują konflikty wewnętrzne, z którymi dziecko, nawet nieświadomie, może się utożsamić i podróżując wraz z bohaterami poszukać rozwiązania. Bajka jest naturalną formą wyrazu, angażującą fantazję, wyobraźnię; coś, co dziecku jest bliskie, co należy do jego świata. Jest to zabawa, naturalna forma ekspresji angażująca dzieci.
   

powrót
  • 19
  • lipca 2025Sobota
Imieniny: Arseniusz, Marcin, Wincenty, Lutobor, Rufin
Pogoda:
  • 25oCTeraz
  • 26oCJutro
  • 30oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka