- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zaprasza na majowe wydarzenia

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zaprasza w maju na wiele ciekawych wydarzeń artystycznych.Na pewno każdy zainteresowany znajdzie w programie coś dla siebie. Zapraszamy!
Od 11 maja do 23 czerwca „Jak powstaje komiks” wystawa dla dzieci
Zapraszamy na wystawę dla dzieci prezentującą tajniki powstawania komiksu. Niezwykle ciekawe kadry z pracowni dokumentujące etapy pracy, oryginalne rysunki, wstępne zapiski i notatki pozwolą poznać zasady pracy, przy tej bardzo popularnej formie przedstawiania treści. Na naszej wystawie, młodzi widzowie, będą mogli poznać losy swoich rówieśników – Marysi i Nikodema, którzy zabiorą ich w ekscytującą podróż, podczas której poznają historię Zamku Sieleckiego, zamku z wody i mgły…
Wystawie towarzyszą wydarzenia:
12 maja godz. 16.00 – promocja komiksu dla dzieci pt. „Zamek z wody i mgły” oraz spotkanie z autorami Agnieszką Ostrowską-Błońską i Pawłem Błońskim
Wstęp wolny
26 maja godz. 16.00 – Komiksowe warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat
Zapisy od 20 maja.
27-31 maja – Komiksowe warsztaty dla grup zorganizowanych
Zapisy od 13 maja.
Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel. 32 266-38-42
Koszt warsztatów 7 zł/os
Kuratorka Monika Kempara
13 maja godz. 18.00 – Z cyklu Klubu Extravagance. Spotkanie z prof. Dr. hab. Ryszardem Koziłkiem.
W ramach cyklu prof. Koziołek opowie o poezji Boba Dylana oraz o tym, dlaczego zasługiwała ona na Literackiego Nobla, choć twórca nie chciał tej nagrody odebrać. Wstęp wolny
19 maja godz. 16.00 – Weekendowa Akademia Rodzinna.
Wspólne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów. Temat zajęć: Szklana biżuteria.
21 maja godz. 17.00 – Wykład: Efekt Matyldy – pomijanie roli kobiet w pracy badawczo-naukowej. Prowadzi Monika Kempara.
Wstęp wolny
24 maja godz. 18.00 – Wernisaż i oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie malarstwa Łukasza Zaręby i Ewa Kozera „Światło – ciemność – światło”.
Tytuł wystawy ma wiele warstw znaczeniowych. Określa proces, który zachodzi w życiu pojedynczego człowieka: oto mamy dni lub dłuższe okresy życia szczęśliwe, pełne nadziei i światła, oraz takie, które można porównać do ciemności: to choroba, żałoba, długotrwały smutek. Dotyczy to także zbiorowości ludzkich, całych narodów, które przeżywają okresy spokojnego dobrobytu na przemian z klęskami głodu, epidemii czy wojny. Patrząc głębiej, w judaizmie i chrześcijaństwie, które są korzeniami naszej kultury, następujące po sobie zjawiska światła i ciemności poprzedzają Epifanię, czyli Objawienie się Boga. Do tych wielowątkowych znaczeń nawiązuje malarstwo Łukasza Zaręby oraz Ewy Kozery. Obje poszukują sposobów na uchwycenie w sztuce duchowości, stawiają pytania o sens naszego istnienia, więź z tymi spośród naszej społeczności, którzy już zmarli (czy na pewno odeszli?) Zarówno Zaręba, jak i Kozera inspirują się religią i kulturą zagłębiowskich Żydów. Malarstwo tych młodych artystów jest oryginalne, zaangażowane i piękne.
Małgorzata Malinowska-Klimek, kurator wystawy
31 maja godz. 17.00 otwarcie wystawy „Sosnowiec – obraz miasta”. Fotografie Józefa Górskiego
Wystawa trwa od 31 maja do 25 sierpnia.
Fotografie Józefa Górskiego ukazują miasto w czasie przygotowań do jego wielkiej przebudowy. Autor niemal w ostatniej chwili zatrzymał w kadrze odchodzący świat. Stąd w jego pracach znajdziemy wiele nieistniejących już miejsc, uwiecznionych na krótką chwilę przed ich zagładą. Dzięki tym fotografiom poznajemy miasto, którego odeszło, którego my już nie znamy. Miasto istniejące tylko w sercach i pamięci starszych Sosnowiczan. Wystawa prezentuje Sosnowiec w latach 60. i 70. XXw.
Kurator: Rafał Bryła
powrót- 1
- maja 2025Czwartek
- 9oCTeraz
- 23oCJutro
- 24oCPojutrze