Jak rodzić, to tylko w Sosnowcu

Poleć znajomym
 

Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem już otwarte! Misją tego najnowocześniejszego w naszym regionie Centrum jest zagwarantowanie matkom, aby mogły rodzić bez bólu zdrowe dzieci.

Jak rodzić, to tylko w Sosnowcu

- W zgodzie potrafimy dokonywać rzeczy nadzwyczajnych - mówił Zbigniew Swoboda dyrektor szpitala. Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski podkreślił, że ta inwestycja tworzy pewien standard na XXI wiek dla rodzących kobiet i noworodków. Poświęcenia nowego oddziału dokonał Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

 

Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem jest pierwszym dużym projektem zrealizownym w procesie restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu. Centrum składa się z 75 łóżkowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego podzielonego na trzy odcinki: położniczy, patologii ciąży i ginekologiczny.  Zostało wyposażone w komfortowe pokoje z łazienkami, Zespół Zabiegowy, Oddział Noworodków i Wcześniaków z intensywnym nadzorem oraz nowoczesnym Blokiem Porodowym z pokojami do porodów rodzinnych, wanną do porodów w wodzie oraz salą szczególnego nadzoru do porodów powikłanych.

 

SOSNOWIECKIE CENTRUM OPIEKI NAD MATKĄ I NOWORODKIEM

Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem powstało kosztem ponad 12 milionów złotych. Zostało utworzone na obszarze 3 395 m2.
 

Na parterze  znajdują się

  • izba przyjęć ginekologiczno-położnicza (posiada osobne wejście do budynku, skomunikowana jest ze wszystkimi odcinkami Centrum dwoma klatkami schodowymi i winda przystosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych),
  • oddział septyczny ginekologiczno-położniczy (w skład oddziału wchodzi sala porodowa, izolatka ginekologiczna oraz 2 pokoje dwuosobowe dla matki z dzieckiem, pokój noworodków z pięcioma łóżeczkami),
  • Szkoła Rodzenia.
     

Na I piętrze znajdują się odcinki:

  • położnictwa aseptycznego (mieści 11 dwuosobowych sal oraz dwie sale jednoosobowe – łącznie 24 łóżka i 24 łóżeczka. W pokojach znajdą się stanowiska do pielęgnacji noworodków.
    Sale chorych wyposażone są w łazienki. W obszarze porodowym i położniczy na pierwszym piętrze znajduje się łącznie 20 WC i łazienek),

  • bloku porodowego (jest bezpośrednio połączony z oddziałem neonatologii i położniczym. Blok porodowy ma jeden zespół pomieszczeń operacyjnych (tzw. salę cięć cesarskich) oraz pięć sal porodowych, w tym dwie sale porodów rodzinnych, sala do porodów w wodzie, sala porodowa intensywnego nadzoru. Dla pacjentek po porodach powikłanych przewidziano na odpoczynek dwuosobową salę nadzorowaną. Dodatkowo dysponujemy salą z wanną do porodów w wodzie. Sale porodowe są skomunikowane z salą cesarskich cięć tak, aby w razie potrzeby nagłej interwencji kobieta bez przeszkód mogła natychmiast być tam przewieziona. Przy sali cesarskich cięć, w osobnym pomieszczeniu, znajduje się stanowisko resuscytacji i pierwszej pielęgnacji noworodka. Blok porodowy posiada najnowsze rozwiązania technologiczne i logistyczne, w tym w zakresie spedycji materiałów sterylnych i brudnych. Zadbano również o rodzinę rodzącej, zapewniając im miejsce w poczekalni. )

  • neonatologii (Oddział Noworodków i Wcześniaków został wybudowany zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami. Sale intensywnego nadzoru noworodka oraz pozostałe sale noworodkowe oddzielone są kurtynami szklanymi, aby możliwa była obserwacja wszystkich noworodków ze stanowiska pielęgniarskiego),

  • patologii ciąży (obejmuje 9 pokoi, w tym 7 trzyosobowych i 2 jednoosobowe),
  • ginekologii (obejmuje 10 sal chorych z 23 łóżkami, w tym 6 trzyosobowych, jedna dwuosobowa oraz trzy jednoosobowe. Pokoje są z łazienkami. Jeden pokój posiada łazienkę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych).


Zakupiony sprzęt i aparatura medyczna, w tym wielofunkcyjne inkubatory oraz stanowiska intensywnej terapii noworodka predysponują oddział i całe centrum do drugiego poziomu referencyjnego.

 

Centrum zostało doposażone w sprzęt wartości blisko 3 mln zł, w tym ponad 2 mln zł to sprzęt i aparatura medyczna. Dodatkowo w ramach robót budowlanych zamontowano związane z murami wyposażenie sali cesarskich cięć – lampy operacyjne, kolumna, myjnia itp.


Na uwagę zasługuje dostosowanie Centrum do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Zadbano o wszystkie szczegóły, począwszy od sprzętu i aparatury medycznej, mającej zapewnić maksymalne bezpieczeństwo po takie detale, jak system wydawania posiłków, aby było „domowo”.


Sale chorych to zaledwie część pomieszczeń obszaru łóżkowego. W nowoczesnym Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem zaplanowano w sposób najbardziej funkcjonalny punkty pielęgniarskie z zabiegowymi pokojami pielęgniarskimi, pomieszczenia zabiegowe, dyżurki lekarskie z węzłami sanitarnymi, sekretariaty, a także pomieszczenia pozostałej infrastruktury, jak toalety dla odwiedzających, brudowniki, pomieszczenia na czystą i brudną bieliznę, pomieszczenia gospodarcze, magazyny itp.


W Centrum znalazło się wszystko, co jest niezbędne do udzielania świadczeń z zakresu ginekologii i położnictwa wg najwyższych standardów.

 

 

 

powrót
  • 29
  • kwietnia 2025Wtorek
Imieniny: Hugo, Bogusław, Robert, Piotr, Ermentruda
Pogoda:
  • 13oCTeraz
  • 20oCJutro
  • 20oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka