- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Biznes
- Aktualne wydarzenia
- 85 lat MBP w Sosnowcu
85 lat MBP w Sosnowcu
25 listopada br. przypada 85. rocznica powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu - jednej z najstarszych instytucji upowszechniania kultury w mieście
Jej korzenie sięgają historii Sosnowca z przełomu wieków, już bowiem w 1899 roku funkcjonowała na jego terenie Wypożyczalnia Książek "Wiedza" - pierwsza sosnowiecka książnica o charakterze powszechnym. Rozwijające się niezwykle dynamicznie pod względem ekonomicznym miasto nie dysponowało jednak biblioteką, która pod względem zasobności i poziomu merytorycznego księgozbioru mogłaby sprostać rozbudzonym aspiracjom intelektualnym sosnowieckiego społeczeństwa po odzyskaniu przez kraj niepodległości. Dostrzegając zaistniałą sytuację ówczesna Rada Miejska, na wniosek prezydenta Aleksego Bienia, podjęła w dniu 25 listopada 1927 r. uchwałę o powołaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego.
W 85. roku funkcjonowania Biblioteki jej czytelnicy mają do dyspozycji szeroką gamę literatury pięknej polskiej, obcej i obcojęzycznej, książki naukowe i popularnonaukowe z wszystkich dziedzin wiedzy, prasę, czasopisma i bibliografie udostępniane w formie tradycyjnej i elektronicznej oraz za pośrednictwem e-katalogu. W jej zbiorach znajduje się najobszerniejsze archiwum piśmiennictwa regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Biblioteka jest również organizatorem różnorodnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Należą do nich wystawy tematyczne, wernisaże plastyczne, spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, a także szeroka oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży przygotowane we współpracy z licznymi instytucjami i organizacjami działającymi w mieście i regionie.
W latach 2002-2011 r. sosnowiecka Biblioteka, we współpracy z Instytutem Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Pracownią Życia Literackiego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim Uniwersytetu Śląskiego, zorganizowała m.in. 10 edycji Sesji Zagłębiowskich: „Literatura Zagłębia”, "Biografie z Zagłębia: ludzie - zdarzenia - symbole"; "O Janie Pierzchale"; "Mozaika kultur w Zagłębiu Dąbrowskim"; "Symbole Zagłębia"; "Rody Zagłębiowskie"; "Artyści z Zagłębia" , "Architektura Zagłębia" oraz "Przyroda Zagłębia", mające na celu popularyzację oraz dokumentację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Ich pokłosiem jest seria wydawnicza zawierająca teksty wygłoszone podczas konferencji. Do sukcesów Biblioteki zaliczyć również należy realizację przedsięwzięcia naukowo-wydawniczego w postaci 3-tomowego słownika biobibliograficznego „Pisarze i badacze literatury w Zagłębiu Dąbrowskim”.
Od 2005 roku Biblioteka jest inicjatorem i gospodarzem Sosnowieckich Dni Literatury - jednej z najważniejszych imprez literackich w regionie. Wykładom, panelom dyskusyjnym oraz spotkaniom z twórcami towarzyszą prezentacje nowości polskiego rynku wydawniczego. W gronie ponad 100 dotychczas zaproszonych gości znajdują się najwybitniejsi polscy pisarze i literaturoznawcy związani zarówno z ogólnopolskim, jak i regionalnym środowiskiem ludzi pióra.
Od kwietnia 2011 r. z Biblioteka organizuje cotygodniowe przeglądy i projekcje filmowe w ramach projektu „Kino w Bibliotece / Literatura w Kinie”, prezentującego wartościowe dokonania polskiej i światowej kinematografii, a także sylwetki ich twórców. Cotygodniowe seanse w Auli Biblioteki Głównej, opatrzone komentarzem filmoznawcy, skupiają komplety widzów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w minionych latach została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”, medalem, Bibliotheca Magna-Perennisque oraz Nagrodą Humanitas.
powrót
- 30
- kwietnia 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|