- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Biznes
- Aktualne wydarzenia
- Prezentacja Sosnowca ...
Prezentacja Sosnowca na Tour de Pologne
13 marca w pruszkowskiej hali kolarskiej BGŻ Arena odbyła się uroczysta prezentacja trasy 67. Tour de Pologne. Imprezie towarzyszyła prezentacja miast, w których poszczególne etapy będą się rozpoczynały i kończyły. Swoje stoisko zaprezentowało również Nasze Miasto. Przypomnijmy, że tegoroczna edycja największego w Europie Środkowej wyścigu będzie przebiegała przez Sosnowiec, gdzie kolarze wystartują do trzeciego etapu wyścigu (3 sierpnia).
Stoisko Sosnowca na tle innych miast prezentowało się bardzo okazale i cieszyło sporym zainteresowaniem.
Wielka Kolarska Gala Tour de Pologne zgromadziła wielu znakomitych gości, w tym kilku kolarskich mistrzów z Włoch oraz najlepszych Polskich kolarzy ostatniej dekady. Zaprezentowano trasy, drużyny, miasta etapowe oraz sponsorów. Zaproszeni goście i widzowie mogli także podziwiać międzynarodowe zawody sportowe „Grand Prix Polski” o Puchar Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Retransmisję kolarskiej gali można było oglądać 14 marca TVP1.
Czesław Lang wita przybyłych gości.
3. etap tegorocznego 67. Tour de Pologne UCI Pro Tour z Sosnowca do Katowic będzie poświęcony pamięci Franco Balleriniego, znakomitego włoski kolarz, który zginął 7 lutego 2010 w wieku 45 podczas w wypadku podczas rajdu samochodowego koło Florencji. Franco był bliskim przyjacielem dyrektora Tour de Pologne, Czesława Langa. Kolarze najprawdopodobniej ruszą na trasę w Parku Sieleckim i przejadą ulicami 3 Maja, Blachnickiego, Braci Mieroszewskich, 11 Listopada, Andersa, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, 3 Maja, Parkową, Grota Roweckiego w kierunku Czeladzi.
Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 80-letnią tradycją. Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta "Przegląd Sportowy". Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona w roku po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.
W roku 1993 w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O'Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy - Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski. W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnie dwie edycje wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało w sumie relacje na żywo z wyścigu w Telewizji Polskiej, po raz wyścig transmitował także Eurosport 2 w dziewięciu wersjach językowych, w 40 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało prawie 2 miliony kibiców, ukazało się ponad 6 tysięcy artykułów prasowych, 80 tysięcy Internautów śledziło relację w telewizji interaktywnej.
Prezentacja Sosnowca na trzech wielkich telebimach.
powrót- 22
- kwietnia 2025Wtorek
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|