- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Produkty turystyczne dla Zagłębia
O projektach dotyczących wspólnego produktu turystycznego dla miast i gmin Zagłębia rozmawiali w Sosnowcu przedstawiciele zagłębiowskich magistratów i organizacji pozarządowych.

Spotkanie było wynikiem grudniowych ustaleń związanych z powstaniem Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Zadecydowano wówczas, że zanim gminy przystąpią do tworzenia organizacji turystycznej i określą zasady jej funkcjonowania, powinny stworzyć wspólny produkt turystyczny, który zaangażuje do działania jak największą liczbę zainteresowanych podmiotów.
- Stworzenie gotowego produktu turystycznego spowoduje, że powołanie do życia Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej stanie się naturalne i o wiele łatwiej do tej idei będzie przekonać pozostałe gminy zagłębiowskie – stwierdził Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej. – Współpraca już się rozpoczęła -dodał.
Zastępca Prezydenta Sosnowca Agnieszka Czechowska-Kopeć, gospodarz spotkania, zachęcała do dyskusji. W jej wyniku wstępnie ustalono, że każdy z członków przyszłej organizacji powinien koordynować działania związane z poszczególnymi gałęziami szeroko pojętej turystyki:
- Będzin – miejsca związane ze średniowieczem oraz kulturą żydowską,
- Starostwo będzińskie – turystyka przyrodnicza,
- Czeladź – turystyką przemysłową,
- Dąbrowa Górnicza – turystyka rekreacyjna,
- Klucze – agroturystyka,
- Sosnowiec – turystyka biznesowa oraz turystyka sakralna związana z wielokulturowością,
- sosnowiecki oddział PTTK – turystyka sentymentalna związana z miejscami pamięci, jak np. Trójkąt Trzech Cesarzy,
- Zawiercie i Poręba – turystyka kulinarna,
- Największym atutem turystycznym Zagłębia jest jego wielokulturowość i to na niej powinnyśmy się oprzeć – mówił Stanisław Czekalski z sosnowieckiego oddziału PTTK. – Dla przykładu zespół cmentarzy czterech wyznań w Sosnowcu jest ewenementem w skali całego kraju – dodał Czekalski i podkreślił również znaczenie Trójkąta Trzech Cesarzy dla przyszłej organizacji turystycznej.
Damian Rutkowski, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Dąbrowie Górniczej zaproponował stworzenie turystycznego kompendium wiedzy o Zagłębiu. – Mogłyby się tam znaleźć wszystkie „ciekawostki”. Historie związane z hutą w Dąbrowie Górniczej, ze wzgórzem zamkowym w Będzinie, Trójkątem Trzech Cesarzy, czy informacje o Francesco Nullo, jednym z przywódców powstania styczniowego – wyliczał.
Uczestnicy spotkania ustalili, że świetnym polem do współpracy będzie historia i tradycja Powstania Styczniowego, którego istotne wydarzenia rozgrywały się na terenach Zagłębia Dąbrowskiego. Mogłyby stanowić dobrą bazę dla turystyki sentymentalnej. Znaczenie powstania i zbliżającą się okrągłą rocznicę przypadającą na 2013 rok podkreślił przewodniczący sosnowieckiej komisji kultury, sportu i rekreacji Tomasz Mędrzak.
Jak ustalono pierwsza część roku 2012 zostanie poświęcona na wypracowanie wspólnego produktu turystycznego dla ZOT-u. Natomiast w drugiej połowie roku miasta skupią się na czynnościach formalnych, służących powołaniu organizacji.
Kolejne spotkanie w sprawie powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej odbędzie się w połowie maja.
- 8
- maja 2025Czwartek
- 9oCTeraz
- 13oCJutro
- 11oCPojutrze