"Razem Bezpieczniej"

Poleć znajomym
 

Codziennie mamy do czynienia z sytuacjami, które narażają nasze bezpieczeństwo. Czy wiesz jak się zachować, jak reagować i kogo alarmować, gdy coś ci grozi? W niebezpieczeństwie możesz być ty lub twoi bliscy. Razem bezpieczniej to akcja, w której policja, straż pożarna, gazownicy, nadzór budowlany oraz służby energetyczne koncernu Vattenfall ostrzegają mieszkańców naszego regionu przed grożącymi niebezpieczeństwami. Akcji patronuje wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

 

Oto, co radzą fachowcy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo:Aby nie stać się ofiarą fałszywego inkasenta pamiętajmy, by nie otwierać drzwi bez upewnienia się kto za nimi stoi. Sprawdźmy przez wizjer, zapytajmy osobę po co przyszła i kto ją przysłał. Możemy poprosić o pokazanie legitymacji służbowej, albo też zadzwonić do instytucji, którą reprezentuje i tam potwierdzić jej tożsamość. By nie zostać okradzionym we własnym mieszkaniu, nigdy nie zostawiajmy obcej osoby nawet na chwilę samej. Nie trzymajmy też na widoku rzeczy szczególnie ważnych i cennych np. portfela, biżuterii, kluczyków do samochodu, kluczy do mieszkania, saszetki z dokumentami. Pamiętajmy! W kontakcie z osobami obcymi, zachowajmy ostrożność. Nasza czujność musi być na równi z uprzejmością. Widząc popełniane przestępstwo nie bądźmy obojętni, reagujmy.

Straż pożarna i wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego apelują o szczególną czujność w związku z rozpoczęciem okresu grzewczego i wzrastającym zagrożeniem pożarowym i zatrucia czadem:

Każdego roku, w okresie wiosennym i jesienno-zimowym, czyli tak zwanym okresie grzewczym, z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, giną ludzie. Bardzo często wypadki te nie mają związku z powstaniem pożaru, a są jedynie skutkiem niewłaściwej eksploatacji urządzeń i instalacji grzewczych. Większość przypadków zatruć spowodowana jest zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Kolejne przyczyny to samowolne podłączanie urządzeń grzewczych na paliwo stałe i gazowe, nieszczelność tych urządzeń i używanie ich niezgodnie z instrukcją. Pamiętajmy! Tlenek węgla to największy „cichy zabójca” . Jest bezbarwny, bezwonny, silnie toksyczny. W przypadku wdychania czadu dochodzi do duszności. Ostre zatrucie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodka układu nerwowego i śmierci.

Najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, w sezonie grzewczym powstaje w wyniku:

- nieostrożności w obsłudze urządzeń grzewczych: ustawiania ich w pobliżu materiałów palnych,

- nieprawidłowej eksploatacji tych urządzeń, niestosowania się do zaleceń producentów,

- zatykaniu przewodów kominowych i wentylacyjnych (kratek) - w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza w urządzeniach gazowych, następuje niezupełne spalanie gazu, którego produktem może być trujący, niewyczuwalny tlenek węgla (CO),

- niedrożności lub nieszczelności instalacji kominowych i wentylacyjnych, urządzeń gazowych.

Co zrobić, aby uniknąć pożaru lub zatrucia czadem?

- zachować bezpieczną odległość przenośnych urządzeń grzewczych od mebli, firan i innych przedmiotów palnych,

- nie przykrywać żadnymi przedmiotami urządzeń grzewczych,

- nie pozostawiać urządzeń bez dozoru – przed opuszczeniem mieszkania wyłączyć urządzenia z prądu,

- nie przeciążać instalacji nadmierną ilością podłączonych urządzeń elektrycznych,

- regularnie przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności i drożności przewodów kominowych - niedrożne mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody,

- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,

- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są o wiele bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację,

- często wietrzyć pomieszczenia wyposażone w urządzenia na gaz, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

Gdy dojdzie do pożaru:

w przypadku gdy nie udaje się ugasić pożaru w jego początkowej fazie, należy natychmiast ewakuować się w bezpieczne miejsce i zadzwonić po straż pożarną pod numer telefonu : 998 lub 112

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń, które mogą uratować życie.

Pamiętajmy o dśnieżaniu dachów.

W szczególności przypominamy także o sprawdzaniu grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w Państwa własności lub zarządzaniu oraz, w razie konieczności, usunięcia nadmiaru śniegu z dachu. Równocześnie zwracamy uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, powinno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia groźnych obciążeń dla konstrukcji.(żródło:Śląski Urząd Wojewódzki)

powrót
  • 23
  • kwietnia 2025Środa
Imieniny: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy
Waluty:
Giełda:
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza


ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka