Rozumiem, zamknij to okno

Odwiedzając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików „cookies” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki „cookies” były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki

Nowa płyta Muariolanzy

Poleć znajomym
 

Miasto Sosnowiec objęło mecenat nad nową, trzecią już płytą zagłębiowskiej grupy Muariolanza. Nazywany „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” na płycie „Wszystko będzie inaczej” prezentuje 10 utworów. Premiera płyty odbyła się 9 sierpnia na Off Festivalu 2009 w Mysłowicach Promocyjna trasa w klubach całej Polski w październiku. Płyta ukazała się przy pomocy finansowej Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Muariolanza to pierwszy w Polsce przedstawiciel muzyki ambient-jazz, łączącej ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. Zespół wyznaje zasadę klasyka awangardy 20. wieku, Johna Cage'a: „cisza nie istnieje - wszystko jest muzyką”. W swoich piosenkach Muariolanza wykorzystuje więc nie tylko instrumenty, ale też dźwięki otoczenia.

Debiutancka płyta „Muarioland” ukazała się w 2006 r. Muariolanza była jeszcze wtedy projektem studyjnym: gitarzysta Mariusz Orzełowski (absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, autor pierwszej w Polsce pracy magisterskiej o muzyce ambient) skomponował i nagrał całość, przy gościnnym udziale muzyków ze świata jazzu, rocka i muzyki tanecznej (kilku z nich gra w zespole do dziś).Dwa utwory z płyty „Muarioland” wybrano do spektaklu Teatru Telewizji „Bezład”. Sztukę Krzysztofa Czeczota (z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Krzysztofa Stroińskiego, Anny Dereszowskiej, Doroty Pomykały i Kamili Baar) wyreżyserował Witold Adamek. W tę współczesną psychodramę świetnie wpisały się dwa utwory Muariolanzy: „Albin Kulano” i „Voodoo” (muzyka Mariusz Orzełowski, słowa Marcin Babko). Premiera w Teatrze Telewizji TVP1 odbyła się 11 czerwca 2007 r. Pozytywne recenzje pierwszej płyty i koncertów Muariolanzy ukazały się m.in. w Gazecie Wyborczej, Ultramarynie, Gościu Niedzielnym, na muzycznych portalach internetowych: diapazon.pl i gery.pl, a także na wielu prywatnych blogach. Pod koniec 2006 r. skład zaczął regularnie koncertować, w 2007 dał prawie 30 koncertów (zagrał m.in. na Off Festivalu, na JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej i trasę Summer Lemur Tour). W 2008 r. wystąpił m.in. na 10. edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, Festiwalu Muzyki Nieprzewidywalnej, festiwalu Jazz w Ruinach, Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach (muzyka improwizowana do filmu niemego „Zaginiony Świat” z 1925 r.) i w warszawskim Akwarium (koncert transmitowany przez PR2). Zarejestrował także koncert dla TVP Kultura.

Poprzedni album, nagrany na żywo „Po drugiej stronie Przemszy” z 2008 r., w recenzjach uznany m.in. za „prawdziwą rewelację na palecie tegorocznej fonografii” (Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza) uczynił Muariolanzę „najoryginalniejszym młodym projektem jazzowym w tym kraju” (Artur Rojek, Dziennik). Trwał prawie godzinę, choć było na nim tylko 6 utworów. Tym razem nagrano 10 piosenek, a całość trwa tylko trochę ponad pół godziny. Najkrótsza ma 1,5 minuty, najdłuższa niecałe 7 – warto to podkreślić, bo tytułowy utwór z poprzedniej miał minut ponad 18!
Muariolanza to: Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Zyla (wizualizacje). W przeszłości muzycy współpracowali m.in. z legendą space-rocka, brytyjską grupą Hawkwind, ze Zbigniewem Namysłowskim, Edytą Jungowską, Hansem Peterem Salentinem (Niemcy), projektem Robstar (Wielka Brytania) i grupą Pogodno.

 


 

powrót
  • 30
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Eutropiusz, Bartłomiej, Chwalisława, Lilla, Katarzyna
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 21oCJutro
  • 23oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka