- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Projekt edukacyjny PRAWA DZIECKA w Szkole Podstawowej nr 12
Janusz Korczak powiedział kiedyś: „Nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek, tylko że jeszcze mały...” Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Świadomość posiadania tych praw jest wśród dzieci i nawet dorosłych znikoma.
Dlatego też na przełomie listopada i grudnia uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 12 w Sosnowcu realizowali projekt edukacyjny dotyczący praw dziecka. Organizatorami projektu byli nauczyciele – poloniści: mgr Grażyna Pawłowska i mgr Anna Parszewska.
Projekt składał się z następujących działań:
- Konkursy literacko – plastyczne adresowane do wszystkich uczniów:
- klasy IV – VI w konkursie literacko – plastycznym pt. „Dzieciństwo bez przemocy”,
- klasy VII – VIII oraz kl. III gimnazjum wzięły udział w konkursie literackim
pt. „Kochaj mnie, żebym też umiał kochać”.
- Wystawa prac plastycznych i literackich uczniów w szkolnej galerii.
- Debata oksfordzka – stronami biorącymi w niej udział byli uczniowie klas VIII. Temat debaty brzmiał: „Prawo dziecka do prywatności. Czy rodzice mają prawo kontrolować
i ograniczać prywatną korespondencję dziecka?” - Uroczysty apel połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursów.
- Działania w ramach pracy wychowawczej i dydaktycznej w klasach po wcześniejszym omówieniu tematyki praw dziecka na lekcjach:
- kl. I – IV – wykonanie wspólnie lub indywidualnie pracy plastycznej,
- kl. V – wykonanie mapyz umieszczonymi na niej krajami, w których łamane są prawa dziecka,
- kl. VI – VIII – przygotowanie argumentów „za” i „przeciw” w kwestii łamania praw dziecka (po przeczytaniu fragmentu tekstu literackiego „Iqbal”),
Dnia 13 grudnia uczniowie szkoły wzięli udział w apelu dotyczącym praw dziecka. W jego trakcie dowiedzieli się m.in., czym są prawa dziecka i z jakich praw nadrzędnych się wywodzą, kto broni tych praw i do kogo mogą zwracać się w przypadkach, kiedy ktoś te prawa łamie bądź narusza.Szczególnym elementem apelu było przemówienie napisane i wygłoszone przez uczennicę kl. VIII, która w sposób niezwykle sugestywny przedstawiła w nim problem łamania praw dziecka na świecie. Odwoływała się tu do rzeczywistych postaci i konkretnych, codziennych sytuacji. Przywołała m.in. postać niezwykłej dziewczynki z Pakistanu – Malali Yousafzai, która, kiedy była jeszcze nastolatką, potrafiła przeciwstawić się talibom wprowadzającym w Pakistanie zakaz edukacji dla dziewcząt. W 2014 roku (miała wtedy 17 lat) Malala została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Przemówienie Alicji wywarło na słuchaczach wrażenie i zostało nagrodzone gorącymi oklaskami.
Uczniowie mieli też okazję dołączyć się ze śpiewem do szkolnego chóru podczas wykonywania utworu „Dłonie” z repertuaru Majki Jeżowskiej oraz słynnego „We are the world” M. Jacksona.
powrót- 3
- maja 2025Sobota
- 16oCTeraz
- 11oCJutro
- 12oCPojutrze