Cześć i chwała Bohaterom

Poleć znajomym
 

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w koncercie  "Za Wolność 1863", podczas którego uczczono 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Koncert odbył się w hali Expo Silesia w Sosnowcu, a na scenie pojawili się Tadek Firma Solo, Pięć Dwa Dębiec, Dj Haem, Hemp Gru, Bas Tajpan, Paweł Kukiz, Luxtorpeda oraz Janusz "Yanina" Iwański z zespołem.

 

Cześć i chwała Bohaterom

Obejrzyj relację TV Sosnowiec z koncertu

 

Koncert w przeważającej większości obserwowała młodzież z całego regionu. Była to dla nich swoista lekcja historii. - Chcieliśmy aby nowoczesna forma koncertu, tzn. widowisko hip-hopowe połączone z muzyką rockową wraz z atrakcyjnymi wizualizacjamipozwoliło odejść od powszechnie produkowanych ”akademii ku czci”.Patrząc po reakcji młodzież myślę, że nam się to udało - podkreślał Łukasz Kobiela, autor scenariusza i reżyser przedsięwzięcia w całości przygotowanego przez Stowarzyszenie Pokolenie.

 

Podczas koncertu „wyrapowana” została  historia Powstania, począwszy od manifestacji patriotycznych z 1861 roku, branki do wojska carskiego, ogłoszenia manifestu Komitetu Centralnego Narodowego, walk, pierwszych sukcesów, a następnie porażek i represji. Finałowa sekwencja nawiązywała do odzyskania niepodległości w roku 1918, poszanowania i czci jaką II Rzeczpospolitą otaczała byłych powstańców jako ojców niepodległości.

 

Wykonawcom grającym wyłącznie "na żywo" towarzyszyły wizualizacje, na które złożyły się wyprodukowane z rozmachem sekwencje filmowe odtwarzające wydarzenia okresu powstania, a także materiały archiwalne: ryciny, fotografie i autentyczne dokumenty filmowe. Obrazy te, wyświetlane na olbrzymim ekranie za plecami artystów stanowły "żywą scenografię" oraz uzupełniały i wzmacniały przekaz słowno-muzyczny.

 

- Widowisko było skierowane do młodych ludzi i stanowiło swoistą lekcję historii. Bardzo dobrze współpracowało się nam z władzami Sosnowca, które były współorganizatorami wydarzenia. Jesteśmy mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Na koncert przyjechały bowiem grupy  zorganizowane z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, ale także ze  Sławkowa, Katowic Jastrzębia i Wodzisławia Śląskiego – mówi Przemysław Miśkiewicz Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie.

 

Koncert nie przypadkiem odbył się w Sosnowcu. Nie przypadkiem koncert ma miejsce w Sosnowcu. To właśnie tutaj 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. Doprowadziło to do całkowitego wyzwolenia i proklamowania na tych terenach władzy Rządu Narodowego, co było nie tylko bardzo ważnym sukcesem militarnym, ale także propagandowym. Wolny przez dwa tygodnie skrawek Polski, był jedynym, tak dużym, wolnym obszarem, na którym władzę sprawował Rząd Narodowy.

 

Wydarzenie zostało objętę honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który sam do Sosnowca wprawdzie nie przyjechał, ale w jego imieniu głos zabrał jeden z prezydenckich doradców - Jan Lityński. Prezydent Komorowski przekazał także okolicznościowy list, który zamieszczamy TUTAJ.

 

Relację z koncertu będzie można oglądać 17 lutego w TVP 1 od godz. 13.15.

 

 

Koncert poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział Prezydent Kazimierz Górski oraz jego zastępca Arkadiusz Chęciński. Pierwszy z prawej Janusz "Yanina" Iwański, obok reżyser Lukasz Kobiela oraz Przemysław Miśkiewicz Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie.

 

Obejrzyj relację TV Sosnowiec z koncertu TUTAJ.

powrót
  • 30
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Eutropiusz, Bartłomiej, Chwalisława, Lilla, Katarzyna
Waluty:
Giełda:
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza


ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka