- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Skorzystaj z programów profilaktycznych
Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zaprasza mieszkańców Sosnowca do udziału w jednym z ośmiu programów profilaktycznych finansowanych przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.Szczegóły poniżej.
I. Program profilaktyki chorób układu krążenia
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach programu wykonywane są m.in. : profilaktyczne badania układu krążenia, określenie BMI, pomiar ciśnienia, badania biochemiczne krwi. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę.
Adresaci programu :
Program skierowany jest do osób obciążonych czynnikami ryzyka znajdujących się na liście lekarza POZ w grupie wiekowej najbardziej zagrożonej chorobami układu krążenia, a więc od 35 do 55 roku życia. Uprawnionymi do uzyskania świadczeń w powyższym zakresie są osoby będące w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia.
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania układu krążenia można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.
Jeśli osoba nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnych badań w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza POZ, u którego złożyła deklarację wyboru, celem wydania skierowania na badanie.
II. Program profilaktyki gruźlicy
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach programu wykonywane są wywiad w kierunku gruźlicy oraz edukacja zdrowotna pacjenta. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę i leczenie.
Adresaci programu :
Program skierowany jest do osób dorosłych znajdujących się na liście pielęgniarki POZ, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które maja trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć
na wystąpienie choroby.
Jeżeli na podstawie badania świadczeniobiorca nie zakwalifikował się do dalszej diagnostyki lub nie została rozpoznana u świadczeniobiorcy gruźlica ponowne badanie w kierunku gruźlicy w ramach programu wykonuje się po upływie 24 miesięcy od daty ostatniego badania.
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania profilaktyki gruźlicy można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.
III. Program profilaktyki chorób odtytoniowych - w tym program przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - etap podstawowy
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach programu wykonywana jest :
• porada antynikotynowa w odniesieniu do osób palących papierosy, niekwalifikujących się
do działań w zakresie profilaktyki POCHP
• porada antynikotynowa w odniesieniu do osób palących papierosy zakwalifikowanych do działań w zakresie profilaktyki POCHP - dodatkowo wykonywane jest badanie spirometryczne (polega na oddychaniu do aparatu mierzącego pojemność płuc i szybkość wydechu).
W przypadku wykrycia nieprawidłowych zmian u pacjenta, kierowany jest on na dalszą diagnostykę.
Adresaci programu :
Program skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym w zakresie diagnostyki POCHP w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wczesnej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc).
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wykaz zakładów POZ, w których mieszkańcy Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach niniejszego programu zamieszczono poniżej. Zakład będzie przyjmował mieszkańca Sosnowca niezależnie od miejsca złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne. Z badań mogą korzystać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ, które mieszczą się
w grupie wiekowej i nie wykonywały badań spirometrycznych w ciągu ostatnich trzech lat.
Jeśli osoba nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza POZ,
u którego złożyła deklarację wyboru, celem wydania skierowania na badanie.
Zakłady POZ, w których mieszkańcy Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach
w/w programu :
1) NZOZ - Praktyka Lekarzy Rodzinnych ZDROWA RODZINA;
Sosnowiec, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 12 tel. (032) 266-44-95
2) NZOZ Pol-SaNA-Med Sp. z o.o.;
Sosnowiec, ul. Prusa 253A tel. (032) 263-76-14
3) NZOZ Zdrowa Rodzina K.Żelezik;
Sosnowiec, ul. Niepodległości 17 tel. (032) 291-59-42
4) NZOZ SAN-MED Marzena Saniewska;
Sosnowiec, ul. Krzywoustego 1 tel. (032) 298-60-52
5) NZOZ - Centrum Medyczne SANTE s.c.;
Sosnowiec, al. Wolności 6 tel. (032) 290-41-25
6) NZOZ SALUS Jurkowska Łabęcka-Gorczyca;
Sosnowiec, ul. Niwecka 16 tel. (032) 266-02-21
7) NZOZ Przychodnia Rejonowa Niwecka-Walcownia;
Sosnowiec, ul. Niwecka 18 tel. (032) 266-30-32
8) NZOZ UNI-MED Centrum Medyczno-Stomatologiczne;
Sosnowiec, ul. Kukułek 45 tel. (032) 785-22-55
IV. Program profilaktyki chorób odtytoniowych - palenie jest uleczalne - etap specjalistyczny
Badania wykonywane w ramach programu :
W programie wykonywane są m.in. : badania przedmiotowe : masa ciała, wzrost, pomiar ciśnienia tętniczego krwi; edukacja antynikotynowa; terapia odwykowa.
Adresaci programu :
Program skierowany jest do wszystkich osób uzależnionych od palenia tytoniu skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza POZ lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.
Jak skorzystać z badań?
Do udziału w programie można zgłaszać się ze skierowaniem od lekarza POZ realizującego etap podstawowy programu lub zgłosić się osobiście lub też telefonicznie skontaktować się z placówką realizującą program. Wykaz zakładów POZ, w których mieszkańcy Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach niniejszego programu zamieszczono poniżej.
Zakłady POZ, w których mieszkańcy Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach
w/w programu :
1) Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego; Katowice, ul. Raciborska 26 tel. (032) 25-11-761
2) NZOZ; Chorzów, ul. Św. Pawła 11A tel. (032) 24-81-555
3) Centrum Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej „DiLMed” s.c.;
Katowice, ul. Bohaterów Monte Casino 3 tel. (032) 25-64-693
4) NZOZ Poradnia Ogólna IRYS-MED S.C. G.Sołtys, J.Janiszewska;
Chorzów, ul. Ks. Wł.Opolskiego 9 tel. (032) 24-92-020
5) SPZOZ Śląskie Centrum Rehabilitacji;
Ustroń, ul. Zdrojowa 6 tel. (033) 85-41-632 w. 231
6) NZOZ MED-KOZ; Kozy, ul. Szkolna 1 tel. (033) 81-73-896 lub 81-74-260
7) NZOZ Przychodnia Lekarska Południe;
Częstochowa, ul. Mireckiego 29A tel. (034) 37-10-815
V. Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu.
W ramach porady lekarskiej w etapie pogłębionej diagnostyki programu lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, czy pacjentce należy wykonać mammografię uzupełniającą i/lub USG piersi, biopsję cienkoigłową bądź gruboigłową.
Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem.
Adresaci programu :
Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) :
• które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii;
• otrzymały w ramach realizacji programu w roku 2007 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wykaz zakładów, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach niniejszego programu zamieszczono poniżej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne. Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.
Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, który na takie badanie wyda skierowanie.
Zakłady, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach
w/w programu :
1) Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego; Sosnowiec, ul. Wawel 15 tel. (032) 36-84-800
2) SP ZZOZ „Szpital Miejski”;
Sosnowiec, ul. Zegadłowicza 3 tel. (032) 36-30-400 lub 36-30-492
3) NZOZ „MED-JOLAN”; Dąbrowa Górnicza, ul. Szpitalna 14 tel. (032) 26-38-791 - Mammobus
4) Centrum Profilaktyki, Leczenia i Opieki „MEDICO” NZOZ Sp. z o.o.;
Sosnowiec, ul. Odrodzenia 9 tel. (032) 36-32-330 - Świadczeniodawca wykonuje
bezpłatne badania w ramach „Programu profilaktyki raka piersi” w etapie podstawowym
oraz pogłębionej diagnostyki.
VI. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach etapu dodatkowego programu wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu (wykaz zakładów zamieszczono poniżej).
W ramach etapu pogłębionej diagnostyki programu wykonywane jest badanie kolposkopowe, a w przypadku zaistnienia wskazań do weryfikacji uzyskanego obrazu kolposkopowego - pobranie celowanych wycinków do badania histopatologicznego.
Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem.
Adresaci programu :
Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wykaz zakładów, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach niniejszego programu zamieszczono poniżej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.
Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich trzech lat (również te, które nie otrzymały imiennego zaproszenia).
Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnej cytologii
w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, który
na takie badanie wyda skierowanie.
Zakłady, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach w/w programu - etap podstawowy :
1) Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego; Sosnowiec, ul. Wawel 15 tel. (032) 368-48-00
2) SP ZOZ Obwód Lecznictwa Kolejowego;
Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 9 tel. (032) 710-47-70
3) SP ZOZ Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna „Milowice”;
Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 14 tel. (032) 293-88-15
4) SP ZZOZ „Szpital Miejski”; Sosnowiec, ul. Szpitalna 1 tel. (032) 296-42-19
5) NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „Zdrowie” S.C.;
Sosnowiec, ul. Koszalińska 25 tel. (032) 384-94-85
6) NZOZ PRO-FEM S.C. Jacek Szczepara Janina Szczepara;
Sosnowiec, ul. Naftowa 35 tel. (032) 293-37-77
7) NZOZ PRO FEMINA; Sosnowiec, ul. Okólna 2 tel. (032) 293-73-44
8) NZOZ Przychodnia Ginekologiczno-Endokrynologiczna;
Sosnowiec, ul. 1-go Maja 34/44 tel. (0) 501-716-526
9) NZLA „Medycyna Rodzinna” START Sp. z o.o.;
Sosnowiec, ul. Naftowa 35 tel. (032) 293-33-31
10) NZOZ Poradnia dla Kobiet; Sosnowiec, ul. Niepodległości 17 tel. (032) 291-45-65
11) NZOZ - Centrum Medyczne „SANTE” s.c.;
Sosnowiec, al. Wolności 6 tel. (0) 601-507-014
12) NZOZ Zespół Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów NOW-MED;
Sosnowiec, ul. Sobieskiego 21 tel. (032) 263-22-18
13) NZOZ „SALUS” Jurkowska Łabęcka-Gorczyca;
Sosnowiec, ul. Niwecka 16 tel. (032) 266-02-21
14) NZOZ Przychodnia Rejonowa „Niwecka-Walcownia”;
Sosnowiec, ul. Niwecka 18 tel. (032) 266-30-32
15) NZOZ OL-MED Sp. z o.o.; Sosnowiec, ul. Czołgistów 5 tel. (0) 698-656-016
16) NZOZ Przychodnia Lekarska „ŚRODULA”;
Sosnowiec, ul. Kossaka 10A tel. (032) 292-99-21
17) NZOZ „Nasza Przychodnia”; Sosnowiec, ul. Kisielewskiego 2 tel. (032) 263-10-97
Zakłady, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach w/w programu - etap diagnostyczny oraz etap pogłębionej diagnostyki :
1) NZOZ OL-MED; Sosnowiec, ul. Czołgistów 5 tel. (032) 29-48-417
2) NZOZ Zakład Diagnostyki Patomorfologicznej;
Sosnowiec, ul. Swobodna 8/5 tel. (032) 299-71-45
VII. Program badań prenatalnych
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach programu wykonywane są m.in. : badania nieinwazyjne : USG płodu; badania biochemiczne : oznaczenia w surowicy krwi; komputerowa ocena ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych; porada genetyczna. W przypadku wykrycia niepokojących zmian u pacjentki, kierowana jest ona na dalszą diagnostykę w ramach programu, gdzie wykonywane są procedury inwazyjne pod kontrolą, USG i badania genetyczne. W przypadku konieczności wykonywania dalszej diagnostyki pacjentka kierowana jest do ośrodka specjalistycznego poza programem.
Adresaci programu :
Program skierowany jest do kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia lub obciążonych występowaniem chorób genetycznych w rodzinie.
Jak skorzystać z badań?
Na badania wykonywane w ramach programu w placówkach, które podpisały z NFZ umowę na jego realizację (wykaz zakładów zamieszczono poniżej), powinien skierować kobietę lekarz prowadzący ciążę.
Zakłady, w których mieszkanki Sosnowca mogą wykonać bezpłatne badania w ramach
w/w programu :
1) Szpital Specjalistyczny Nr 2; Bytom, ul. Batorego 15 tel. (032) 78-61-400
2) Centrum Leczenia Niepłodności NOVOMEDICA;
Mysłowice, ul. Ks. N. Bończyka 34 tel. (032) 31-63-771
3) Centrum Medyczne - Krzysztof Sadowski;
Katowice, ul. Opolska 11 tel. (032) 20-37-363
4) NZOZ EPIONE s.c.; Katowice, ul. Piotrowicka 68 tel. (032) 20-64-068
5) NZOZ „GENOM”; Ruda Śląska, ul. 1 Maja 339 tel. (032) 24-44-663
6) Centrum Medyczne Femina S.C.;
Katowice, ul. Królowej Jadwigi 8 tel. (032) 20-27-090
7) NZOZ PROVITA Sp. z o.o.; Katowice, ul. Żelazna 1 tel. (032) 35-90-927
8) NZOZ SONOMED; Żory, ul. Centralna 23B/1 tel. (032) 43-43-036
9) Praktyka Lekarza Rodzinnego. Specjalistyczna i Stomatologiczna Opieka Medyczna
NZOZ FALMED; Czechowice-Dziedzice, ul. Chrobrego 4 tel. (032) 21-58-193
10) NZOZ EURO MEDICA Sp. z o.o.; Bielsko-Biała, ul. B. Prusa 59 tel. (033) 81-62-577
11) Specjalistyczny NZOZ „Zdrowie Kobiety i Dziecka”;
Żywiec, Al. Piłsudskiego 50 tel. (033) 86-02-650
12) NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie OLMED;
Częstochowa, ul. Zajączka 1 tel. (034) 36-11-692
13) Centrum Medyczne Św. Łukasza;
Częstochowa, ul. Zaciszańska 25 te. (0) 604-062-858
14) SP Szpital Kliniczny Nr 1; Zabrze, ul. 3 Maja 13-15 tel. (032) 37-04-507
15) Niepubliczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Medycznej Zabrzańskie Centrum
Opieki Medycznej „SALUBRIS”; Zabrze, ul. Wolności 338 B tel. (032) 37-02-296
16) NZOZ Zięba Clinic; Katowice, ul. Kościuszki 255a tel. (032) 202-36-35
VIII. Program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry
Badania wykonywane w ramach programu :
W ramach profilaktyki lekarz okulista wykonuje badanie okulistyczne przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej z dokładną, stereoskopową oceną tarczy nerwu wzrokowego, badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie kąta przesączenia. Następnie lekarz podejmuje decyzje dotycząca dalszego postępowania (wdrożenie odpowiedniego leczenia w razie potrzeby oraz ewentualne skierowanie do dalszego leczenia).
Adresaci programu :
Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 35 roku życia (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). W programie nie mogą wziąć udziału osoby, które były diagnozowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy w kierunku jaskry, lub u których już wcześniej wykryto jaskrę.
Jak skorzystać z badań?
Badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania jaskry można wykonać we wszystkich poradniach okulistycznych, które podpisały umowę z NFZ (każda poradnia okulistyczna, która ma umowę z NFZ przyjmuje pacjentów bez skierowania).
- 5
- lutego 2025Środa
- 3oCTeraz
- 2oCJutro
- 1oCPojutrze