- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Do szpitala zamiast na pogotowie
Z dniem 01.03.2011r. decyzją Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia nastąpiła w Sosnowcu zmiana miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach tzw. nocnej, świątecznej ambulatoryjnej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej.

Dotychczas pomoc ta udzielana była w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne w pomieszczeniach Pogotowia Ratunkowego przy ul. Czarnej. Po wprowadzonych zmianach miejscem udzielania takiej pomocy będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. Św. Barbary przy pl. Medyków 1.
Uprzejmię informujemy, że obecnie pacjenci u których wystąpią po godzinie 18.00 (a także w sobotę, niedzielę i święta) objawy choroby nie wskazujące na zagrożenie życia, takie jak gorączka, kaszel, wszelkiego rodzaju bóle (z wyłączeniem ostrych bólów około sercowych), dolegliwości brzuszno-jelitowe, zranienia, zwichnięcia itp., słowem wszelkie stany nie kwalifikujące się do wezwania zespołu Pogotowia Ratunkowego powinni udać się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5.
Publiczny środek transportu dojeżdżający do Szpitala św. Barbary to autobusy linii: 26, 150, 235, 299, 616, 805, 926. Ostatnie autobusy dojeżdżają pod Szpital około godz. 22. W godzinach nocnych natomiast pozostaje dotarcie własnym samochodem, taksówką lub pieszo.
Z powyższego wyraźnie widać, że zmiany udzielania nocnej oraz świątecznej pomocy doraźnej nie były podejmowane w interesie mieszkańców Sosnowca. W czyim? Tego nie potrafię określić. Natomiast z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Władze Miasta, czyli Prezydent i Radni w żaden sposób nie uczestniczyli w podejmowaniu takiej decyzji. Tak jak wszyscy mieszkańcy, Władze Miasta informację o zmianach pozyskały z prasy.
Należy założyć, że niezależnie od utrudnień komunikacyjnych z jakimi spotykają się mieszkańcy Sosnowca potrzebujący nagle pomocy medycznej w godzinach nocnych czy w święta, zwłaszcza w początkowym okresie będzie panował chaos – kto i gdzie jakich świadczeń udziela?
Z tego względu pragnę poinformować mieszkańców Sosnowca, że w stacji Pogotowia Ratunkowego nie udziela się żadnych świadczeń ambulatoryjnych, natomiast wzywa się telefonicznie ambulans Pogotowia korzystając z numerów: 999 i 112
w następujących przypadkach:
- utraty przytomności
- zaburzeń świadomości
- wypadku komunikacyjnego
- drgawek
- nagłego, ostrego bólu w klatce piersiowej
- zaburzeń rytmu serca
- nasilonej duszności
- nagłego, ostrego bólu brzucha
- uporczywych wymiotów, zwłaszcza z domieszką krwi
- masywnego krwotoku z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i dróg rodnych
- gwałtownie postępującego porodu
- ostrych i nasilonych reakcji uczuleniowych (wysypki, duszności) będących efektem zażycia leku, ukąszenia czy użądlenia przez jadowite zwierzęta
- zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami
- rozległych oparzeń
- udaru cieplnego, wyziębienia organizmu
- porażenia prądem
- podtopienia lub utonięcia
- agresji spowodowanej chorobą psychiczną
- dokonanej próby samobójczej
- upadku z dużej wysokości
- rozległej rany będącej efektem urazu
- urazów uniemożliwiających samodzielne poruszanie.
W przypadkach innych, niż wyżej wymienione, przyczyn wymagających interwencji medycznej należy zgłosić się osobiście do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary przy pl. Medyków 1 lub wezwać pomoc lekarską lub pielęgniarską korzystając z numerów telefonicznych:
(32) 368-22-53
(32) 368-22-54
(32) 368-22-55
Jan Andrzej Wieja
Naczelnik Wydziału Zdrowia
powrót
- 29
- kwietnia 2025Wtorek
- 13oCTeraz
- 20oCJutro
- 20oCPojutrze