- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Zakończyła się rejestracja na bezpłatne badanie znamion

Zakończyła się rejestracja na bezpłatne badania dermatoskopowe znamion i pieprzyków, które organizuje Sosnowiecki Szpital Miejski przy ul.Szpitalnej. To akcja edukacyjno-profilaktyczna Oddziału Skórno-Wenerologicznego sosnowieckiej placówki. Badania będą wykonywane w wybrane wtorki października i listopada (22 i 29.10 oraz 5 i 12.11) w godzinach od 10:00 do 17:00.
Po słonecznym sezonie urlopowym, warto odwiedzić dermatologa i zbadać znamiona barwnikowe, pieprzyki, oraz brodawki, grudki, guzki pod dermatoskopem. Takie badanie pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych na naszej skórze i w porę pomoże uchronić przed tragicznymi konsekwencjami nadmiernego opalania. Aby zadbać o skórę po wakacjach, Sosnowiecki Szpital Miejski zaprasza na bezpłatne i bezbolesne badanie znamion skórnych pod dermatoskopem. Badania wykonywane przez lekarzy dermatologów, odbywać się będą dniach 22 i 29 października oraz 5 i 12 listopada w Sosnowieckim Szpitalu w budynku Poradni Specjalistycznych przy ul. Szpitalnej 1 (pok. 108). Z badania może skorzystać każdy zainteresowany, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja.
Badanie dermatoskopowe znamion i pieprzyków organizowane w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim to akcja edukacyjno-profilaktyczna Oddziału Skórno-Wenerologicznego sosnowieckiej placówki. Badania będą wykonywane w wybrane wtorki października i listopada (22 i 29.10 oraz 5 i 12.11) w godzinach od 10:00 do 17:00. Aby wziąć udział w badaniu trzeba się wcześniej zarejestrować – osobiście lub pod numerami telefonu: 32 41 30 500-507 w godzinach 10:00-16:00 (liczba badań jest ograniczona). Sosnowiecki Szpital Miejski zaprasza wszystkich zainteresowanych.
O tym, które zmiany skórne powinny nas zaniepokoić, opowiada dermatolog z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska, Kierownik Oddziału SkórnoWenerologicznego. W ostatnich latach liczba zachorowań na nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego, rośnie w zawrotnym tempie. Do najczęstszych powodów wystąpienia niepokojących zmian na skórze zaliczyć należy nadmierną, niedopasowaną do rodzaju skóry i fototypu, ekspozycję na słońce. Szczególnie niebezpieczne jest krótkotrwałe, ale bardzo intensywne opalanie, gdzie podczas jednodniowego wypadu nad jezioro w upalny dzień chcemy nadrobić zaległości z całego sezonu lub korzystanie z solarium, które nadal jest niestety bardzo popularne. Nie oznacza to jednak, że, aby uchronić się przed chorobami skórnymi, nie należy w ogóle się opalać. Warto jednak zażywać kąpieli słonecznych z głową i pamiętać o odpowiedniej ochronie.
- Aby opalać się w bezpieczny sposób należy dopasować długość seansu opalania do rodzaju swojej skóry i karnacji. W tym celu ważne jest określenie swojego fototypu skóry i dopasowanie ochronnych kremów z odpowiednim filtrem SPF. Wyróżniamy aż 6 fototypów skóry, ale na naszej szerokości geograficznej najczęściej występują 4 typy – celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski i południowoeuropejski. – wskazuje lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska
CZY MAM CZERNIAKA? Jeśli masz jakieś wątpliwości, co do zmian na twojej skórze, zauważyłeś, że Twoje znamiona wyglądają inaczej niż do tej pory lub wyjeżdżasz na letnie wakacje, czy właśnie z nich wróciłeś, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty dermatologa. On oceni zmiany, zbada dermatoskopem, zmierzy i opisze lub sfotografuje i zaleci dalsze odpowiednie leczenie lub obserwację i kontrolę za jakiś czas. Szczególnie niepokojące jest pojawienie się nowej zmiany, której nie było, powiększanie się znamienia, zmiana kształtu, barwy, grubości – asymetryczny kształt, zabarwienie i powierzchnia zmiany, nieregularne ograniczenie zmiany i rozmiar powyżej 5mm. Należy również zwrócić uwagę na takiej objawy jak: świąd, ból, pieczenie, krwawienie i owrzodzenie.
BADANIE DERMATOSKOPOWE – CZY TO BOLI? Ocena dermatoskopowa to badanie bezinwazyjne, bezbolesne, bez pobierania wycinków tkankowych, nie wymagające żadnych przygotowań przez pacjenta i można ją wykonywać u osób w każdym wieku, nawet małych dzieci i niemowląt. W badaniu tym bardzo ważne jest doświadczenie
lekarza i jego praktyka. Profilaktyka czerniaka złośliwego skóry nakazuje przeprowadzać kontrolę dermoskopową znamion barwnikowych ("pieprzyków") na całym ciele co 6 miesięcy, lub jak zaleci lekarz. Dermatoskopem możemy identyfikować również np. inne nowotwory skóry, ciała obce w skórze, badać stan łożyska naczyniowego, zmiany zabarwienia paznokcia i nieprawidłowości owłosionej skóry głowy i trzonu włosa.
Czerniak złośliwy (Melanoma Malignum) jest nowotworem skóry, rzadziej błon śluzowych bądź siatkówki oka o potencjalnie śmiertelnym przebiegu. Komórki jego wywodzą się z melanocytów. Przemianie złośliwej mogą ulegać znamiona barwnikowe, zwłaszcza wrodzone o dużych rozmiarach, znamiona dysplastyczne, plamy soczewicowate, czasem znamiona wystające, które znajdują się w miejscach często drażnionych. Bardzo ważne jest jednak, że czerniak zwykle powstaje w skórze uprzednio nie zmienionej, czyli w miejscach, gdzie nie mamy znamion! Zachorowalność na czerniaka z roku na rok systematycznie wzrasta o 3–7%. Tylko w tym roku wykryto 130 tyś. nowych przypadków choroby. Szkodliwe promieniowanie UV jest jedną z najważniejszych przyczyn tego nowotworu. Krótkotrwała, lecz silna ekspozycja na światło słoneczne – w czasie wakacji 1 - 2 razy do roku ma tutaj znaczenie decydujące dla rozwoju postaci powierzchownej i guzkowej czerniaka – podkreśla lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska. Bardzo niebezpieczne jest także przebyte oparzenie słoneczne w czasie dzieciństwa czy w okresie dojrzewania, szczególnie jeśli na poparzonej skórze wystąpiły pęcherze. Drugi czynnik to predyspozycje genetyczne, czyli m.in. nasza karnacja, na podstawie których określa się fototypy skóry. Wszystkie informacje o fototypach skóry znajdują się na FB Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Warto zapamiętać kilka informacji, aby bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznych. W miesiącach letnich należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11:00 - 16:00. Krem z filtrem należy nakładać na skórę 30 minut przed opalaniem, równomierną warstwą i dosmarowywać co 2,5 – 3 godziny, zwłaszcza po kąpieli czy po intensywnym spoceniu. Za każdym razem, przed wyjściem na słońce, nie należy stosować preparatów światłouczulających, w postaci doustnej lub miejscowo. A jeśli coś nas zaniepokoi w wyglądzie naszej skóry, przed czy po urlopie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Pamiętajmy, że czas i szybkość diagnozy ma ogromne znaczenie.
powrót- 29
- kwietnia 2025Wtorek
- 13oCTeraz
- 20oCJutro
- 20oCPojutrze